Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrad Valdštejn

Hrad ValdštejnKdyž v roce 1260 vystavěl Jaroslav z Huštice hrad, netušil, že ho bude obývat významný český šlechtický rod po několik staletí. Pan Jaroslav byl prapředkem rodu Valdštejnů a hradem, který navštívíme v první reportáži, bude právě Valdštejn. Komplexem nás provede kastelán Ladislav Koucký, který se o hrad stará teď se svou dcerou. Prohlídneme si také vstupní most a mimo jiné projdeme i hradní sklepení.

MapaHrad Valdštejn
videoHrad Valdštejn
...
video video

Hrad Valdštejn

Farma Koňská stezka

Farma Koňská stezkaVe východních Čechách jsme narazili na rodinu Volfových. Ti propadli koníčku, jenž má ve svém slovním základu latinskou předponu hipo – ta totiž označuje to, co souvisí s koňmi. O ty se tady starají na rodinné farmě. Přivítají nás krasavci Kalimero, Aldis a krásky Minerálka, Omega a další. Řeč bude i o plánech: tedy třeba o naučných stezkách nebo o zřízení záchranné stanice.

MapaFarma Koňská stezka
videoFarma Koňská stezka
...
video video

Farma Koňská stezka

Letohrádek královny Anny

Letohrádek královny AnnyPak se podíváme do největší zahrady Pražského hradu. V ní nechal Ferdinand I. pro své přátele (a hlavně manželku) postavit letohrádek. Říká se mu letohrádek Královský nebo Letohrádek královny Anny. Celá stavba prý je reprezentativní monument oslavující císařství. Historička Eliška Fučíková nás provede nejen tímto místem, ale i časem. Víte třeba, jak byl využíván Letohrádek v době Rudolfa II.? Teď tady však narazíte na dvě stovky hradních židlí, seslí, křesel, pohovek – výstava, která tady probíhá, oku Toulavé kamery neunikla.

MapaLetohrádek královny Anny
videoLetohrádek královny Anny
...
video video

Letohrádek královny Anny

Šumava

ŠumavaDo nadmořské výšky 1 065 metrů vystoupáme v další reportáži. Až takhle vysoko se totiž nachází šumavská Kvilda – jedno z nejvýš položených míst v Česku. Od ní se pak vydáme k pramenům Vltavy a ukážeme vám i blízkou vltavskou slať. A samozřejmě se zmíníme i o sklářské tradici, jíž tady dýchá třeba obec Lenora.

MapaŠumava
videoŠumava
...
video video

Šumava

Roudické propadání

Roudické propadáníPokud nevíte, co to je Roudické propadání, pak se s kamerou, která se ráda toulá, vypravte do jeskynní prohlubně v Moravském krasu. Půjde o jakousi výpravu opředenou spoustou těch nej, nej. Potok, který tady teče, totiž mizí ve skále, propadá se a po 13 kilometrech se opět vynořuje. Krásným jeskynním komplexem nás provede speleolog pan Tůma a my vám k tomu ještě přidáme návštěvu starého větrného mlýna, ve kterém své sehrála i koza.

MapaRoudické propadání
videoRoudické propadání
...
video video

Roudické propadání

Mirotice - rodiště Mikoláše Alše

Mirotice - rodiště Mikoláše AlšePoslední naše toulání nás zavedlo do rodiště malíře Mikoláše Alše, do jihočeských Mirotic. Původně bohatý rod Alšů zchudnul, musel se uskromnit a přestěhovat do menšího domu z domu barokního. Dnes právě v tomto skromném příbytku narazíte na Alšův památník. Alšovo rodné stavení na začátku 19. století vyhořelo a město se tehdy rozhodlo postarat se o stárnoucího mistra malíře. Průvodkyní památníku nám bude Marie Bartošová – a dozvíte se i něco o Matěji Kopeckém.

MapaMirotice - rodiště Mikoláše Alše
videoMirotice - rodiště Mikoláše Alše
...
video video

Mirotice - rodiště Mikoláše Alše

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3