Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Klášter Kadaň

Klášter Kadaň Restaurátoři pracující v gotickém klášteru františkánů budou protagonisty našeho prvního příběhu. Objevují nástěnné malby a snaží se je zachránit pro další generace.

Do Kadaně přišli františkáni v roce 1473 a začali si tady budovat poutní kapli. Stavbu dotovali Hasištejnští z Lobkovic, a právě těmto významným dárcům je věnována často i výzdoba. Objevují se ale i malby zcela nečekané – tedy například od Lukáše Cranacha staršího – proslulého malíře pozdní gotiky.

Postupné odkrývání nástěnných maleb v kostele připomíná seriál s mnoha překvapivými pokračováními. Probíhá od roku 2005 a dosud se podařilo odkrýt asi pětinu z celkové výzdoby. Nástěnné malby ale neodkrývají restaurátoři jen v prostorách kostela. Ke svému vlastnímu překvapení objevují zajímavé kresby i v dalších částech kláštera.

MapaKlášter Kadaň
videoKlášter Kadaň
...
video video

Klášter Kadaň

Spolek řemesel

Spolek řemesel O tom, jak se dají v dnešní uspěchané době udržovat stará řemesla při životě, si budeme povídat v Horním Štěpánově na Olomoucku. Spolek přátel ručních řemesel vznikl v roce 2001 a my se vypravili do Hanáckého skanzenu v Příkazích.

Právě tady totiž probíhala akce Život na Hané. Podíváme se na práci kováře i košíkáře, kteří do chalup dodávali pletené zboží. Třeba z proutí, kterému se říká pedig.

A uvidíme i pohádkovou babičku s pohádkově zručnýma rukama. Babička s kolovrátkem – babička přadlena. Předváděná řemesla můžete vyzkoušet i vy, pokud se sem vypravíte.

MapaSpolek řemesel
videoSpolek řemesel
...
video video

Spolek řemesel

Idina pila

Idina pila Dál pak zamíříme na Šumavu, kde se zaměříme na bývalou schwarzenberskou hájovnu. V roce 1997 začala už jako Idina Pila pod Boubínem sloužit jako nové a v té době jediné informační středisko na území CHKO Šumava.

Sezónní středisko má zaměření především na Boubínský prales a je jedno z nejnavštěvovanějších na Šumavě. V září roku 2008 byla zahájena kompletní rekonstrukce budovy. Investice za vnitřní zajímavé expozice vystoupaly ke dvěma milionům korun. Oproti původnímu IS byla mimo jiné rozšířena expoziční plocha v přízemí a v 1. patře vzniklo zázemí pro organizované akce s kapacitou 10–15 účastníků.

Kvalita a krása tamního prostředí přímo vyzývá k pořádní výstav nebo seminářů. Svoji pozornost ale zaměříme i na Boubínský prales. Pro návštěvníky jsou v nové budově připraveny expozice, které se Boubínu a historii Boubínska věnují.

V okolí se kdysi nacházela i bývalá schwarzenberská obora. Dnes ji připomíná už jen obnovená chata pro služebnictvo nebo kaplička zasvěcena patronu všech myslivců sv. Hubertovi. Lovecký zámeček byl v roce 1931 zestátněn, rozebrán a přestěhován do obory v Hluboké nad Vltavou.

MapaIdina pila
videoIdina pila
...
video video

Idina pila

Minerály a fosilie

Minerály a fosilie Na západním úbočí Boskovické brázdy, v oblasti lidově nazývané Malá Haná, leží malebná obec Vísky. Nešlo právě tady nezavítat ke sběrateli Václavu Stoupalovi.

Má se totiž čím chlubit. Do své sbírky stálé expozice minerálů vybral bezmála dva tisíce exponátů ze všech koutů světa. Ten, kdo se o mineralogii nezajímá a stěží si vzpomene na několik názvů nerostů, které mu utkvěly v paměti z povinné školní docházky, užasne nad krásou barev výbrusů a rozmanitostí tvarů krystalů. Zjistí například, že stříbro se v přírodě vyskytuje ve formě malých drátků a že v přírodě nalezený kousek kuchyňské soli může vypadat i jako zvířecí štětiny.

Návštěvníci tak mají na jednom místě možnost vidět vzorky z povrchu země, ale i z hloubky 4 kilometrů. Mezi minerály ze všech pěti kontinentů dominují exponáty z nedaleké Českomoravské vrchoviny – vzorky z dnes již zavřených šachet uranových dolů Dolní Rožínka jsou svým počtem i rozsahem jedinečné.

