Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Mělník

Mělník Tam u Mělníka se stýká tok dvou řek, Labe a Vltavy. A právě na soutoku těchto dvou majestátních toků nedělní výlet odstartujeme. Mělnicko je oblast proslulá především svým vinařstvím, my ale nebudeme mluvit o lobkovickém mělnickém vínu, pozveme vás na procházku městskou památkovou zónou.

Město se navíc od loňského roku pyšní i středověkým objevem: o dávnou historii tady opravdu není nouze, už v 9. století tady totiž prokazatelně existovalo hradiště. Objevení středověké městské studny bylo milým překvapením nejen pro archeology.

Kdo z přišedších do Mělníka neví, kam se podívat nebo kde začít, pak se mu otvírá vlastně několik cest, resp. tipů: jedním z nich je třeba muzeum kočárků nebo chrám svatého Petra a Pavla.

MapaMělník
videoMělník
...
video video

Mělník

Formanské muzeum

Formanské muzeum Muzeum, do kterého vás pozveme teď, v Česku moc nenajdete. A představitele této profese už vlastně vůbec. Jde totiž o práci, která už se dnes skoro nevidí: převozníci – dřív jich bylo nevídaně a právě o nich bude naše zastavení v Besednici na Kaplicku.

Právě tady mají totiž formanské muzeum, jehož majitelem a tvůrcem je soukromý zemědělec Josef Smolík. Jeho předkové se, stejně tak jako on, zabývali chovem koní. Mají proto velké zkušenosti o téhle práci a třeba i jedinečnou sbírku postrojů. A pan Smolík neotálí – se svými svěřenci se dokonce účastní závodů dvojspřeží za Jihočeský kraj. Na svém kontě má nejedno vítězství.

V muzeu, které vzniklo u příležitosti 600. výročí založení obce, je k vidění na pět stovek různých postrojů a ke Smolíkovic rodině se dostávaly mnohdy různými cestami, a pamatují tedy proto i různé osudy. Postroj se skládá z ohlávky, na které je připevněno udidlo – to je ta část, kterou má kůň v hubě a spolu s ohlávkou umožňují tomu, kdo s ním jede, koníka ovládat. Pan Smolík nám ale řekne i to, jakou roli sehrála v jeho životě lahvička sidolu spolu s obyčejným krémem na boty.

MapaFormanské muzeum
videoFormanské muzeum
...
video video

Formanské muzeum

Jelení obory

Jelení obory Pak zamíříme na safari, nikoli ale africké, zůstaneme v luzích a hájích českých. Obdivuhodný výběh pro zvířata totiž zbudovali na Šumavě. Na jeleny se tak můžete podívat v oboře Srní a Jelenovršském údolí.

Safari po šumavsku – pozorovací sruby, kam můžou všichni ti, kteří mají zájem sledovat scenérie přírodního zvířecího divadla. Pokud se zde objeví několik desítek kusů, tak se přezimovací obůrky zavírají.

Každá přezimovací obůrka má několik tak zvaných odchytových zařízení, a jsou to například skoková zařízení, kdy vlastně je vybudovaný velký schod obyčejně na svažitém terénu z kopce, a to zvíře přeskočí nebo překoná tuto překážku, ale zpátky tu překážku nemůže překonat, takže vlastně postupně zvířata do přezimovacích obůrek přibývají.

MapaJelení obory
videoJelení obory
...
video video

Jelení obory

Skleněné figurky

Skleněné figurky Podhůří Krkonoš a Jizerských hor – místa s osobitou krásou a malebnou krajinou i lidovou architekturou. A zejména pak sklářská výroba – ta tu má silnou tradici. Vítejte v Železném Brodě – městě skla.

Počátky zdejšího sklářství sahají do poloviny 19. století. Nejprve se zde ručně brousily korálky vyrobené na Jablonecku, až později se začaly vyrábět tzv. mačkané perle – jednodušší korálky zhotovované strojně, a také vinuté perle – u sklářského kahanu ručně vyráběné a bohatě zdobené korálky. My se ale zaměříme na to, s čím Železnobrodští slavili velký úspěch: skleněné figurky.

Pracovní postup při výrobě vinutých perlí a figurek nám vysvětlí naše průvodkyně. Ukáže nám, jak se horké sklo navíjí. Vinuté perle se navíjejí na drát pokrytý hlinkou a potom se ta vinutá perle stáhne z drátu. Figurky se vyrábějí trošku odlišně: na křišťálovou tyčinku, která se v závěru odklepne.

MapaSkleněné figurky
videoSkleněné figurky
...
video video

Skleněné figurky

Zvony v Kouřimi

Zvony v Kouřimi Kostel v Kouřimi založený v padesátých letech 13. století během vlády českého krále Přemysla Otakara II. je jednou z nejvýznamnějších památek českého raně gotického stavitelství. Pod presbytářem této trojlodní baziliky se nachází krypta sv. Kateřiny, která má osmiboký půdorys. Zaklenuta je hvězdicovitou klenbou na jediný pilíř.

Na stropě a stěnách kaple byly odkryty cenné nástěnné malby z počátku 15. století, které znázorňují zázrak sv. Kateřiny, ukřižování a dvacet čtyři andělů hrajících na středověké hudební nástroje. Vedle kostela byla v roce 1525 vystavěna zvonice – novogotický styl je vtiskl současný vzhled. Zapracoval na něm český architekt Josef Mocker v roce 1876.

Ale jsme tady i proto, že kouřimská zvonice má zvony obrácené srdcem vzhůru. Takovéhle zvony se dochovaly pouze na dvou místech: kromě Kouřimi ještě pak v Rovensku pod Troskami. Větší zvon se jmenuje Štěpán a menší Marie. Oba jsou upevněny v tak zvaném vysokém točení, takže místo známého tahání za špagát se uvádějí do pohybu šlapáním. Miroslav Růžička je – jak sám říká, šlape – už skoro 30 let.

videoZvony v Kouřimi
...
video video

Zvony v Kouřimi

Výstava tanců

Výstava tanců Trošku složitou situaci jsme museli řešit v této reportáži z Valdštejnské jízdárny v Praze. Výstava totiž chce přiblížit návštěvníkům – divákům umění, které je definováno jako křehké, prchlavé, nehmatatelné – tanec.

Výstava na téma tanců a s nimi spojených slavností ve výtvarném umění je ojedinělým projektem – vlastně jde o světovou premiéru. Zvolená období od renesance po baroko a rokoko patří mezi nejatraktivnější z pohledu vývoje motivu tance v umění. Výstava taky ukazuje rozmanitost výtvarného materiálu, který zachycuje tanec v jeho různých typech a formách.

Zajímavý je i oddíl výstavy pojednávající o dvorském tanci, který souvisí především se slavnostmi: maškarní plesy nebo taneční vystoupení v divadle. A je to vůbec poprvé, kdy Národní galerie připravila takové množství rozličných doprovodných aktivit: ve formě přednášek i výtvarných programů pro děti. Ten, kdo dorazí, bude mít také možnost se některé dobové tance naučit.

videoVýstava tanců
...
video video

Výstava tanců

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín