Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Chovatel koní

Chovatel koní Dusot koní a zvířený prach. Možná i tyhle věci by nám mohly dělat kulisu nebo doprovod. Ale nebudou, i když…

Šumava – pohraniční hory, které jste spolu s námi navštívili už mnohokrát. A výjimku neuděláme ani dnes. Šumava totiž pořád něčím láká nebo přitahuje.

Tentokrát jsme do hor spojených se železnou oponou zavítali proto, abychom se podívali na koníky. Ale ne jen tak obyčejné. V Prášilech totiž chovají hned dvě zajímavá plemena. Provede nás paní chovatelka Markéta Egermaierová.

Její chloubou jsou haflingové, obratní, krásní a šikovní alpští a trochu paličatí krasavci; a pak taky fríští hřebci – černá perla mezi koni, hrozilo jim už i vyhynutí. K záchraně jim snad pomohla i jejich vlídná a vstřícná povaha. Uvidíte ale i keltskou vesničku a také jinou faunu.

MapaChovatel koní
videoChovatel koní
...
video video

Chovatel koní

Křížový vrch

Křížový vrch Asi nejznámější přírodní zajímavostí Nízkého Jeseníku jsou Rešovské vodopády na říčce Huntavě. Nebo spíš hezky vytvarovaný potok zařezávající se do úzkého skalnatého kaňonu a zároveň prudce klesající.

Vznikají tak splavy, kaskády a vodopády, z nichž nejvyšší chrlí vodu z úctyhodné šestnáctimetrové výšky.

Huntava tady vypadá, jako by tekla po schodech. Přístup k největšímu vodopádu je nejsnadnější od vísky Rešov (asi 1 5 km), případně od vesnice Tvrdkov (asi 3,5 km).

Zde je nutno počítat s přelézáním skal a balvanů, není tedy moc vhodný pro cykloturisty. Najdete tady vhodně umístěnou vyhlídku přímo naproti padající vodě. Ono toho tady ale bylo víc, co nám v této oblasti učarovalo.

Vydejte se spolu s objektivem naší kamery na Křížový vrch. Přístup na něj je z vesničky Ruda v Nízkém Jeseníku.

Víc než polovina stavení je opuštěná, zbytek je obydlen především chalupáři. Samotný vrchol je z Rudy vzdálen necelý kilometr. Po cestě potkáte množství zajímavě vyvedených křížků, které jsou na samotném vrcholu zakončeny jedním velkým křížovým sousoším.

Konají se tady i velké poutě, vždy první srpnovou neděli. Právě díky nim je prý toto místo doslova „promodlené“ a vyzařuje pozitivní energii.

Příliv nové síly už pocítíte při samotném pohledu do krajiny. Jako na dlani tu máte roviny úrodné Hané i mohutný masiv Hrubého Jeseníku. Navíc je tu jedna záhada. Křížový vrch tvoří trojúhelník s dalšími významnými poutními místy v okolí – kaplí Svatého Rocha nad Úsovem a křížovou cestou v Mladějovicích.

To však není to hlavní, proč se na kopec chodí. Připravte se na nádherný výhled. Je vidět všude okolo, nic nepřekáží. Ukazují se Jeseníky, stejně jako vrchy Králického Sněžníku a dalších hor směrem na západ, ale i hory směrem východním. A na jihu je výhled do roviny Hané.

MapaKřížový vrch
videoKřížový vrch
...
video video

Křížový vrch

Historická kola

Historická kola Zbraslav je už několik desítek let součástí Prahy. Z centra se sem, sice krkolomně, ale dá dorazit i na kole. A není to tak daleko. Kola pak sehrají i hlavní roli v naší další reportáži. A to velocipédy historické. První zmínka o nich pochází z roku 1880, kdy právě do Zbraslavi dorazil syn továrníka Kohouta. A století po něm tady vznikla zajímavá tradice jízdy kol historických i jízdy z vrchu.

Myšlenka historických kol vlastně vznikla jako všechny dobré myšlenky v restauraci. S kamarádem Honzou Sládkem jsme si říkali, že by to měla být jakási reakce na závod Zbraslav-Jíloviště, který se jezdí auta do vrchu. Sjeli jsme to dolů a ročník se povedl, byl o to čím dál tím větší zájem.“ Takhle nějak popisuje počátky téhle tradice jeden z jejích zakladatelů Jaroslav Vožniak.

Stará kola, včetně těch nejstarších – vysokých jsou kousky opravdu výstavní a zajímavé. Tuhle jízdu bychom směle mohli označit i za husarský odvážný kousek. Jestli máte rádi kola, vítejte. Všechno se tu kolem nich totiž točí.

