Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrad Loket

Hrad Loket Hrad Loket tyčící se vysoko nad Ohří patří k nejstarším románským památkám u nás. Vybudován byl už před osmi stovkami let. Otevřen je po celý rok, tak si ho prohlédneme ve sněhovém kabátu. Z dějepisu možná víte, že byl několik měsíců domovem budoucího Otce vlasti. Ze strachu o své postavení ho tam nechal uvěznit vlastní otec Jan Lucemburský. Vraťme se ale do současnosti. Ta nabízí několik zajímavých hradních expozic. Trochu hrůzostrašná je ta, která představuje různé mučicí nástroje. Mnohem vlídnější pohled nabízí ale například expozice porcelánu, která má na hradě už víc než stoletou tradici. A minout nesmíme ani lékárnu, muzeum zbraní a archeologickou expozici.

MapaHrad Loket
videoHrad Loket
...
video video

Hrad Loket

Planetárium

Planetárium Výlet ke hvězdám si dopřejeme v pražském Planetáriu. Vedle opticko-mechanického planetária, které slouží už dvě desítky let, v něm můžete oblohu sledovat pomocí nového digitálního systému. U nás je jediný, na světě byste jich našli dvacet. Umožní sledovat takřka cokoliv v kosmu a umí také různá kouzla. Promění vás například v astronauta v raketoplánu. Při našem pozorování se samozřejmě dozvíme také spoustu zajímavostí. Nejen o tom, jak to v planetáriu funguje, ale také třeba to, že člověk se zdravýma očima by měl vidět na obloze zhruba tři tisíce hvězd.

MapaPlanetárium
videoPlanetárium v Praze
...
video video

Planetárium v Praze

Deštné

Deštné V Deštném v Orlických horách si mohou užívat zimy příznivci lyží sjezdových i běžeckých. Pro ty první je připraven velký lyžařský areál, ti druzí zase mohou využít Jiráskovu magistrálu, která je provede po hřebenech Orlických hor. Při naší návštěvě se samozřejmě porozhlédneme i po Deštném, které vzniklo už ve 14. století a připomeneme si také vládce Orlických hor – Rampušáka a jeho ženu Kačenku. Rampušák prý má na starosti hory v zimě, jaru a létu pak vládne jemná ženská ruka Kačenky. Určitě i jejich zásluhou je v Deštném krásně po celý rok.

MapaDeštné
videoDeštné v Orlických horách
...
video video

Deštné v Orlických horách

Musher

Musher Jaromír Hanuš patří k těm, kterým už před lety učarovala psí spřežení a toulky s nimi zasněženou krajinou. Začátky byly složité, ale pan Hanuš to nevzdal. Ve svém povídání i na tyhle časy zavzpomíná. A také na to, jak se stal spoluzakladatelem Musher klubu Metuje, který je největším u nás. Vyprávět nám bude i o závodech, včetně toho nejstaršího, který se dodnes pořádá na Aljašce. Seznámíme se i s jeho čtyřnohými kamarády a pozveme vás na nejbližší závod psích spřežení v Krkonoších.

MapaMusher
videoMusher z Červeného Kostelce
...
video video

Musher z Červeného Kostelce

Ludmila Dominová

Ludmila Dominová Hned několik tradičních lidových řemesel ovládá paní Ludmila Dominová z Hluboké nad Vltavou. Oblíbila si je už v dětství díky své babičce. Začala vyšíváním a háčkováním a postupně přibírala další. Dokonce se naučila vyrábět panenky, které také sama obléká. A nejraději do lidových krojů. I tahle záliba ji dovedla k novým řemeslům. Je také členkou národopisného sdružení při Jihočeském muzeu a snaží se své zkušenosti předávat dál.

MapaLudmila Dominová
videoŘemeslnice
...
video video

Řemeslnice

Chebské niky

Chebské niky Na řadě historických domů v Chebu najdete malé výklenky, tzv. niky a v nich sošky. Ty prozrazovaly, jaký řemeslník v domě bydlí nebo jaká dílna se v něm nachází. Čas a spolu s ním i nenechavci zapracovali, některé sošky byly zničeny a jiné zmizely úplně. Místní nadšenci ale dali dohromady staré nákresy a fotky a pustili se do výroby kopií. Při prohlídce výklenků se sochami si některé představíme. Třeba takovou Madonu, která prý měla zázračnou moc uzdravovat kolemjdoucí.

MapaChebské niky
videoChebské niky
...
video video

Chebské niky

Stopáž25 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín