Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Polná

Polná V Polné nedaleko Jihlavy jste s námi byli už na mrkvancové pouti. A na toto poetické místo činu jsme se rozhodli vrátit. Pokud netušíte, s kterými velikány je právě toto městečko spojeno, pak vězte, že v 19. století jste se tady mohli potkat třeba s Boženou Němcovou, později pak s Bohumilem Hrabalem, který zde vyrůstal. A koho proslavili ryby naložené do konzerv, jaké chyby se dopustil Komenský a čím je zajímavý třebas Bakalářský dům? To vše máte možnost dozvědět se právě v Toulavé kameře.

MapaPolná
videoPolná
...
video video

Polná

Meditační zahrada

Meditační zahrada Pan Luboš Hruška se z politického vězení vrátil v 60. letech a už tehdy si pohrával s myšlenkou postavit památník obětem komunismu. Představoval si ho jako park, ale protože o zahradní architektuře nic nevěděl, nebyl si jist, zda má vůbec začít. Myšlenka ho však neopustila a jeho třicetiletou snahu a práci můžete ohodnotit i vy. I díky sponzorským darům se mu podařilo vytvořit jedinečný meditační park – najdete ho v Plzni v Doudlevcích.

MapaMeditační zahrada
videoMeditační zahrada
...
video video

Meditační zahrada

Muzeum naftového dobývání a geologie

Muzeum naftového dobývání a geologie Tušili jste, že i nafta může mít muzeum? Na Moravě právě jedno takové je. Hodonínské Muzeum naftového dobývání a geologie. Stanislav Beneda, vůdčí postava tohoto netradičního muzea, nám povypráví o prvním nálezu v Gbelech, vysvětlí rozdíl mezi ropou a naftou, přiblíží práci tehdejších dělníků, zkrátka nám řekne vše o tom, co k ropnému průmyslu patří – třeba i takový bankrot!

MapaMuzeum naftového dobývání a geologie
videoMuzeum naftového dobývání a geologie
...
video video

Muzeum naftového dobývání a geologie

Kristiánov

Kristiánov Kristiánov v Jizerských horách byl naším dalším cílem. Život téhle obce koresponduje se sklářským průmyslem této oblasti, a protože skláři tady našli vše, co potřebovali, lesy, vodu, materiál, postavili právě tady panský dům. A jak to tady vypadá dnes? Přijměte pozvání právě sem, třeba na Mariánskou pouť nebo na výlet – Kristiánov totiž leží na křižovatce cyklostezek a běžeckých tras.

MapaKristiánov
videoKristiánov
...
video video

Kristiánov

Šelmberk

Šelmberk Na Táborsku ho najdete, patřilo však pod správu Kutné Hory. Mluvíme o hradu Šelmberku. A tuhle zapeklitou situaci způsobilo stříbro, které se tady těžilo a které dalo vzniknout právě Šelmberku. Hrad má ve znaku kančí hlavu – dozvíte se proč a řekneme vám, proč obliba donedávna opomíjeného hradu stoupá. Kousek odsud pak narazíte na Mladou Vožici – místo, kde se narodil August Sedláček, který bývá označován jako zakladatel našeho rodopisu a místopisu.

MapaŠelmberk
videoŠelmberk
...
video video

Šelmberk

Šumava

Šumava V posledním zastavení vás zavedeme na severozápadní Šumavu, do obce Hamry. Své jméno dostala po hamru, v němž se jako v prvním zpracovávala železná ruda. Odsud pak vystoupáme na vrch Ostrý, na němž prý ve středověku stával hrádek – tedy jakési obydlí pro strážní posádku. Naše poslední kroky vedou k Úhlavskému luhu – tříkilometrové stezce plné olší, javorů, jílů nebo buků.

MapaŠumava
videoŠumava
...
video video

Šumava

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3