Naprostým unikátem je však nález heliodoru, odrůdy berylu. Nejenže jde o jediný nález na Moravě, ale krystal vystavený ve vísecké expozici je zároveň největším heliodorem v republice. V části fosilií je k vidění přes šedesát exemplářů. A třeba v oddělení moře najdou návštěvníci na padesát exponátů korálů, krabů, mušlí, hvězdic a dalších mořských živočichů.

MapaMinerály a fosilie
videoMinerály a fosilie
...
video video

Minerály a fosilie

Automobily Wikov

Automobily Wikov Nevídaným setkáním automobilů Wikov odstartovala v Prostějově pozoruhodná výstava věnovaná právě této kdysi fenomenální a světově proslulé značce.

Na výstavě kromě řady kvalitních informačních tabulí uvidíte i bezpočet unikátních dokumentů a seznámit se můžete i se spoustou publikací i předmětů, které patří k této značce. Materiály pro tuto výstavu zapůjčili nejen soukromí sběratelé. Přispěl i brněnský Technický a Moravský zemský archiv.

Vozy Wikov se vyráběly jen několik let, ale patřily k technickým skvostům, které výrazným způsobem ovlivnily konstrukci automobilů nejen v meziválečném Československu, ale i v celé Evropě. Výrobní počty odpovídaly tehdejšímu firemnímu heslu „Wikov je aristokrat mezi vozy,“ takže každý z dochovaných vozů je dnes skutečným unikátem.

Prostějovské továrny na stroje Wichterle & Kovařík vznikla těsně před koncem roku 1918 fúzí do té doby konkurenčních subjektů F. Wichterle (založen 1878) a F. & J. Kovařík (1894). Zaměřena zůstala především na výrobu zemědělské techniky, ale její kapitál a zkušenosti vedení předpokládaly expanzi do dalších oborů.

V rámci propagačních kampaní se vozy Wikov pravidelně účastnily vytrvalostních jízd sériových strojů a závodů. A ještě se sluší dodat, že nejrychlejším strojem této jízdy se stal prototyp Wikov 35, jemuž se podle tvaru jeho karosérie přezdívalo „kapka“.

MapaAutomobily Wikov
videoAutomobily Wikov
...
video video

Automobily Wikov

Třemošná

Třemošná A skončíme v samém srdci Čech – na kopci Třemošná. Říká se, že za dobrého počasí odsud dohlídnete na pražský Petřín. A právě za výhledem sem chodí i turisti, a to už třetí století.

A možná právě tady vedla hranice oddělující panství Přemyslovců a Slavníkovců. Na východní straně Třemošné navštívíme tzv Tok, z jehož plochého vrchu je slušný výhled směr Příbram, lze uvidět Octárnu i Svatou Horu. Na druhou stranu je možno spatřit Valdek a hřeben Koníčka. Na obzoru potom kopce Křivoklátska.

Na Toku prosperují hasivky, borůvky a brusinky. Dnes se na vypálených plochách objevují třtiny a na podmáčených místech můžeme nalézt suchopýr. Dříve hojná rosnatka poněkud ubývá. Kousek od návštěvní knihy dříve stála v Brdech nejvyšší hájovna Carvánka, dnes jsou zde jenom zbytky.

Kouzelně o Carvánce píše Čáka ve Středních Brdech. Na úbočí Toku nalezneme i dvě opravené studánky, Knížecí a Mariin pramen, který je vydatný a lze z něj i pít. A kdeže je to nejvyšší místo Brd? U samorostu vztyčeného u protipožárního pásu, možno spatřit na ortofotomapě. výrazný vrchol Centrálních Brd – 778 m. n. m.

Na druhém obrázku je v mlze vidět skála na úbočí Třemošné – Kazatelna. Na současných stávajících mapách Klubu českých turistů je zakreslena nesprávně, ve skutečnosti ji naleznete mezi Třemošnou a Malou Třemošnou. Na zelené turistické značce – míříte směrem do vojenského prostoru.

Cedule opravňující vstup do vyhrazeného cípu vojenského výcvikového prostoru vás bude navigovat. A obdivovat můžete i památný strom v Orlové: buk lesní. A nebo se můžete dívat, jak se od Pilské nádrže přes Ohrádku hrdě pne hřeben Třemošné, který pak klesá k Malé Třemošné.

MapaTřemošná
videoTřemošná
...
video video

Třemošná

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín