Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

České Švýcarsko

České ŠvýcarskoV Českém Švýcarsku už jste s námi byli. Dokonce několikrát. Dnes se sem však vypravíme znovu, a to proto, abychom navštívili dva skalní hrádky. Ten první z nich se jmenuje Brtnický, druhý pak Vlčí hrádek. Oba mají svá tajemna. Tak třeba ten Vlčí skrýval u svého vstupu vysekané drážky, které měly sloužit jako základy dřevěného mostu. Pravda byla ale jiná – a vy máte možnost se ji dozvědět.

MapaČeské Švýcarsko
videoČeské Švýcarsko
...
video video

České Švýcarsko

Písek

PísekZa vlády Přemysla Otakara II. byl v tomto městě postaven most. Bylo to někdy v 70. letech 13. století a vedla přes něj Zlatá stezka. Velkou zkouškou prošel při povodních v roce 2002, kdy mu spadlo celé zábradlí. Tenhle most najdete v jihočeském Písku a pokud chcete, můžete se po něm projít společně s námi.

MapaPísek
videoPísek
...
video video

Písek

Veterán muzeum

Veterán muzeumV Rapotíně na Šumperku se rozhodli z uhořelého panství vybudovat zemědělský skanzen a muzeum veteránů. Expozice se pravidelně obměňuje a návštěvníci si můžou ohmatat výrobky a věci, které prošly lidskýma rukama třeba už v 16. století – třeba taková přenosná dnes bychom řekli lednice – byla v dobách dřívějších nahrazena důmyslným hrncem. Pokochat se můžete i unikátními čézetami nebo kočárky našich prabáb a pradědů.

MapaVeterán muzeum
videoVeterán muzeum
...
video video

Veterán muzeum

Máchovo jezero

Máchovo jezeroO samotném Máchovi, kterým žil krátce a tak trochu tajemným způsobem života, toho moc nevíme. Jedno však s jistotou říct můžeme: okolí Bezdězu mu učarovalo, rád se sem vracel a kdo by nevěděl, že jeho Máj je situován právě sem? My se projdeme jeho krajem, zavítáme i do Máchova památníku a spolu s průvodcem panem Opočenským si popovídáme třeba i o tom, jak Karel IV. založil právě zde díky parmě říční tradici místního rybníkářství.

MapaMáchovo jezero
videoMáchovo jezero
...
video video

Máchovo jezero

Vimperk

VimperkV předposlední reportáží jsme zajeli na Šumavu. Dopravním prostředkem nám byla loďka – i vy ji můžete využít, chcete-li vidět Schwarzenberský plavební kanál. S námi ale máte možnost podívat se i do míst, která jsou za normálních okolností návštěvníkům nepřístupná: třeba jedno z největších rašelinišť u nás, Mrtvý luh.

MapaVimperk
videoVimperk
...
video video

Vimperk

Restaurování Kafka

Restaurování KafkaRestaurátorský ateliér pana Břetislava Kafky z Červeného Kostelce nás přivítá na závěr. Pan Kafka proslul i jako parapsycholog, ale náplní našeho povídání bude především práce umělecká: práce mistrů sochařských, řezbářských, pozlacovačských nebo malířských. Zdařilá dílka můžete vidět třeba v kostele sv. Bartoloměje v Praze, ale i jinde v okolí.

MapaRestaurování Kafka
videoRestaurování Kafka
...
video video

Restaurování Kafka

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3