Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

České Švýcarsko

České Švýcarsko Územím Českého Švýcarska jste s námi už putovali. Jsou pro něj mimo jiné typické skalní výklenky a kaple. A nevěřili byste, dokonce i trpaslíci. V první reportáži sem zavítáme a podíváme se na skalní kapličky – třeba v jedné se zabydlili skřítci, jiná místa prý mají i magickou sílu – léčivou.

videoČeské Švýcarsko
...
video video

České Švýcarsko

Arboretum Nový Dvůr

Arboretum Nový Dvůr Do arboreta v Novém Dvoru u Opavy vás pozveme ve druhé reportáži. Na víc než dvaceti hektarech tu na vás čeká na 7000 druhů dřevin i bylin z pěti světadílů. A věřte, že uvidíte i vzácnou rostlinu notophagus antarktika – ta je zvyklá na pořádnou zimou, a přesto ji ta naše středoevropská poškodila. Na vlastní oči uvidíte a vlastně i na vlastní nos ucítíte... všechnu tu rostlinnou krásu.

MapaArboretum Nový Dvůr
videoArboretum Nový Dvůr
...
video video

Arboretum Nový Dvůr

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice Víte, že první česká věta se zmiňuje o Ploskovicích? My jsme se sem s kamerou vypravili, protože právě tady mají díky velkovévodkyni Toskánské rezidenci – ta se jí prý pěkně prodražila, a proto prý všechny účty pálila. Krásu místa ocenil i sám císař Ferdinand a jeho krásná císařovna Sisi, kteří se sem rádi vraceli. I zámecký park totiž stál za to.

MapaZámek Ploskovice
videoZámek Ploskovice
...
video video

Zámek Ploskovice

Johan Gregor Mendel

Johan Gregor Mendel Po stopách zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendla. V zahradě opatství Starého Brna se odehrávaly jeho pokusy – právě tady začínal křížit své hrášky. Skleník, v němž pokusy dělal, už nenajdete, vzala ho silná vichřice; zato jeho pokusný včelín se dochoval. Klonování sice otec křížení neznal, ale jeho některé názory byly na svou dobu opravdu moderní.

MapaJohan Gregor Mendel
videoJohan Gregor Mendel
...
video video

Johan Gregor Mendel

Šumava

Šumava Andrea Toušlová nás pak zavede – kam jinam než na Šumavu. Tentokrát si vybrala jako cíl svého toulání s kamerou Modravu – dřevařskou obec, kterou si oblíbil i spisovatel Klostermann. Podíváme se na soutok tří tamních potoků – jeho výsledkem je pak divoká řeka Vydra. Na té vznikl kanál, díky nemuž se šumavské dřevo dostalo i do Prahy. V reportáži se dozvíte, proč se mu říká Vchynicko-tetovský.

MapaŠumava
videoŠumava
...
video video

Šumava

Lány

Lány O sídlu českých panovníků si řekneme v závěru samém. Lány, lánská obora, lánský zámek nedaleko od Prahy budou tou toulavou tečkou. V 16. století získal tohle sídlo Rudolf II., vlastnily ho však i rody Valdštejnů nebo Fürstenberků – od nich zámek koupil v roce 1921 stát. Důstojnost mu dodal slovinský architekt Josiph Plečnik – dominanta zámeckého parku kašna je taky jeho dílem. Zámek bývá po většinu roku uzavřen, letošní 23. a 24. září se však otevře veřejnosti.

MapaLány
videoLány
...
video video

Lány

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3