Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Merkur

MerkurA tak trochu retro bude naše další reportáž. Mluvit se v ní bude hlavně o legendární české stavebnici Merkur. Vypravili jsme se za panem Mládkem z Kyškovic, který nashromáždil na šest stovek této hračky a k tomu ještě asi dalších 200 stavebnic podobného typu. Počátky dnes už legendární stavebnice Merkur sahají až do roku 1925, kdy si pan Jaroslav Vancl nechal patentovat geniální a vlastně docela jednoduchý nápad.

Stavebnice se začala vyrábět v jeho továrně v Polici nad Metují a okouzlila jak malé kluky, tak i jejich tatínky. Sbírka pana Mládka je největší na světě a se svoji stavbou ocelového města se dokonce dostal do Guinnessovy knihy rekordů. Pan Jiří Mládek samozřejmě ze stavebnic stále něco tvoří. Bohužel se jeho dílka doma moc dlouho neohřejí. Hned jak se dokončí, putují na nějakou výstavu.

Most, který zatím stojí u Mládků v kuchyni, bude dlouhý 7 a půl metru. Jakmile budou všechny tři oblouky hotové, převezou se do Muzea hlavního města Prahy, kde se také pospojují. V prosinci tu totiž začne výstava věnovaná dětským stavebnicím a dílo největšího fanouška Merkuru tu samozřejmě nesmí chybět. Na jednom oblouku pracuje pan Mládek zhruba měsíc a ke své práci si také musel vlastnoručně vyrobit nářadí. 30 tisíc šroubků, hmotnost 240 kilogramů – i takových rozměrů můžou dosahovat Mládkovy vyrobené modely. Zkrátka opravdový koníček.

MapaMerkur
videoMerkur
...
video video

Merkur

Cyklostezka Slabce

Cyklostezka SlabceNa kole a možno i pěšky pak vyrazíme na Křivoklátsko. Nejdřív do rodiště maminky Jana Nerudy – do Slabců a pak do okolí Skryjí, kde Joachim Barrande hledal trilobity. Co měli ti dva společného? Oba se potkali. Barbora Nerudová vedla Barrandovi přes třicet let jeho staromládeneckou domácnost. A když „monsiňór“ přinesl domů prvního trilobita, šupla s ním „Babette“ do smetí. Naštěstí pak fosilii našla, vyhrabala. Kdoví, nebýt toho, možná by s tím svým „sběratelstvím“ slavný Francouz vůbec nezačal. Do Slabců se dá dojet po cyklotrase z Krakovce – po devíti kilometrech v sedle stavíme u malebného zámečku.

Barbora Nerudová se narodila ve Slabcích 3. července 1795 jako čtvrté z devíti dětí zednického mistra Petra Leitnera a jeho ženy Františky, ve Slabcích prožila celé své dětství a mládí. Jezdíval sem pak z Prahy i samotný Jan Neruda, domek jeho prarodičů už ale nenajdete. My ale jedeme dál – k Berounce. Týřovické skály oznamují, že vstupujeme na území skryjsko-týřovického kambria – tedy do pravého ráje skalníků – hledačů trilobitů. Barrande tady sice vyměřoval původně křivoklátskou železnici, ale přitom objevil bohatá naleziště zkamenělin trilobitů, kteří obývali zdejší kraj, tehdy ještě dno mořské, před pěti sty miliony let. Trilobiti mu učarovali natolik, že opustil povolání stavebního inženýra a dal se právě na dráhu hledače trilobitů a především vykladače jejich osudů a jejich historie.

MapaCyklostezka Slabce
videoCyklostezka Slabce
...
video video

Cyklostezka Slabce

Miletín

MiletínMěstečko, které bude naším dalším cílem, je původně podhradím knížecího hradu – o jehož samotném se prameny zmiňují už v roce 1124. V Miletíně se traduje pověst o tom, jak bohorodička ochránila město za sedmileté války před loupeživou hordou, která přitáhla až na jeho okraj. Když ale lapkové náhle spatřili nad městem vznášející se bílou postavu, vyhnuli se mu obloukem. To Mariánský sloup ozářený sluncem považovali za něco nadpřirozeného. Ale historie městečka se začala psát mnohem, mnohem dříve. Od roku 1241 do husitských válek byl Miletín komendou řádu německých rytířů. Komenda se nedochovala – zůstala po ní ale gotická zvonice. Městem se stal roku 1854.

Na místě vodního hradu byl v letech 1693-1701 postaven barokní zámek, v roce 1847 empírově upravený, obklopený anglickým parkem. Park zřídil kníže Alexandr Schonburg-Harteinstein po roce 1881 v podobě přírodně krajinářského parku o rozloze 9,2 ha. Zachoval se však jen na malé ploše geometricky řešený parter. V současné době je nepřístupný – byl vrácen původnímu majiteli. V části je ale Celní škola. Kousek nad náměstím pak stojí původně gotický kostel Zvěstování P. Marie. Byl založen ve 13. století, později rozšířen, opravován a roku 1898 regotizován a rozšířen.

Nejznámějším místním rodákem je básník a spisovatel Karel Jaromír Erben 1811-70). Jeho domek s pamětní deskou najdete kousek od náměstí a na požádání jím budete provedeni. Památník na jeho počest, který byl postaven péči Družstva Erbenova v Miletíně roku 1901 – aby byl sňat v době poroby roku 1943 a obnoven znovu v roce 1945, najdete přímo uprostřed náměstí. Na samotném náměstí najdete dvě cukrárny, v jedné z nich jsem si koupil na další cestu výborné trubičky, které se tu nedaleko pod náměstím vyrábí.

