Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Český Brod

Český Brod Vydáme se nedaleko Prahy do Českého Brodu. Město leží východně od Prahy na rozhraní středního Polabí a předních výběžků Středočeské vrchoviny a patří mezi nejstarší česká města.

Jako trhová osada bylo založeno pravděpodobně pražským biskupem Janem I. (1134-1139) na jedné z nejdůležitějších zemských stezek – Trstenické, která spojovala Prahu s jižní a východní Evropou. Nová trhová osada s románským kostelíkem sv. Gotharda a prostorným tržištěm vznikla na mírném návrší nad brodem přes potok Šemberu, kde stála zřejmě také biskupská celnice. Pak pravděpodobně v roce 1268 povýšil pražský biskup Jan III. z Dražic místní trhovou osadu na město Biskupský Brod (Broda Episcopalis) a udělil mu nejspíš ihned také dědičné právo a další městské svobody, zejména právo hradby. V roce 1315, kdy Ronovci s 500 ozbrojenci Brod obsadili, užívalo už město pozměněné jméno Český Brod (Broda Bohemicalis). Město se tak mělo odlišit od Německého Brodu, ležícího na stejné cestě.

V souvislosti s rozvojem městské samosprávy Český Brod jako první poddanské město v Čechách a na Moravě vystavěl už před rokem 1402 radnici. V husitské revoluci si Český Brod vybojoval politickou a správní autonomii. Císař Zikmund ho dokonce povýšil mezi královská města v roce 1437.

Český Brod je staré gotické město s mnoha historickými stavebními památkami. Chrám sv. Gotharda, pozdně gotická zvonice a stará radnice patří mezi nejdůležitější. Domy historického jádra města mají zpravidla sklepy, jimiž se lze dostat do podzemního chodbového systému, jehož část je již odkryta. V novodobé historii je důležitý rok 1960, kdy orgány státní moci zrušily českobrodský okres a připojily jej ke Kolínu. Roku 1990 byl Český Brod vyhlášený za památkovou zónu.

MapaČeský Brod
videoČeský Brod
...
video video

Český Brod

Muzeum kávy

Muzeum kávy I milovníkům lahodné voňavé kávy uděláme radost. Zavítáme totiž do muzea jejich oblíbeného nápoje. Narazíte na něj na pražské Malé Straně.

Součástí muzejní expozice jsou historické kávové přístroje, servisy i informace o zemích, kde se káva pěstuje. Muzeum ukazuje především cestu kávy, jak se s ní pracuje a co se s ní děje od zrníčka až k šálku pravé kávy. Návštěvníci se dozvědí, jak se káva praží nebo správně mele. A ošizeni nebudou ani o kávové legendy.

Autorkou tohoto nápadu je Malgorzata Ebelová, která je současně i majitelkou všech vystavovaných věcí. Předměty kupovala v obchodech se starožitnostmi po celém světě: třeba turecký servis z ryté mosazi nebo italský přístroj na přípravu domácího espressa.

MapaMuzeum kávy
videoMuzeum kávy
...
video video

Muzeum kávy

Bílá

Bílá Beskydská obec Bílá – to není jen proslulý lyžařský areál, ale i místo s interesantní historií a zajímavými technickými a kulturními památkami.

Obec nedostala, jak by se čekalo, své jméno podle sněhového poprašku, kterého je tady hojně – říká se jí tak proto, že v jejím katastru se vine říčka Bílá Ostravice.

Obcí se projdeme s jejím starostou Tomášem Večeřou. První zmínky o Bílé pocházejí z 11. století. Od století 13. pak dochází ke kolonizaci, ale především k upevnění a rozšíření dřevařské tradice. Tu pak ocenili zejména nejen místní stavaři.

Zajdeme se podívat i na systém pěti vodních nádrží, tzv. klauz – ty dnes slouží především jako účinná ochrana proti povodním, a ukážeme vám i kapličku svatých Cyrila a Metoděje.

Bílá má i svůj kostel – a to díky kardinálovi Fustenbergovi, jehož inspirovala světová vídeňská výstava, kde podobný kostel viděl.

MapaBílá
videoBílá
...
video video

Bílá

Ptačí zimoviště

Ptačí zimoviště Znáte Gottovu písničku Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš? Ptáme se na to proto, že další reportáž bude právě o ptácích a jejich příbytcích. S kamerou jsme se totiž vypravili do údolí krásné Berounky, do míst kde se potkává s Úslavou.

