Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Cyklostezka v Brdech

Cyklostezka v Brdech Vojenský újezd v Brdech býval dlouho oblastí nepřístupnou, a tím pádem i tajemnou. V posledních letech byl částečně zpřístupněn veřejnosti a my se vypravíme podívat, jaké přírodní krásy ukrývá. Projedeme se po cyklostezce, která nás zavede k Padrťským rybníkům, zámečku Tři trubky vystavěnému knížetem Coloredo Mansfeldem a také do míst, kde dřív bývalo hned několik malých obcí. Cesta je sice delší, vybrali jsme si nejdelší cyklotrasu v oblasti vojenského újezdu, ale terén je příjemný a zvládnutelný pro všechny.

MapaCyklostezka v Brdech
videoCyklostezka v Brdech
...
video video

Cyklostezka v Brdech

Emauzy

Emauzy Pražské Emauzy jsou nepřehlédnutelným bodem na vltavském břehu hlavně díky prohnutým křídlům na střeše. Ta ovšem pochází až z minulého století, kdy nahradila náletem zničenou střechu kostela. Samotný areál Emauz, přesněji kláštera Na Slovanech, je ale podstatně starší. Založil ho už Karel IV. a přivedl do něj benediktinské mnichy. Bohoslužby se tu konaly ve staroslověnštině. Za husitských bouří se ale klášter proměnil na kališnický. První a jediný. Neobvyklých momentů bychom v historii kláštera našli víc a určitě o nich bude v naší reportáži řeč.

MapaEmauzy
videoEmauzy
...
video video

Emauzy

Historie obuvnictví

Historie obuvnictví Sportovní obuv se značkou Botana asi střední a starší generaci netřeba příliš podrobně představovat. Tyhle boty se vyráběly ve Skutči. Při návštěvě tamního muzea, které představuje expozici věnovanou historii obuvnictví ve městě a okolí, zjistíme, že výrobě bot všeho druhu se ve Skutči dařilo už dávno před zmiňovanou Botanou. První zmínky o místních ševcích a jejich privilegiích pocházejí už z 16. století. Za Marie Terezie pak přibylo šití bot vojenských a na začátku 20. století vznikly první továrny, kterou ruční práci nahradily strojovou. V muzeu je v rámci exkurze do historie obuvnictví k vidění i úctyhodná sbírka všelijakých bot a botiček.

MapaHistorie obuvnictví
videoHistorie obuvnictví
...
video video

Historie obuvnictví

Muzeum loutek

Muzeum loutek Spejbla a Hurvínka známe nejspíš všichni. Určitě patří k nejslavnějším loutkovým postavičkám u nás. A že se narodili v Plzni, to taky není nic moc nového. Nové je zato muzeum loutek, které navštívíme. Je samozřejmě v Plzni a Spejbl s Hurvínkem v něm nemohou chybět. Jak vlastně tyhle dvě legendy loutkového divadla přišly na svět, kdo je vodil jako první po jevišti a proč se v Plzni loutkářům tak dařilo? Na to budeme hledat odpověď při prohlídce nové expozice, která nám o loutkách a jejich světě prozradí hodně zajímavého.

MapaMuzeum loutek
videoMuzeum loutek
...
video video

Muzeum loutek

Otaslavice

Otaslavice Otaslavice jsou nevelkou obcí na rozhraní Hané a Českomoravské vrchoviny. Jméno prý dostaly na oslavu moravského knížete Oty. Při našem povídání se dozvíte, proč se jim v okolí často říká, na první pohled trochu nelichotivě, Metle. Vypravíme se samozřejmě na prohlídku, ale také do historie. Ta se tu začala psát už ve 13. století. Později pak dokonce existovaly Otaslavice dvoje – Horní a Dolní. A ač je to bezmála k nevíře, oboje měly svůj vlastní hrad. Z toho dolního zůstala jen věž, tedy přesněji její polovina. Jak k tomu došlo? Nebojte, i to jsme zjistili a nenecháme si to jen pro sebe.

MapaOtaslavice
videoOtaslavice
...
video video

Otaslavice

Přadlena

Přadlena V Křinicích na Broumovsku nás čeká Ines Šťovíčková. Věnuje se především ručním pracím. Ale hlavně těm, které patřily k životu našich babiček. Koneckonců právě od babičky se většině věcí naučila. Umí nejen plést a háčkovat, ale také příst nebo tkát na stavu. Nejvíc se věnuje zpracování ovčí vlny. Ukáže nám, co všechno takové předení nebo tkaní obnáší. Ale nezůstaneme jen u téhle přece jen typicky dámské práce. Naší hostitelku zajímají i další stará řemesla. Pořádá o nich výstavy a také kursy, kde se zájemci mohou přiučit.

MapaPřadlena
videoPřadlena
...
video video

Přadlena

Stopáž27 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín