Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Štípané holubičky

Štípané holubičky Toulavé boty nás nejprve zavedou do Horní Plané. Žije tam na břehu Lipna pan Pavel Sarauer, který pokračuje v rodové tradici výroby dřevěných holubiček. Už čtvrté pokolení vyrábí z jednoho nebo dvou kousků měkkého dřeva propleteného nití. Prvně se musí vyřezat tvar křídel, pak se napaří, vytvaruje se tělo a hlavička a pokračuje se dál. Zajímavé je, že pan Sarauer se k téhle rodinné tradici vrátil na přání (či spíš z podnětu) jednoho německého fotografa.

MapaŠtípané holubičky
videoŠtípané holubičky
...
video video

Štípané holubičky

Betlémy

Betlémy V době předvánoční vás pak zavedeme na Pražský hrad. Spolek českých betlemářů se „přestěhoval“ do Nejvyššího purkrabství a samozřejmě připravil zajímavou výstavu českých betlémů. Ty u nás prožívaly svůj rozkvět od počátku 19. století. Nejvzácnější z nich, betlém lodhéřovský, oslaví už dvousté výročí a sami betlemáři říkají, že jde o unikátní barokní práci. A dokonce se některé vozily z Příbrami na pražské mikulášské trhy. Ne vždy ale měly betlémy na růžích ustláno, byly zkrátka doby, které jim nepřály.

MapaBetlémy
videoBetlémy
...
video video

Betlémy

Restaurátor věžních hodin

Restaurátor věžních hodin V Kutné Hoře stávala jezuitská kolej a v Kutné Hoře žije i pan Skála. Nebýt jeho, přišlo by možná město o jednu ze svých zajímavostí. Původní věžní hodiny, které tady odpočítávají čas už několik staletí, neustoupily modernějším technikám i díky němu. Stará se o ně a jako restaurátor věžních hodin mluví o těch svých hodinách jako o nádherném umělecko-řemeslném dílu a největší radostí pak pro něj je, když šlapou tak, jak mají.

MapaRestaurátor věžních hodin
videoRestaurátor věžních hodin
...
video video

Restaurátor věžních hodin

Studánka lásky

Studánka lásky Žádné jiné město ani obec v Plzeňském kraji se nemůže pochlubit tím, čím Konstantinovy Lázně – množstvím okružních, obousměrně značených naučných stezek. Projdeme se po jedné z nich. Nedaleko místa, kde trať lokálky Pňovany–Bezdružice viaduktem Hadovku křižuje, se na odbočce z naučné stezky nalézá zastavení třetí – historická studánka, která dala stezce své jméno – Studánka lásky. Podle pověsti napijí-li se ze studánky milenci, jejich láska nikdy nevyhasne. Její minerální vody vznikly už ve třetihorách a pít se má v opatrných doušcích.

MapaStudánka lásky
videoStudánka lásky
...
video video

Studánka lásky

Dobrš na Šumavě

Dobrš na Šumavě Třicet kilometrů od Vimperka leží obec Dobrš. Víska se sedmi desítkami stálých obyvatel se může pochlubit dvěma vzácnými kostely, středověkou tvrzí a renesanční bránou. Samo dobršské osídlení zasahuje svými počátky do ranného středověku, o čemž svědčí právě 2 románské kostely v mimořádně terénně pozoruhodné situaci. Strategická poloha obce Dobrš a zejména poloha kostelů je předpokladem pro existenci hradiště v těchto místech. Dobršská tvrz se nachází opodál a nezvykle na počátku terénního úvalu pod horským hřebenem. Hrad byl založen ve 14. století, byl opevněný vodním příkopem. Původně měl 2 věže. Roku 1377 Přibík z Bodrše, zvaný Kocík, ustanovil ke kostelu faráře. Majitelé se měnili – dějiny také. Ivo Kraml ze sdružení pro obnovu Dobrše bude konkrétnější.

MapaDobrš na Šumavě
videoDobrš na Šumavě
...
video video

Dobrš na Šumavě

Sklárna Nižbor

Sklárna Nižbor V Nižboru, městečku nedaleko od Berouna, mají pověstnou a vyhlášenou sklárnu. Založil ji rok slavný sklářský rod Rückelů. Nečeské příjmení proslavilo sklářskou tradici. Nás celým areálem provede vnuk zakladatele pan Jiří Rückl a zasvětí nás do výroby sortimentu nejen mezi válkami, ale i dnes. Dát podobu všem těm skleněným krásám je pěkná dřina: těžká práce – křehká krása. Projít se můžete s námi nebo se můžete objednat.

MapaSklárna Nižbor
videoSklárna Nižbor
...
video video

Sklárna Nižbor

Stopáž27 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3