Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Uničov

Uničov Uničov založil moravský markrabě Vladislav Jindřich, oficiální punc tomuto počinu pak dal jeho bratr král Přemysl I. Otakar. Město mělo být zajímavým zdrojem příjmů pro královskou pokladnu díky nalezištím rud a drahých kovů. Budoucnost nakonec byla jiná a největší rozvoj městu přinesl obchod a řemesla. Uničovští ale zažili i těžké chvíle. Například v době třicetileté války, kdy Švédové vypálili víc než stovku domů. Ne však ve válečné vřavě, ale díky nešikovnosti při kouření dýmky.

MapaUničov
videoUničov
...
video video

Uničov

Historie sirkařství

Historie sirkařství Zápalky jsou pro nás už naprosto běžnou a pro někoho možná už i trochu překonanou pomůckou. Před necelými dvěma stovkami let o nich u nás ale věděl málokdo. Jejich výrobu zavedl Vojtěch Scheinost v roce 1839. Sám se s ní seznámil ve Vídni. Z počátku se novému produktu nijak závratně nedařilo, až po spojení Vojtěcha Scheinosta s Bernardem Fürtem začaly obchody vzkvétat a časem vyrostla i první továrna na výrobu sirek. O tom, jak vypadal vývoj a koneckonců i podoba zápalek si budeme povídat při návštěvě Muzea Šumavy v Sušici.

MapaHistorie sirkařství
videoHistorie zápalek
...
video video

Historie zápalek

Petřínská lanovka

Petřínská lanovka Petřínská lanovka zpřístupňuje nejznámější pražský vrchol už od konce 19. století. Vlastně od časů, kdy na něm po vzoru pařížské Eiffelovky vyrostla známá rozhledna. V počátcích samozřejmě fungovala úplně jinak než dneska. Byla kratší a cestující pomáhala nahoru tahat voda. Na počátku 20. století to měla lanovka trochu nahnuté, málem Pražané o tuhle atrakci přišli. Ve třicátých letech ale přešla pod správu elektrických drah a nakonec se dočkala i zprovoznění v modernější podobě.

MapaPetřínská lanovka
videoPetřínská lanovka
...
video video

Petřínská lanovka

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou Pec pod Sněžkou je známá především jako rekreační středisko. V dávných časech tomu bývalo ale jinak. Už název napovídá, že tu stávala pec. A nebyla jedna. V Obřím dole se totiž těžily železné, arzenové a měděné rudy, které se hned tavily. První horníci se v Obřím dole usadili už v roce 1511, takže ta historie je poměrně dlouhá. My se ale vydáme místo do dolu spíš po okolních hřebenech. Ty jsou totiž vyhledávaným cílem milovníků bílé stopy a nabízejí dlouhé výlety mezi horskými chatami a taky krásné výhledy do kraje.

MapaPec pod Sněžkou
videoPec pod Sněžkou
...
video video

Pec pod Sněžkou

Horní Slavkov

Horní Slavkov Horní Slavkov najdeme v lázeňském trojúhelníku. V jeho blízkosti se totiž nacházejí Karlovy Vary, ale také Mariánské a Františkovy Lázně. My se ale lázeňství věnovat nebudeme. Horní Slavkov totiž proslul hlavně díky nalezištím vzácných rud. I když první zmínky o městě pocházejí ze čtrnáctého století, hornická osada tu byla určitě už dřív. A díky svému podzemnímu bohatství se město rozrůstalo a krásnělo. Na konci patnáctého století patřilo s bezmála desítkou tisícovek obyvatel k velkoměstům a prý vypadalo podobně jako Český Krumlov. Jenže spousta staveb vzala za své a tehdejší krásu města připomíná jen několik domů. V jednom z nich navštívíme muzeum. A vypravíme se také do okolí města, kde se dřív těžilo.

MapaHorní Slavkov
videoHorní Slavkov
...
video video

Horní Slavkov

Mutějovice

Mutějovice Mutějovice na rozhraní středních a západních Čech proslavilo zelené zlato, tedy chmel. Ještě nedávno celou vesnici obklopovaly chmelnice. Vesnice díky nim patřila k bohatším a místní si už ve druhé polovině devatenáctého století mohli stavět rozlehlé statky. Všechny vyrostly z opuky, která se lámala nedaleko. A i když se chmelu už ani zdaleka tak nedaří, statky se dochovaly a jsou ozdobou Mutějovic dodnes. Nahlédneme do jednoho z nich a porozhlédneme se také po okolí. Zastavíme se třeba u Čertova kamene. Kdysi s ním prý chtěl pekelník doletět do Říma, ale upustil ho právě u Mutějovic.

MapaMutějovice
videoMutějovice
...
video video

Mutějovice

Stopáž25 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín