Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Loreta

LoretaLoreta – podle jména italského města se tak od baroka označuje církevní architektura postavená jako napodobenina tzv. casy santy, tedy svaté chýše v italském Loretu u Ancony. My se však touláme po luzích českých, takže samozřejmě zůstaneme kousek od Kavčích hor. Na protilehlém „kopci“ totiž ta nejznámější česká loreta stojí. Její zakladatelkou byla Kateřina z Lobkowicz a stavět se začala už v roce 1626. Každá loreta musí mít... zbytek se dozvíte hnedle v první reportáži.

MapaLoreta
videoLoreta
...
video video

Loreta

Kolibříci

KolibříciZ indiánského jazyka do španělštiny a odtud pak i nám se dostalo jedno slovo. To slovo označuje čeleď pestře zbarvených ptáků z řádu svišťounů, kteří mají dlouhý trubičkovitý zobák. Jde o nejmenší ptáky světa, známo je jich přes tři sta druhů a jejich váha se pohybuje kolem dvou gramů. Tito pidiptáčci se živí nektarem z květů a drobným hmyzem. Jmenují se kolibříci a my vás pozveme do jedné z našich největších kolibřích expozic v Jeseníku.

MapaKolibříci
videoKolibříci
...
video video

Kolibříci

Ballata

BallataA opět trochu italština – bude nezbytná i pro třetí reportáž. Povídat si totiž budeme na téma ballata. To je píseň hraná k tanci, ke které se přidal později příběh, a na světě byla balada. My jsme skupinu, která si nechává hrát tyto písně, zastihli na středověké tvrzi Lštění nedaleko Domažlic. Jde o skupinu historického tance a od gotiky až po současnost nás provedou její tanečnice a choreograf.

MapaBallata
videoBallata
...
video video

Ballata

Růžový porcelán

Růžový porcelánZavedeme vás pak do chodovské porcelánky. Jde o manufakturu, tedy továrnu, kde si porcelán vyrábějí ručně, ručně ho rovněž i zdobí. Používají růžovou glazuru, mírně ji pak přidávají ještě lesk. Většina opravdových umělců, kteří zde pracují, jsou ženy – tedy vlastně umělkyně. Porcelánku navštívila třeba i Jiřina Jirásková, 13 kousků vázy Alžběty asi doma mít nebudete. Ale jestli chcete vědět, kdo byl mezi oněmi třinácti šťastnými, pak se to dozvíte ze západočeského Chodova.

MapaRůžový porcelán
videoRůžový porcelán
...
video video

Růžový porcelán

Klatovy

KlatovyMěsto dvou názvů: město karafiátů a brána Šumavy. Město Vrchlického, Dobrovského, Krameriuse i Křižíka. Ti všichni jsou s tímto západočeským sídlem tak či onak spjati. Zastavíme se v Klatovech. Ty vznikly na obchodní stezce mezi Bavorskem a Starým Plzencem a o jejich zřízení rozhodl už Přemysl Otakar II. My se spolu s vámi projdeme i místní radnicí a kostelem.

MapaKlatovy
videoKlatovy
...
video video

Klatovy

Jak se žilo na vsi

Jak se žilo na vsiNeznámá vesnička Dědov-Jarov u Teplic nad Metují. Kol dokola samé kopce a na kopcích samé ovce. Půvabný Večerníček Pohádky ovčí babičky jako by nacházel předlohu právě tady. Protože právě tady, v místě, kde není nouze o kvalitní vlnu, existují takové šikovné babičky, které mají svůj kolovrátek, česačku, vřetánko... Zkrátka všechny ty nezbytnosti, které připomínají onu starou práci, krásný um i řemeslo, kdy ovčí srst „doroste“ do vlny. Muzeum, které tu založila jedna šikovná přadlena, je ojedinělé svého druhu nejen u nás, ale i ve světě. Zkrátka moc jich není.

videoJak se žilo na vsi
...
video video

Jak se žilo na vsi

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3