Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Dřeváky

DřevákyKlasické dřeváky bývaly dřív na Šumavě docela běžnou obuví. Místní je nosili do lesa, na pole, do školy a dokonce v nich i sportovali. A mnozí je v zimě také ve své chalupě vyráběli. Časy se ale mění a z tradičních dřeváků se stala hotová vzácnost. Pan Karel Fürbach z Volar se jim ale věnuje dodnes. Nechá nás přihlížet jejich výrobě a přidá nám k tomu pár zajímavostí. Například tu, že nejlepším materiálem je dřevo z borovice. Ukáže nám také speciální nástroje, které se už taky dneska získávají docela složitě.

MapaDřeváky
videoŠumavské dřeváky
...
video video

Šumavské dřeváky

Praděd

PradědAni tentokrát nezapomeneme na příznivce zimních sportů. Přibalíme běžky a vyrazíme. Tentokrát na moravský ledovec. Říká se tak nejvyššímu místu na Moravě a ve Slezsku – Pradědu a okolí. Sníh se tu udrží třeba i pět měsíců v roce a někdy ještě na začátku května se tu zájemci mohou proběhnout v běžecké stopě. Vyšplháme se až na samotný vrchol, do nadmořské výšky 1 492 metrů. Zastavíme se u televizního vysílače a zavzpomínáme na kamennou rozhlednu, která tu kdysi stávala. Povídat si budeme také o horských chatách. Jednou z nich je Ovčárna. Její název připomíná, že kdysi tu pobývali pastevci s ovcemi. Až později se salaše začaly měnit v turistické chaty a pastevce nahradili turisté.

MapaPraděd
videoPraděd
...
video video

Praděd

Sychrov

SychrovMáte rádi pohádky? Pokud ano, pak se vám určitě bude líbit na přímo pohádkovém zámku Sychrov. Díky filmařům se jeho komnaty staly sídlem králů i princezen. K nejznámějším příběhům, které právě tady vznikaly, patří určitě Zlatovláska nebo Nesmrtelná teta. Poprvé v historii byl Sychrov zmiňován už v patnáctém století, tehdy tu ovšem stávala tvrz. Později byl přestavěn na barokní zámeček. Současná novogotická podoba zámku je dílem zdejších nejslavnějších pánů – francouzského šlechtického rodu Rohanů, kteří se na Sychrově zabydleli na počátku 19. století. Název zámku se znamenitě hodí k současnému počasí. Je totiž odvozen od slova sychrati, tedy zimou se třásti.

MapaSychrov
videoZámek Sychrov
...
video video

Zámek Sychrov

Král papírový

Král papírovýV muzeu Karlova mostu v Praze se až do 26. března můžete seznámit s trochu zvláštním králem. Název výstavy, na kterou vás pozveme, je stručný Richard V. – král papírový. Kdo alespoň na chvíli podlehl kouzlu papírových autíček, letadel i domů a paláců, určitě tuší, že si budeme povídat s architektem Richardem Vyškovským. Už čtyři desítky let vytváří modely, které malí i velcí nadšenci znají hlavně ze stránek časopisů ABC. Prozradí nám, jak začínal a co mu nejvíc přirostlo k srdci.

MapaKrál papírový
videoPapírové modely
...
video video

Papírové modely

Pulčín

PulčínPulčínské skály najdete v Javorníkách, blízko moravsko-slovenské hranice. A také kousek od Francovy Lhoty, jedné z valašských vísek. Společně si ji prohlédneme a taky vystoupáme na vrchol nedalekého Čubova kopce, odkud dohlédneme až do zmiňovaných skal. V zimních měsících jsou jejich chloubou ledopády. A nejsou to ledopády ledajaké. Jsou zbarvené do hněda, což místní připisovali pískovcům. Odborníci ale zjistili, že důvodem je sněžná řasa a pustili se do zkoumání tohoto ojedinělého úkazu. Obdivovat krásné dílo přírody budeme samozřejmě i my.

MapaPulčín
videoPulčínské ledopády
...
video video

Pulčínské ledopády

Lázně Toušeň

Lázně ToušeňTrápí vás záda, nohy, klouby? Pak byste si mohli dopřát pobyt v lázních ve středočeské Toušeni. Ve svahu tu už ve středověku vyvěral železitý pramen, který byl sváděn do hrádku pod ním. Až v devatenáctém století se zjistilo, že pramen může i pomáhat – chránil proti choleře. O několik desítek let později se dočkal komerčního využití a na samém konci devatenáctého století se zdejší lázeňská péče rozrostla o slatinné koupele. Při naší návštěvě se projdeme také místním parkem, nemineme ani lázeňskou kolonádu a ukážeme vám i další zajímavosti městyse nedaleko Prahy.

MapaLázně Toušeň
videoLázně Toušeň
...
video video

Lázně Toušeň

Stopáž25 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín