Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Bojiště bitvy u Slavkova

Bojiště bitvy u Slavkova V roce 1805 se tady utkalo na sto padesát tisíc vojáků, urputná bitva trvala celý den a ovlivnila chod věcí veřejných celé tehdejší Evropy. Není divu, o život tady přišlo dvacet tisíc bojovníků. Napovíme ještě víc, když řekneme, že se tady střetli Napoleon Bonaparte, František I. a ruský car Alexandr. Ano, začínáme ve Slavkově – dnes totiž těmito místy vede naučná stezka.

MapaBojiště bitvy u Slavkova
videoBojiště bitvy u Slavkova
...
video video

Bojiště bitvy u Slavkova

Výstava panenek

Výstava panenek Svět a půvab panenek bude náplní druhé reportáže. V Muzeu Hlavního města Prahy pořádají výstavu s příznačným názvem Panenky našich babiček. Výstava je uspořádána přehledně; od začátku výroby této dětské hračky až k jejím současným proměnám. Třeba v devatenáctém století jednoznačně převládaly „bábiky“ porcelánové, které jsou dnes cenným sběratelským artiklem, dnes vítězí ty bárbinkovské. Vyšňořená panenka patřila a patří ke každé malé slečně a v každé době.

MapaVýstava panenek
videoVýstava panenek
...
video video

Výstava panenek

Pivovar Velké Březno

Pivovar Velké Březno Češi pivo milují a o tom, že ho dokážou vypít hodně, vědí své statistici. Ve Velkém Březnu se pivo začalo vařit před čtyřmi sty lety, v roce 1896 se místní panský pivovar stal akciovou společností a protože jeho zlatavý mok chutnal, dostalo se mu povýšení - a tedy titulu ck dvorního dodavatele. Vařil osmnáct druhů piv, což je i na dnešek raritka, a na těch si pak pochutnávali i členové londýnské Sněmovny lordů.

MapaPivovar Velké Březno
videoPivovar Velké Březno
...
video video

Pivovar Velké Březno

Krajinné území Netolicka

Krajinné území Netolicka Poté se přesuneme na Netolicko do chráněné krajinné památkové rezervace Libějovicko-Lomecko. Hledáček naší kamery právě tady objevil buquoyský zámek se vzácným stromořadím, na jehož konci se objeví kostelík – místní i poutníci mu neřeknou jinak než Lomeček a za jeho postavení vděčíme velmi silné bouři. Ta totiž zastihla na cestách Karla Filipa Buquoyho... a jak to bylo dál, o tom bude čtvrtá reportáž.

MapaKrajinné území Netolicka
videoKrajinné území Netolicka
...
video video

Krajinné území Netolicka

Výstava Mořský svět

Výstava Mořský svět Moře v Praze. Docela dobrý reklamní slogan, který by mohl vystihnout to, co uvidíte v předposledním zastavení. Na pražském Výstavišti se totiž můžete ponořit do hlubin mořských vod a sledovat opravdový mořský svět. Jsou krásní, mají jen taková divná „jména“. Tak třeba nari nari. Výstava je určena i dětem – projekce, které tu připravili právě pro nejmenší, se zdá se líbí i těm velkým.

MapaVýstava Mořský svět
videoVýstava Mořský svět
...
video video

Výstava Mořský svět

Český Krumlov

Český Krumlov Skončíme na jihu Čech ve městě, jež bývá označováno jako renesanční perla, která má své historické kořeny už v dobách středověkých. Český Krumlov, hlavně jeho centrum, si dodnes zachoval svůj původní architektonický ráz. Od dob Viléma z Rožmberka, který posiloval význam jihočeského panství, se rekonstruují měšťanské domy a zakládány jsou i rybníky. Dominanta města – českokrumlovský hrad – dostal svou renesanční podobu díky Janu Kristianu z Eggenberku, dnes k němu patří 41 budov a nejnavštěvovanější stavbou města.

MapaČeský Krumlov
videoČeský Krumlov
...
video video

Český Krumlov

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3