Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Klášter u Nové Bystřice

Klášter u Nové Bystřice Magická trojka bude provázet naši další reportáž. Tři lípy, tři prameny, tři rybníky – objevili je tři řádoví bratři hledající místo pro svůj klášter. Bylo to v roce 1501–1507, kdy u Nové Bystřice vyrostl klášter Nejsvětější trojice. Obýval ho řád nejmenších bratří sv. Františka z Pauly až do roku 1533. Klášter byl pak jakoby zapomenut a znovu objeven až ve století 17. Nejpohnutější osud ale stavbu potkal až v dějinách novodobých – při jednom pracovním subotniku v roce 1960.

MapaKlášter u Nové Bystřice
videoKlášter u Nové Bystřice
...
video video

Klášter u Nové Bystřice

Výroba hraček

Výroba hraček Hračky budou naším dalším tématem. Na Pardubicku v obci Krouna žije pan Bukáček a ten je totiž umí zajímavě nejen vyrábět, ale i o nich vyprávět. Jeho rukama vzejde na čtyřicet vzorů hraček, říká se jim hračky krounské a krounští se jimi můžou pyšnit už od 19. století. Hlavním pracovním materiálem je dřevo a krounské dřevěné hračky se dnes úspěšně vyvážejí nejen do Japonska, ale i Ameriky nebo Evropy.

MapaVýroba hraček
videoVýroba hraček
...
video video

Výroba hraček

Hasičské muzeum v Postřekově

Hasičské muzeum v Postřekově Sedm kilometrů od Domažlic, v malebné obci Postřekov, objevila Toulavá kamera jedno hasičské muzeum. Vzniklo před sedmi lety – jako nápad jistě oceněníhodné, k jeho realizaci však chyběly peníze. Jenže mecenáši nevymřeli ani v Česku, a tak se postupně nějaká ta korunka nashromáždila a po náročných rekonstrukcích a opravách, které trvaly snad stovky hodin si můžete prohlídnout třeba stříkačku trakařovou z roku 1813 ovládanou ručně. K vidění jsou samozřejmě i stroje modernější a výkonnější.

MapaHasičské muzeum v Postřekově
videoHasičské muzeum v Postřekově
...
video video

Hasičské muzeum v Postřekově

Hornické muzeum Harrachov

Hornické muzeum Harrachov Víte, že Harrachov nejsou jen hory, sníh a lyžování. Město má totiž i své málo známé podzemí. Od roku 1992, kdy byl uzavřen rudný důl, tady totiž právě pod zemí funguje hornické muzeum města Harrachova. Během těžby tady bylo vyraženo přes 21 kilometrů chodeb a my se částí z nich projdeme po svých. Dřív tu sice jezdilo akumulátorové vozítko, ale my jsme zvolili klidnější cestu pěšmo.

MapaHornické muzeum Harrachov
videoHornické muzeum Harrachov
...
video video

Hornické muzeum Harrachov

Zábřeh na Moravě

Zábřeh na Moravě V padesát metrů vysoké věži svatého Bartoloměje v Zábřehu na Moravě startujeme naše toulání. A proč právě tady? Mají tady totiž jedno dost neobvyklé muzeum. Narazili jsme na něj ve věži svatostánku a založila ho parta lidí, kteří chtěli obnovit tradici ručního vyzvánění. 117 schodů vás dovede ke zvonici z roku 1794 a vy se můžete podívat mimo jiné i na sbírku víc než tisícovky mincí nebo barokní kleště na pečení hostií.

MapaZábřeh na Moravě
videoZábřeh na Moravě
...
video video

Zábřeh na Moravě

Skryjská oblast

Skryjská oblast Joachima Barranda pozvali majitelé křivoklátského panství, aby jim pomohl s vybudováním koněspřežné železnice. Barrand tedy dorazil do obce Skryje, nejdřív sice jako pedagog, ale protože se mu nabídka podílet se na stavbě koněspřežky líbila, pustil se do práce. Jenže to by skryjská oblast nesměla být bohatá na různě zkameněliny trilobitů, které pak obrátily archeologovi život. Celá oblast je dnes Chráněným krajinným územím se Skryjskými jezírky.

MapaSkryjská oblast
videoSkryjská oblast
...
video video

Skryjská oblast

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3