MapaMiletín
videoMiletín
...
video video

Miletín

Muzeum kočárů

Muzeum kočárůKaždý člověk se postupem času a stárnutím s přibývajícími zkušenostmi stává patriotem, člověkem, který miluje své blízké, rodinu a samotnou zemi, ve které žije. Všechny tyto pocity, ale spojuje něco, co naši předkové cítili jako samozřejmost; je to víra, která odporuje našeho ducha. A to je právě jedna z hlavních myšlenek muzea kočárů, která by měla oslovit každého z mladších či starších, který překročí práh a ocitne se na půdě, která byla prolita potem našich předků, na místě kde není prostor pro špatnosti a komerci dnešního mnohdy prázdného života.

Strávený čas v muzeu, který vás přivede k zamyšlení nad myšlenkami, které by vás možná nikdy nenapadly, bude tím, co vás pohladí a osloví. V muzeu uvidíte, jak se snoubí řemeslný um našich předků s duchem, kterého vdechli do každého kočáru. Uvidíte kombinaci skvostných kočárů, které sloužily člověku v těch nejradostnějších chvílích života, ale i takové, které se vybíraly na poslední cestu. Je to unikátní sbírka, uvidíte například to, jak nejrůznější typy „vozítek“ reprezentují vývoj dopravního prostředku, jenž dosáhl největšího boomu v letech 1820 až 1920.

Mylord z roku 1914 s odklápěcí střechou byl nejoblíbenějším kočárem všech dob. Nechybí tu lovecká bryčka ani speciální výletní vozítko pro dámy, ty jej směly řídit pouze za svobodna, pro vdané se to už nehodilo. Vůbec nejstarším pokladem je Zlatá karosa z roku 1745, reprezentační vůz církevních hodnostářů. Váží 2,5 tuny a nedávno si zahrál ve Vídni ve filmu Princezna Sisi.

MapaMuzeum kočárů
videoMuzeum kočárů
...
video video

Muzeum kočárů

Arcibiskupské sklepy

Arcibiskupské sklepyPotěšíme pak ty, kteří holdují lahodným vínům, protože naše další reportáž bude tak trochu degustátorská. Vyrazili jsme totiž do historických sklepů Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Historie Arcibiskupských zámeckých vín je vlastně spojena s historií města Kroměříže. Základním mezníkem v dějinách byl rok 1110, kdy koupil tehdy trhovou obec Kroměříž od markraběte moravského Oty, olomoucký biskup Jan II. Od té doby nastal rozvoj obce pod přímým vlivem olomouckých biskupů. Obec dovedl k velikosti olomoucký biskup Bruno ze Schaumburka (1241-1281). Povýšil Kroměříž na město a na místě dnešního Arcibiskupského zámku vybudoval ranně gotický hrad. Město obehnal hradbami a založil chrám svatého Mořice. V roce 1266 také založil vinné sklepy, které později, v době českého krále a římského císaře Karla IV. byly rozšířeny.

V roce 1345 král Karel IV. udělil sklepům výsadu vyrábět mešní víno. Sklepy jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, umístěné v podzemí v hloubce 6,5 m. Jejich plocha je 1030 m² a dělí se na Horní a Dolní sklep. Ve sklepě je celoročně stálá teplota v rozmezí od 9°C do 11°C. Je zde vhodné prostředí pro výrobu ryze přírodních, nejkvalitnějších mešních vín. Tato výroba má staletou tradici a na prahu třetího tisíciletí již trvá 735 let. Ve sklepích jsou zachovány nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, stěny pokrývají povlaky ušlechtilých plísní. Víno zraje v historických dřevěných sudech různé velikosti.

A díky kameře se tak podíváte i na rozsáhlý vinohrad v Hluku, který už v roce 1634 vlastnil Jonáš Husara a jenž po krupobití v roce 1823 zanikl. Pozveme vás do míst, kde se víno zpracovává, dozrává i koštuje. Našimi průvodci budou dva pánové: Milan Palkovič – farář z Velkých Losin, pověřený liturgickým dozorem na výrobu mešního vína a Josef Kadlčík – spolumajitel Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž.

MapaArcibiskupské sklepy
videoArcibiskupské sklepy
...
video video

Arcibiskupské sklepy

Podblanicko

PodblanickoPrvní zastávka s naší kamerou bude tentokrát na památné hoře Velký Blaník. Jde o jeden z pomyslných českých symbolů a podle pověsti spí v jeho útrobách vojsko, které vyjede zemi na pomoc, až jí bude nejhůř.

Legenda má několik verzí, jejich základ je ale více méně stejný, a to už po staletí. Hora Velký Blaník je už od dob národního obrození oblíbeným poutním místem a byl tu vyzvednut i jeden ze základních kamenů Národního divadla. Později vyrostla na vrcholu rozhledna, ke které vede naučná stezka příhodně nazvaná „S rytířem na Blaník“.

Interaktivní naučná stezka je dlouhá 4 kilometry a vede středem naší nejmenší Chráněné krajinné oblasti Blaník. Najdete na ní 13 zastavení, která doplňuje 17 hravých míst pro děti. Náročný výstup je na vrcholu korunován rozhlednou, kam kromě turistů míří i poutníci a dodnes se tu slouží mše.

A dobře se tady taky dá jezdit na místních cyklotrasách, třeba po Romantických zámeckých parcích a navštívit můžete i ty, které teď hrají všemi barvami v Odlochovicích, Ratměřicích nebo v Jemništi, A snad jen dodáme, že v zámku, kde dnes sídlí Muzeum Podblanicka, je prý zakopán poklad Viléma Vostrovce z Kralovic, který po bitvě na Bílé hoře ukryl svůj majetek před konfiskací.

MapaPodblanicko
videoPodblanicko
...
video video

Podblanicko

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín