Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Velikonoční tradice

Velikonoční tradice Vejce nebo slepice. Odvěký filozofický problém. Vajíčka už v dobách pohanských představovala symbol všeho nového, život a naději. A protože Velikonoce právě prožíváme, začneme právě tímto tématem. Vajíčka se barvila ve všech evropských zemích – ale o těch pravých kraslicích slámou zdobených – bude naše první velikonoční reportáž. Zavítáme do skanzenu v Polabském muzeu a řeč bude i o jarních tradicích.

MapaVelikonoční tradice
videoSkanzen v Polabském muzeu
...
video video

Skanzen v Polabském muzeu

Blatnické kraslice

Blatnické kraslice Ve velikonočních tradicích pokračujeme dál. Blatnické kraslice – mezi znalci pojem, krása, která mohla být málem zapomenuta. Pak se ale objevila paní Čiháková z jihomoravské Blatnice a blatnické kraslice zachránila: batikovaný zázrak zdobený voskem a barvami a devět zručných kroků při jejich výrobě umí jen paní Čiháková. Už o tom přesvědčila v New Yorku nebo Číně.

MapaBlatnické kraslice
videoBlatnické kraslice
...
video video

Blatnické kraslice

Velikonoční pohlednice

Velikonoční pohlednice Velikonoční pozdravy – pohlednice. V olomouckém Vlastivědném muzeu nám ukážou, že témata se měnila tak, jak se měnila doba. Od těch klasických až ke kanonům a vojákům. Přes pět stovek pohlednic ukazuje, že nápady jejich autorů byly bezbřehé. V dobách ne tak dávných byla některá témat dokonce tabuizována, dnes zákazy padly, a tak vám může hezké Velikonoce popřát i kuřátko kosmonaut.

MapaVelikonoční pohlednice
videoVlastivědné muzeum Olomouc
...
video video

Vlastivědné muzeum Olomouc

Zrcadlová kaple

Zrcadlová kaple Stavitel Karel Ignác Dientzenhofer dokončil na přání jezuitů v roce 1726 kapli Zvěstování Panny Marie. Tomu odpovídá její výzdoba: fresky jsou věnovány právě této ženě, a pak ta krásná zrcadla, která tu jsou. Od nich získala kaple svůj název současný: kaple Zrcadlová. Nahlédněte spolu s námi do prostor pražské Národní knihovny, kde se kaple se všemi svými krásami nachází.

MapaZrcadlová kaple
videoZrcadlová kaple
...
video video

Zrcadlová kaple

Sopka

Sopka Velikonoce – takové malé zemětřesení, kdy se chvěje a třese každá pomlázka a strachy hlavně děvčata mladší. A o jiném třesení bude naše další reportáž. Vypravili jsme se v ní do západních Čech ke Komorní Hůrce. Jde o naši nejmladší sopku, v níž to neustále vře. Tomuhle geofyzikálnímu jevu přisuzovali lidi i různé bájné významy: zatopilo se v kotli a ten vybuchl tak, že se minerální vody rozlily po celém Chebsku. Ony totiž ty otřesy a ta západočeské minerálka spolu totiž souvisejí.

MapaSopka
videoSopka Komorní Hůrka
...
video video

Sopka Komorní Hůrka

Muzeum veteránů

Muzeum veteránů Vratislavice u Liberce – zkratkou vzniklo slovo kovral. Ale o kovralech to nebude. Právě ve Vratislavicích otevřeli muzeum veteránů. Z hromady šrotu a nepojízdných odepsaných aut umí pan Andrš vyrobit pány automobily. Dvacítka krasavců, k nimž sehnat náhradní díly, je hodně složité – ale zvládnout se to dá. Jinak by totiž pan Andrš nedorazil na sraz veteránů, a jiným autem než veteránem by se tam samozřejmě nevypravil.

MapaMuzeum veteránů
videoMuzeum veteránů ve Vratislavicích
...
video video

Muzeum veteránů ve Vratislavicích

Stopáž21 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3