Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Slavkovský les

Slavkovský les Švýcarská vesnice v ruské Tajze. Přesně tak vám bude nejspíš připadat Kladská, poblíž Mariánských Lázní. Možná vás ještě víc překvapí fakt, že prakticky celá obec včetně zámečku sem byla před 135 lety dovezena vlakem. Poloha v blízkosti nejcennější oblasti Slavkovského lesa – Národní přírodní rezervace Tajga – jí náramně sluší. Ostatně posuďte sami.

MapaSlavkovský les
videoSlavkovský les
...
video video

Slavkovský les

Lužické hory

Lužické hory Modlivý důl u Svojkova na Českolipsku – cíl naší další cesty – byl po staletí významným duchovním místem celého kraje. Dřív se mu taky říkalo Smolný, protože uhlíři, kteří tam v milířích pálili dřevěné uhlí, se zároveň zabývali výrobou smoly a kolomazi. Později se ale tato strašidelná rokle uprostřed divokých lesů a skal změnila na známé poutní místo. A je jím dodnes. Každoročně sem míří stovky lidí, aby se poklonili Panně Marii a požádaly ji o pomoc.

MapaLužické hory
videoLužické hory
...
video video

Lužické hory

Drezína

Drezína Jeli jste už někdy na šlapací drezíně? Že ne? Tak se vypravte do Ratíškovic na Hodonínsku. Tam tuhle atrakci turistům nabízejí. Pojedete krásnou přírodou po opuštěné železniční vlečce, kterou nechal vybudovat Tomáš Baťa. Světoznámá obuvnická firma totiž kromě jiného taky těžila uhlí a svážela ho po dráze a takzvaném Baťově kanále. Po cestě si můžete prohlédnout i unikátní technickou památku. Takzvaný výklopník. K čemu sloužil, se dozvíte z této reportáže.

MapaDrezína
videoDrezína
...
video video

Drezína

Dendrologická zahrada Průhonice

Dendrologická zahrada Průhonice V Průhonicích u Prahy už jsme spolu byli. Vzpomínáte si? Prošli jsme se po tamním vyhlášeném parku, v němž každé jaro vykvétají stovky rododendronů. Vzácné dřeviny z různých koutů světa najdete ale i na jiném místě této obce. V Dendrologické zahradě. Kromě pěti tisíců druhů dřevin a trvalek tam na vás teď čeká i expozice balkónových květin.

MapaDendrologická zahrada Průhonice
videoDendrologická zahrada Průhonice
...
video video

Dendrologická zahrada Průhonice

Stod

Stod V další reportáži navštívíme rozhlednu, která kdysi bývala poutním kostelíkem. Objevili jsme ji na Křížovém vrchu nedaleko Stodu u Plzně. Nachází se ve výšce pěti set metrů nad mořem, dohlédnete z ní až na Šumavu a pozor – kousek od ní narazíte na zvláštní místo označené kameny, z něhož podle tvrzení senzibilů, stoupá pozitivní energie blahodárně působící na lidský organizmus.

MapaStod
videoStod
...
video video

Stod

Helfenburk

Helfenburk Hrady se jménem Helfenburk najdete v naší zemi hned dva. Ten jihočeský stojící nedaleko Bavorova si necháme na jindy. Dnes se vypravíme na Litoměřicko. Tamní Helfenburk je ukrytý v lesích a působí tak trochu tajuplně. Možná právě proto se stal objektem zájmu řady malířů a lidi z okolí inspiroval ke zrodu roztodivných pověstí. Pro milovníky historie a architektury je ale především dokonalou učebnicí středověké gotiky.

MapaHelfenburk
videoHelfenburk
...
video video

Helfenburk

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3