Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Strahovský klášter

Strahov, část Prahy 6. Jedna z teorií praví, že se tak jmenuje proto, že tady ve středověku žoldáci strahovali, čili hlídali toho, kdo vstupuje do města cestou vedoucí přes Hrad. Vojáci tehdy stávali v místech, kde se dnes tyčí Strahovský klášter, který založil v roce 1140 olomoucký biskup Zdík. Stavba byla v 15. století vypleněna husity, Švédové se na ni podepsali o dvě staletí později a v 18. století si na něj zamířila vojska francouzská. O tom, že tomu všemu předcházel v roce 1258 ničivý požár od prosté svíčky, psát snad ani nebudeme. Snad jen zázrakem klášter přežil dodneška. Spolu s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, která tvoří střed celého komplexu, a bohatou obrazárnou tvoří oblíbený cíl turistů.

MapaStrahovský klášter
videoStrahovský klášter
...
video video

Strahovský klášter

Výrobce píšťal

Je to vlastně kus klacku z černého bezu, ale má svou duši. Tak mluví o svém pracovním materiálu hudec Vít Kašpařík z Velkých Kralovic na Valašsku. Jako jeden z mála umí vytvořit výjimečné hudební nástroje: píšťalky. Hlavně dřív na ně hrávali pastýři, bačové museli ze hry na ně dokonce skládat zkoušky. Ale nezůstane jen u píšťal. Dozvíte se, jak se vyrábějí klarinety nebo třeba taková kobza.

MapaVýrobce píšťal
videoVýrobce píšťal
...
video video

Výrobce píšťal

Karolinka

Na Valašsku se tentokrát naší kameře zalíbilo. Svůj objektiv zacílila na jedno z nejmladších městeček u nás. Pojmenováno je podle tamní sklárny – Karolinka. Je to městečko skla. První továrnu tady založili už v roce 1861. Její práce ji proslavila široko daleko, a to hlavně díky technologii, která se osvědčila a používá i dnes – dekorace leptáním nebo zlacením. Jak takový výrobek vzniká, uvidíte sami.

MapaKarolinka
videoKarolinka
...
video video

Karolinka

Nelahozeves

Už skoro 6 stovek let stojí na skále nad Vltavou nelahozeveský zámek vystavěný v renesančním stylu. Dnes patří Lobkowiczům a jeho dveře jsou otevřeny i návštěvníkům. A „vizita“ stojí opravdu za to. Kde jinde byste mohli například spatřit dendrologickou knihovnu, v níž namísto knih „prolistujete“ dřevěnými schránkami? A dokonce i místnost čistě pro pánskou společnost – kabinet sloužící mužům ke hře v šachy nebo k drobnému hazardu – kterou ženy nesměly navštívit.

MapaNelahozeves
videoNelahozeves
...
video video

Nelahozeves

Muzeum železnice

Kastelán zámku z Trmic u Ústí nad Labem pan Souček si zamiloval mašinky, vláčky, koleje a svůj dětský sen rozvinul v dospělosti téměř k dokonalosti, té sběratelské určitě. Je autorem největší stálé expozice modelové železnice v Česku. Postavil spolu se svými přáteli na 400 metrů kolejí, po kterých může uhánět dvě stě lokomotiv s osmi sty vagonky v 11 kolejištích. K tomu, abyste celé tohle království mohli vidět a vychutnat si ho, potřebujete dvě hodinky.

MapaMuzeum železnice
videoMuzeum železnice
...
video video

Muzeum železnice

Židovské muzeum

Projdeme se i ve stopách Šimona Adlera a zamíříme do osady Dobrá Voda u Hartmanic. Hlavní hrdina i jeho žena se stali obětí osvětimského holokaustu, ale jejich dva synové vybudovali na jejich památku muzeum. Umístili ho v jejich rodném domě. Muzeem nás provede Helena Butulová. Právě ona zavzpomíná na pohnutý a tragický osud téhle rodiny. Muzeum se pyšní i dokumenty 110 zaniklých židovských obcí a soupisem památek, včetně synagog a hřbitovů. A ukážeme vám i židovský kalendář.

MapaŽidovské muzeum
videoŽidovské muzeum
...
video video

Židovské muzeum

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3