Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál Na samém pomezí Moravy a Rakouska postavil šlechtický rod Lichtenštejnů jedinečný rozsáhlý komplex – Lednicko-valtický areál. V něm narazíte i na jeho dominantu – nejsevernější minaret na světě. Víte, že prý stojí díky hádce knížete Lichtenštejna s městskou radou? Nebo spíš proto, aby návštěvníci areálu mohli shlížet na celou tu krásu? Projdeme se i loveckým zámečkem a kolonádou.

MapaLednicko-valtický areál
videoLednicko-valtický areál
...
video video

Lednicko-valtický areál

Šumava

Šumava Z Moravy pak zamíříme na Šumavu. Naše reportáž se ponese v duchu ekologickém. Šumavské lesy trpí ničivými nálety lýkožrouta smrkového. Malý brouk dokáže způsobit velkou škodu. Pavel Hubený z CHKO Šumava nás provede místy, o nichž psal Karel Klostermann, a bude nám vyprávět o tom, jak se dá tomuto krásnému místu pomoct.

MapaŠumava
videoŠumava
...
video video

Šumava

Dudy

Dudy S trochou hudebního sluchu budete muset přistupovat k následující reportáži. Řeč totiž bude o dudách. Ty ze Stodu u Plzně vyrábí pan Jungbauer – starosta obce, který svému dudáckému koníčku propadl. Právě on si zavzpomíná, jak se k tomuto netradičnímu řemeslu dostal, a povypráví nám třeba o místním souboru dudaček.

MapaDudy
videoDudy
...
video video

Dudy

Stezka Járy Cimrmana

Stezka Járy Cimrmana Mluvit o jednom z největších Čechů budeme i v Toulavé kameře. Na Tišnovsku jsme totiž objevili raritní stezku Járy Cimrmana. Nenápadné městečko Lomnice, v něm je náměstíčko a na něm morový sloup s nohama českého všeuměla a velikána. Jan Beránek, náš průvodce nám ukáže, že tady všude Jára Cimrman byl a tady všude seděl. Plahočivým tempem dostoupáme k cíli naší cesty – k vrcholu stezky, abychom i my mohli říct, že cíl byl dobyt.

MapaStezka Járy Cimrmana
videoStezka Járy Cimrmana
...
video video

Stezka Járy Cimrmana

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad Místo, o kterém nevědí ani mnozí Ostraváci, bude naším dalším cílem. Je jím Slezskoostravský hrad. První zmínka o něm pochází už ze 13. století. Pak ho získali husité a během 30leté války byl zcela zpustošen a vzácné památce hrozilo zničení a zapomenutí. Jak to vypadá s hradem dnes – uvidíte sami a samozřejmě přidáme i nějaké ty pověsti vážící se k tomuto hradu.

MapaSlezskoostravský hrad
videoSlezskoostravský hrad
...
video video

Slezskoostravský hrad

Zoo Plzeň

Zoo Plzeň Co všechno obnáší práce sokolníka, o tom nám řekne sokolník, jeden z nejuznávanějších u nás, pan Milan Zaleš. Ten svou náklonnost k těmto létajícím dravým opeřencům získal po svém dědovi a právě od něj se dozvíte, co všechno musí takový sokolník udělat, když získá na výchovu dospělého dravce nebo mládě. Uvidíte třeba i to, jak si taková sokolí slečna Jaša umí chránit své teritorium.

MapaZoo Plzeň
videoZoo Plzeň
...
video video

Zoo Plzeň

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3