Čeští ornitologové totiž zjistili, že právě tady zimuje šestnáct druhů opeřenců a postavili pro ně – právě v tuto dlouhou a nepříjemnou zimu – olbřímí krmítko. Utišit svůj hlad sem chodí stovka labutí, bezpočet divokých kachen a mnozí další. Jářku, až pět pytlů pšenice si týden co týden tihle okřídlenci dopřávají. Úslava je pokrytá ledem, zato vody Berounky tady u kostelíka sv. Jiří nezamrzají ani za nejtužší zimy.

Pan Karel Makoň pracuje jako vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni a bude naším průvodcem. Ví totiž, že z těch stojatých vod, z rybníků se na zimu ptáci přesouvají právě na nezamrzající řeky, kde mají podstatně lepší zdroj potravy, mají tu nezbytně nutnou vodní hladinu, kterou potřebují ke svému životu a potom koneckonců i víc očí a víc hlav víc vidí… Zkrátka se tady scházívají a slétávají se sem rádi.

A to byste neřekli, že i v tomhle oboru není nouze o kuriozity. Raritou zdejšího zimoviště je labuť popleta. Na noze má maďarský ornitologický kroužek, takže sem na Berounku připutovala proti směru tahu, když to vzala od jihu na sever. Nožku fešného kačera bude zdobit prstýnek s nápisem Muzeum Praha. Kroužkovací centrála naší země totiž sídlí právě v Národním muzeu.

MapaPtačí zimoviště
videoPtačí zimoviště
...
video video

Ptačí zimoviště

Slavní a zapomenutí

Slavní a zapomenutí Slavní a zapomenutí, aneb chytré hlavičky Čech a Moravy – tak to je název výstavy v Novoměstské radnici, která se zaměřuje na desítky interaktivních exponátů.

Místní muzeum přibližuje nejenom naše slavné vynálezce, ale také významné osobnosti, které právě tady pobývaly. Hlavně děti a hlavně zábavnou formou se tu seznamují s různými světovými vynálezy, mnohdy nadčasovými. A to vše díky Dětskému muzeu z Moravského zemského muzea v Brně.

A co máte možnost se spolu se svými ratolestmi dozvědět? Tak třeba, kdo na vídeňské univerzitě přišel s nápadem potrubní pošty. Nebo kdo první porozuměl rozkladu světelného paprsku. Lom světla totiž popsal původně vystudovaný filozof Jan Marek Marků z Lanškrouna, a to už koncem 17. století.

Na exponátu kulečníku si děti názorně ověří, že narazí-li čelně do sebe dvě stejně pružné koule, vymění si navzájem svou rychlost. A těch zajímavých, chytrých osobností – vědátorů vám představíme víc.

MapaSlavní a zapomenutí
videoSlavní a zapomenutí
...
video video

Slavní a zapomenutí

Malá Morávka

Malá Morávka Nedělní toulání končí v obci Malá Moravka v Jeseníkách. Bydlí tam pan Igor Hornišer, který ve staré stodole a barokní kapličce předvádí turistům, jak se kdysi žilo v podhorské vesnici pod Pradědem.

První muzeum si náš průvodce vybudoval v Šindlerově stodole – místě, které samo o sobě je technickou památkou pocházející z roku 1937 a připomínající sportovní halu. Do půdních prostor pak pan Hornišer umístil výstavu o staré škole a o tom, jak se proměňovala v čase. Víte třeba, že v dobách Marie Terezie panovala pevná pravidla. Jedno z nich říkalo, že pokud dítě žije v hodinovém okruhu od školy, musí ji navštěvovat.

Ukážeme vám taky expozici zemědělské techniky a nástrojů umístěnou v přízemí. Kromě mlátiček, fukarů a povozů je tu taky třeba kadlub, nádoba na obilí z jednoho kusu dřeva. Taky sbírka chomoutů, včetně jednoho malého na kozu.

Druhé muzeum pak stojí v barokní kapličce – ukrývá etnografickou sbírku dokládající například život horníků.

MapaMalá Morávka
videoMalá Morávka
...
video video

Malá Morávka

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín