Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrad Týnec nad Sázavou

Hrad Týnec nad Sázavou V první reportáži se vydáme na Posázaví. Projdeme se hradem v Týnci nad Sázavou – možná nevíte, že jde o osvědčené a oblíbené hnízdiště netopýrů. Hrad, který si nechali asi postavit Přemyslovci, pamatuje své. Za první republiky byl rozprodán, rozparcelován na rodinné domky. Řekneme vám taky, jakou roli sehrál podle legendy jeden kocour.

MapaHrad Týnec nad Sázavou
videoTýnec nad Sázavou
...
video video

Týnec nad Sázavou

České Švýcarsko

České Švýcarsko Toulavá kamera měla možnost podívat se do míst Českosaského Švýcarska – už jsme tady sice několikrát byli, ale výjimečnost této pozvánky spočívá v tom, že se projdeme i tam, kam se běžně návštěvník nedostane a obdivovat budeme tajemné skalní rytiny našich předků. Označovali tak hranice svých panství a zajímavá bude i příhoda o postavě mužíčka a medvěda.

MapaČeské Švýcarsko
videoČeskosaské Švýcarsko
...
video video

Českosaské Švýcarsko

Langweilův model Prahy

Langweilův model Prahy Dvě staletí starý model, téměř celý z papíru a na něm Praha jako na dlani. Jde o tzv. Langweilův model zachycující hlavní město království. Stvořil ho sluha Univerzitní knihovny v Klementinu. Nomen omen – Langweile bychom totiž mohli přeložit jako nuda – pokud se autor makety opravdu nudil a vznikalo tak dílo, které dnes můžeme obdivovat, pak klobouk dolů. Třeba takové židovské ghetto nebo domy na staré Praze jsou věrnými kopiemi svých originálů – dočkaly se i své digitální podoby.

MapaLangweilův model Prahy
videoLangweilův model Prahy
...
video video

Langweilův model Prahy

Těžba grafitu

Těžba grafitu Grafit neboli tuha se těžila na Českokrumlovsku už před dvěma tisíci lety – svědčí o tom i archeologické nálezy z opida Dívčího kamene. V několika dolech se soustředila její těžba – nakonec bratři Porákové a Schwarzenberkové doly spojili ve dva hlavní a zaměřili se na to hlavní: najít kvalitní grafitovou žílu – detaily v Českokrumlovském muzeu, kde si můžete prohlídnout i nádoby vyrobené z grafitu.

MapaTěžba grafitu
videoGrafitový důl na Českokrumlovsku
...
video video

Grafitový důl na Českokrumlovsku

Osada Nová Doubravice

Osada Nová Doubravice Cesta z města – film Tomáše Vorla se odehrával na severním Plzeňsku v osadě Nová Doubravice. A kousek odsud spolu s námi a naším objektivem vystoupáme na tzv. stolovou horu – tak se označují kopcům s plochým temenem. Ta naše se jmenuje Kozelka a je oblíbeným místem horolezců.

MapaOsada Nová Doubravice
videoNová Doubravice
...
video video

Nová Doubravice

Muzeum v Novém Městě nad Metují

Muzeum v Novém Městě nad Metují Pro tentokrát skončíme v Muzeu v Novém Městě nad Metují. Nejdřív se na vlastní oči podíváme na nálezy třeba bronzové spony nebo žárový hrob a pak se přesuneme do expozice, která nám přiblíží vodní život: říční akvárium a v něm i koljuška tříostná – barevný a šikovný krasavec. A k vidění bude i včelí úl nebo mraveniště.

MapaMuzeum v Novém Městě nad Metují
videoMuzeum v Novém Městě nad Metují
...
video video

Muzeum v Novém Městě nad Metují

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3