MapaHistorická kola
videoHistorická kola
...
video video

Historická kola

Vojenské přilby

Vojenské přilby Vojenská přilba se stala v průběhu své existence, která čítá už několik tisíc let, důležitou součástí výstroje vojáka nejen v oblasti ochrany, ale taky okrasy vojenského stejnokroje. Mimo vojenské disciplíny se přilba stala i velmi rozsáhlou sběratelskou a zájmovou oblastí.

Stejně je tomu u vojenských čepic, které většinou doplňovaly nejen slavnostní stejnokroj u čák, které plnily přechodovou funkci okrasy i ochrany zároveň.

V Armádním muzeu na Žižkově vystavují vůbec první válečnou přilbu Adrian z roku 1915, pojmenovanou po jejím francouzském vynálezci. Stranou nezůstali ani Němci – jejich lékařský tým vyvinul na svou dobu bezkonkurenčně nejlepší model. Uvidíte.

Výstava, na kterou vás pozveme do Prahy, je rozdělena do dvou částí. První s podnázvem „Od šišáku po čáku“ mapuje období od 15. do 19. století a je k vidění v Prašné věži Mihulka.

Ta druhá „Od ocele po kevlar“ je věnovaná vývoji vojenských pokrývek hlavy v průběhu 20. století. Najdete ji v Armádním muzeu Praha na Žižkově.

MapaVojenské přilby
videoVojenské přilby
...
video video

Vojenské přilby

Železniční muzeum

Železniční muzeum V sobotu 26. dubna vypravily České dráhy historický parní vlak z Prahy přes Kralupy nad Vltavou do Zlonic. Vlak vezl cestující na tradiční Řipskou pouť, ti ostatní se mohli svézt až do Železničního muzea ve Zlonicích, které zahájilo svou 12. sezonu. A které stojí za to, abychom se mu věnovali i my v Toulavé kameře.

Je tam totiž co obdivovat. V muzeu na vás čekají na dvě stovky exponátů, od lokomotiv, přes sbírky jízdenek, kleštičky průvodčího až po historický nákladní vlak z třicátých let minulého století. Sedm členů Klubu Železničního muzea Zlonice věnuje svému koníčku každou volnou chvilku. Místo dovolené u moře vykupují rezavějící skvosty ze šroťáků a po opravě je o sobotách ukazují lidem.

V muzeu je největší přístupná sbírka cukrovarských lokomotiv a nákladních vozů v České republice, součástí je také expozice zabezpečovací techniky a modelové kolejiště,“ říká Václav Kostěnec z Klubu Železničního muzea Zlonice, které o exponáty pečuje. „Muzeum bude otevřeno každou sobotu až do konce září vždy od 9 do 15 hodin nebo na objednávku. Pro cestu do muzea si lze objednat i jízdu z Prahy historickým motoráčkem M 131.1386.

Soupravu sestavenou z historických osobních vozů třetí třídy a bufetového vozu potáhne parní lokomotiva „Čtyřkolák“ (434.2186) opět až v sobotu 25. dubna příštího roku. Všichni, kteří nebudou chtít dojet až do Zlonic, navíc mohou ze zastávky Ctiněves vystoupat na Říp. Do té doby můžete při cestě do zlonického muzea využít nabídku běžných železničních spojů.

MapaŽelezniční muzeum
videoŽelezniční muzeum
...
video video

Železniční muzeum

Rezervace Polom

Rezervace Polom Obec Polom (u Potštejna), kam nás zavedlo naše východočeské toulání, vznikla kolem roku 1495 (z tohoto roku pochází první písemná zpráva), a to na místě, kde stával hustý les, který byl zničen prudkou vichřicí.

Téměř všechny stromy byly polámány i z kořene vyvráceny. Po likvidaci polomů a vyčištění povstala tu paseka, usadilo se tu něco lidí a nazvali novou osadu Polom.

Je tu roubená zvonička, malý hřbitov a po léta chátrající kostelíček svaté Kunhuty, patronky uhlířů.

Odtud se pak vypravíme po Vlastivědné stezce krajem Chrudimky až do stejnojmenné přírodní rezervace. Ta je tak nějak přirozeně rozdělena do dvou částí: na Malý a Velký Polom.

Určitě se musíme zmínit i o vysoké jedli, která tady rostla až do roku 1905. Na svět shlížela z výšky 46 metrů a v obvodu čítala 580 centimetrů. Jedlí tu rostlo ale víc – říkalo se jim královny.

A pak vás dokonce zavedeme i do pralesa se vzácnými dřevinami i rostlinami.

MapaRezervace Polom
videoRezervace Polom
...
video video

Rezervace Polom

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3