Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše Nedělní putování po krajích českých, moravských a slezských začneme v naší metropoli, vlastně téměř v centru. Na Malostranském náměstí stojí jedna z dominant Malé Strany a Prahy vůbec: chrám svatého Mikuláše.

Monumentální stavba, která sehrála dokonce významnou roli i v životě geniálního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Není se čemu divit, v chrámu totiž narazíte na varhany se čtyřmi tisíci píšťal. A chlubit se může tahle stavba i největší nástropní freskou v Evropě.

Historie kostela sahá až do 13. století, v jeho současné podobě ho nechali vystavět jezuiti. Chtěli jím demonstrovat své vítězství nad nekatolíky. Dnes se o chrámu svatého Mikuláše hovoří jako o nejkrásnější stavbě českého baroka a přední barokní památce vůbec.

MapaKostel sv. Mikuláše
videoKostel sv. Mikuláše
...
video video

Kostel sv. Mikuláše

Míšeňský porcelán

Míšeňský porcelán Z Prahy se vypravíme západním směrem do Plzně. V tamním Západočeském muzeu totiž vystavují sbírku míšeňského historického porcelánu. Má už stoletou tradici a v průběhu let její podobu ovlivnily nákupy na starožitnických aukcích a od soukromníků.

Patří mezi nejkvalitnější soubory v muzeích ČR, protože jsou v ní zastoupeny unikátní porcelánové kousky, a to v měřítku nejen evropském: (např. prvopočáteční období pokusů a výroby tzv. Böttgerovy kameniny, práce malíře J. G. Höroldta, modelérů J. J. Kaendlera, F. E. Meyera, J. F. Eberleina aj).

Ojedinělým kusem je zmenšený porcelánový model jezdeckého pomníku saského kurfiřta a polského krále Friedricha Augusta II., zhotovený jako zkušební výpal pro sochu v dvojnásobné životní velikosti. Na světě existují jen tři kousky.

I další vývojové etapy historie míšeňského porcelánu jsou dokumentovány cenným sbírkovým materiálem od doby pozdního baroka, rokoka, klasicismu a empíru, biedermeieru, přes období historizujících stylů až po secesi a art deco).

Sbírka je časově ohraničená od data vzniku míšeňské manufaktury v roce 1710 do doby před II. světovou válkou a čítá víc než 400 položek.

MapaMíšeňský porcelán
videoMíšeňský porcelán
...
video video

Míšeňský porcelán

Obora Hory

Obora Hory Ve třetí reportáži vás zavedeme do obce Hory, na kterou narazíte tak zhruba v půli cesty z Karlových Varů do Lokte. Teď se tu sice staví silnice, ale hned za vsí už je příroda i krajina vstřícnější. Opuštěný kamenolom a hlavně divočina, do které se nesmělo dlouhá léta vstoupit.

Deset hektarů lesa skýtá dostatek příležitostí nejen kochat se krásnou neporušené krajiny a v místech, kde kdysi stával muniční sklad, se dnes prohánějí laně, kolouši, jeleni i mufloni – místní loketští lesáci jim tu totiž vybudovali oboru.

Okolí si oblíbil dokonce i sám Karel IV., který sem jezdívával na lov jelenů. Oborou s námi a s kamerou projde vedoucí polesí pan Adámek a ukáže nám zvířata, která se tady zabydlila, ale i ta, která jsou postižená a o která je třeba pečovat. Zůstávají tady na dožití.

Snad ještě dodáme, že těmito místy se dá dobře putovat i na kolech, třeba po cyklotrase z Karlových Varů a ze Sokolova, pěšky dojít pak po naučné stezce z Hor či od Svatošských skal. V turistických průvodcích budete ale tohle místo stále ještě hledat marně. A to je možná jeho výhoda.

MapaObora Hory
videoObora Hory
...
video video

Obora Hory

Adršpašské skály

Adršpašské skály V letošním roce je pro návštěvníky zpřístupněn okruh po skalním městě v Adršpachu. Má něco do sebe i v zimě, sněhu se tady docela daří a vydatná sněhová pokrývka dokáže vykouzlit zajímavé scenérie.

Pískovcové útvary nutí naši fantazii pracovat snad ještě víc než v létě. Turistická cesta je udržována až k velkému vodopádu.

Zimní toulky Adršpachem začneme na zamrzlém jezírku bývalé pískovny. Asi 1,5kilometrový turistický okruh k tomu přímo vybízí, a to i proto, že právě tady se natáčely záběry z pohádky Třetí princ nebo Z pekla štěstí a taky z Pekla s princeznou.

Výhodou zimní návštěvy Adršpachu jsou nově otevřené krásné průhledy – a sama sněhová pokrývka nám odkryje i tzv. průhledy: třeba Paní starostovou nad Cukrovou homolí.

MapaAdršpašské skály
videoAdršpašské skály
...
video video

Adršpašské skály

Hasičské muzeum

Hasičské muzeum Pak se vydáme na Prostějovsko. Obec, kterou navštívíme, se jmenuje Olšany a právě tady mají hned dvě muzea. První z nich je hasičské, tím druhým je tzv. národopisné. A obě vděčí za svůj vznik panu Vláčilovi.

Když se v roce 1985 slavilo v Olšanech sté výročí hasičského sboru, napadlo právě pana Vláčila dát dohromady různé věci, předměty, diplomy, které měly doma třeba v pozůstalosti některé rodiny. Zpočátku se chtěl zaměřit jen na medaile, ale pak z toho všeho vzešla docela solidní sbírka.

Ta se už do obýváku nevešla, a tak bylo třeba najít nové lepší prostory. Na řadu přišla půda a muzeum vlastně začalo vznikat. Najdete tady všechno, co nějak souvisí s hasiči. Ať už jde o signální píšťalky, trubky, slavnostní tesáky, sekyry, opasky nebo prýmky.

MapaHasičské muzeum
videoHasičské muzeum
...
video video

Hasičské muzeum

Roubené chalupy

Roubené chalupy O tom, že Novopacko je skutečným rájem s mnoha zajímavými místy, jste se už mohli přesvědčit sami z našich minulých reportáží. Tato oblast je po staletí spojována nejen s bohatými nalezišti drahých kamenů, spiritismem, množstvím výtvarných umělců, ale i s krásou půvabných dřevěných roubených staveb.

Víte, že Nová Paka byla do 17. století celá dřevěná? Proto se tady uchovaly dodnes roubenky, hlavně z 18. a 19. století. Tyhle stavby jsou krásným dokladem řemeslného umu a zručnosti našich předků. Některé z nich buď zanikají, nebo jsou nešetrně opravovány novými majiteli. Na některé z nich je ale radost dívat se. Tak proč ne s kamerou!

Krásné stavby, zajímavá architektura – to vše udělalo z oblasti místo zajímavé nejen pro turisty. Mimo město pak ke koloritu Novopackých cest patřily chalupy, zemědělské usedlosti či zájezdní hostince. Kolem bývalé kovárny vedla zemská stezka. Spojovala Prahu a Vroclav. Za ní dodnes stojí první textilka na Novopacku. Je jí 140 let. Dávala práci mnoha rodinám.

Chloubou nejednoho vesnického stavení býval vodní mlýn. My se podíváme na Drážníkovský. Byl postaven kolem roku 1593. A ukážeme vám i zajímavou školičku. Ve Staré Pace. Pro 120 dětí. I s vejminkem pro učitele.

MapaRoubené chalupy
videoRoubené chalupy
...
video video

Roubené chalupy

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín