Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Moravské Atény

Moravské Třebové se kdysi přezdívalo Moravské Atény. Důvody pro tento honosný titul by se zcela určitě našly a vlastně dosud nepominuly. Z památek, které se v městě dochovaly, tvoří nepřehlédnutelnou dominantu renesanční radnice s věží. Mimoto stojí za návštěvu i moravskotřebovské muzeum. Kde jinde byste u nás mohli jinak vidět opravdovou mumii? Ta zdejší pochází ze vzácné Holzmeisterovy sbírky. A město projdeme s kamerou téměř celé: zavítáme i k tamnímu sousoší kalvárie.

MapaMoravské Atény
videoMoravské Atény
...
video video

Moravské Atény

Parní stroj

My máme parní stroj, úžasné síly zdroj… pamatujete na slova známé písničky 70. let?! Kouzlo parního stroje budete spolu s námi obdivovat prostřednictvím naší druhé zastávky v Heřmanově Městci. Pan Malinovský našel jeden rozbitý parní strojek, opravil ho, a tak to vlastně všechno začalo. Století páry se vám tak trochu odkryje v jeho povídání a vzpomínání na to, jak třeba renovoval součásti z nádražní vodárny ve Slatiňanech.

MapaParní stroj
videoParní stroj
...
video video

Parní stroj

Mělčanské lamy

Ten chová to a ten zas tohle. I tady si vypůjčíme parafrází úspěšné písničky. Máte doma psa? Normální. Kočku? Běžné. Křečka? No a. Hada? No dejme tomu. Lamu? Asi ne. V Mělčanech nedaleko Dobrušky žije rodina, jejichž domácím mazlíčkem je právě lama. Klubu chovatelů těchto zvířat se daří úspěšně šířit jejich popularitu v Česku stále víc. Mají tedy trochu zvláštní chování, tihle tvorové, ale jsou krásní a zajímaví. Uvidíte sami, co péče o ně a život s nimi obnáší.

MapaMělčanské lamy
videoMělčanské lamy
...
video video

Mělčanské lamy

Stezka Lovci mamutů

Lovci mamutů – známý titul slavné knihy. V Dolních Věstonicích tak navíc pojmenovali i tzv. naučnou archeostezku. Lokalita, kterou proslavil v roce 1925 nález profesora Absolona, se tak může pyšnit cestou, která návštěvníkům ukazuje nejen památky ukryté pod skleněnými vitrážemi, ale i ta místa, kde byly skvosty a poklady nalezeny.

MapaStezka Lovci mamutů
videoStezka Lovci mamutů
...
video video

Stezka Lovci mamutů

Zámek Zelená Hora

Dalším naším cílem se stal západočeský Nepomuk. Dominantou města, které své začátky datuje až od 12. století, je barokní kostel Jana Nepomuckého. Od roku 1250 zde byl z rozhodnutí Přemysla Otakara I. zřízen soud. Do naší historie ale město vstoupilo hlavně díky zámku Zelená Hora; nejprve jako místo, kde se našel Rukopis zelenohorský, později pak díky Černým baronům.

MapaZámek Zelená Hora
videoZámek Zelená Hora
...
video video

Zámek Zelená Hora

Historický tanec a šerm

Spolek historického šermu a dobového tance na domácím zámečku a v jeho přilehlém parku předvádějí své umění. V krásných kostýmech, v ladných, ale bojovných pozicích. Móda určovala trendy vždy a v každém oblasti lidské činnosti, pro šermíře a tanečníky to platí zrovna tak. Dozvíte se třeba to, co byly pachy.

MapaHistorický tanec a šerm
videoHistorický tanec a šerm
...
video video

Historický tanec a šerm

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3