Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Konopiště

Konopiště Na konci třináctého století založil jihovýchodně od Prahy Tobiáš z Benešova zámek ve francouzském stylu. Od dnešních hranic Prahy to je sem 40 kilometrů a jde o jeden z nejnavštěvovanějších hradních areálů. Zámek Konopiště. Jeho prvním majitelem byl Jan Josef z Vrtby, zámek pak na téměř tři staletí patřil Šternberkům. Nesmazatelnou stopu tady ale nechal arcivévoda František Ferdinand d'Este. Tu nechal něco dostavět, tu třeba zbourat, obměnil zahradu i interiéry.

MapaKonopiště
videoZámek Konopiště
...
video video

Zámek Konopiště

Pohádková výstava hraček

Pohádková výstava hraček Východočeské muzeum v Pardubicích se pyšní pohádkovou výstavou. A to nejen obrazně, ale doslova. Pohádková expozice hraček se rozrůstá díky své majitelce paní Ladýřové. Ta v různých obchodech nebo antikvariátech sháněla hračky, některé přibyly i díky soukromým dárcům. K vidění je třeba cínový vojáček nebo lokomotiva firmy Merkur. A pro slečny? Různé krásné i staré panenky.

MapaPohádková výstava hraček
videoVýstava hraček
...
video video

Výstava hraček

Muzeum těžby borové smoly

Muzeum těžby borové smoly A Toulavá kamera vás pak pozve zas do muzea. Možná jediného svého druhu na světě. V Lomanech na Plzeňsku totiž mají muzeum věnované těžbě borové smoly. Výpravu začneme v hájovně z roku 1672. Ta prošla různými peripetiemi, až ji před pěti lety koupila jako ruinu Jana Čiháková, která v ní prožila dětství. Při její rekonstrukci narazila stovky skleněných kelímků, do kterých se kdysi sbírala smola. A už to jelo! A co všechno se s takovou pryskyřicí dělalo? Proč byla i předmětem sabotáží? Odpovědi hledejte v třetí reportáži.

MapaMuzeum těžby borové smoly
videoMuzeum těžby borové smoly
...
video video

Muzeum těžby borové smoly

Královská cesta

Královská cesta Praha kdysi – její ulice nebyly tak spletité jako dnes, a hlavně jich nebylo tolik. Jedna si ale pozornost zasloužila už kdysi. Vedla od Prašné brány k Pražskému hradu – říká se jí Královská cesta. Označení vzešlo z dílny prof. Líbala v polovině minulého století. Svou roli v ní vždy sehrával dnes Karlův most. Při korunovačních průvodech, které zavedl Karel IV., se ale nevycházelo od Prašné brány. Karel IV. nezapomněl totiž ani na Vyšehrad. Jiřina Chrastilová z Pražské informační služby toho ví hodně nejen o ní.

MapaKrálovská cesta
videoKrálovská cesta
...
video video

Královská cesta

Staré kočáry

Staré kočáry Na zámku v Plumově nebudeme obdivovat jeho interiér, ale zavedeme do „podzámčí“. V zámecké dílně se totiž stará o své krasavce sběratel a restaurátor Václav Obr. A cožeto sbírá a opravuje? Staré kočáry. Ty byly vyráběny v různých typech a provedeních, včetně vybavení. Restaurování takového kočáru může trvat skoro i rok a jak pak takový pojízdný kočár vypadá, uvidíte i vy. A když se to podaří, možná vás už za dva roky pozveme i do zamýšleného muzea kočárů.

MapaStaré kočáry
videoMuzeum kočárů
...
video video

Muzeum kočárů

Svojšická tvrz

Svojšická tvrz A skončíme v podhůří Železných hor. Ve středověku si tady šlechta stavěla opevněné tvrze a my se podíváme na Svojšickou. Jde o zříceninu gotické stavby, o níž jsou zmínky už v Zemských deskách už v roce 1365. Jednou z majitelek byla Kateřina ze Svojšic. Ta se provdala do rodu Gerštorflů a obě panství se spojila. O tvrzi existuje i legenda. V roce 1634 byla stavba vypálena – a za její alespoň jakési zachování v současném stavu může jeden tamní rodák a pětikorunové kupony.

MapaSvojšická tvrz
videoSvojšická tvrz
...
video video

Svojšická tvrz

Stopáž27 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3