Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

České Švýcarsko

České Švýcarsko „Tam, kde končí silnice, končí i civilizace,“ říká historička Národního parku České Švýcarsko Natalie Belisová. Pro nás není tohle naše Švýcarsko lokalitou neznámou, spolu jsme tady byli v minulosti už několikrát. Naším cílem se tentokrát stala osídlená místa Českého Švýcarska – řeč bude o souladu venkovské architektury s přírodou.

MapaČeské Švýcarsko
videoČeské Švýcarsko
...
video video

České Švýcarsko

Jasenná na Moravě

Jasenná na Moravě Pak vás pozveme do vesnice, kde se tak trochu jako by zastavil čas. Ta vesnice se jmenuje Jasenná a v roce 1748 tady nechal postavit Jura Mikuláštik – tehdejší fojt, své stavení. Fojtovi se dnes říká starosta, a jeho fojtství stojí dál. Dokonce víceméně v původním stavu a to díky potomkům zakladatele rodu – jeho prapravnučka Zdeňka Turková je dokonce starostka Jasenné a právě ona nám ukáže, jak se v takovém stavení žilo a úřadovalo.

MapaJasenná na Moravě
videoJasenná na Moravě
...
video video

Jasenná na Moravě

Kostnice

Kostnice Ve třetí reportáži vás pozveme do Kutné Hory. Ta si své místo na slunci vydobyla už ve středověku v souvislosti se stříbrem, které se tady těžilo. My jsme ale navštívili místní dvojkapli, v jejíchž útrobách vznikla už před čtyřmi staletími kostnice. Projdeme se nejen kostnicí, ale celým objektem a obdivovat budeme výzdobu a architektonické řešení kaple.

MapaKostnice
videoKostnice
...
video video

Kostnice

Kadaň

Kadaň V následující reportáži se budeme toulat po městě Maxipsa Fíka, nejznámějšího českého mluvícího psa, po městě, kde se narodil nejen Fíkův autor, ale i jeho dabér. Město najdete v podhůří Krušných hor.

MapaKadaň
videoKadaň
...
video video

Kadaň

Pěnčín

Pěnčín Oblast Pěnčínska na Jablonecku jsme už v Toulavé kameře navštívili – jde přece o známou oblast české bižuterie. V předposledním povídání se zaměříme na tuto oblast znovu, obdivovat ale budeme místní architekturu a osoby s ní spojené. Tak třeba víte, kdo byl doktor Kittel? V 18. století tady nechal zbudovat první horské sanatorium, léčil i pitval a říkalo se mu Faust Jizerských hor, protože se prý spolčil s ďáblem. Zdenka Hujerová ale bude mluvit i o jiných věcech a zajímavých místech.

MapaPěnčín
videoPěnčín
...
video video

Pěnčín

Zámek Mníšek

Zámek Mníšek Končit budeme pár kilometrů za Prahou, na zámku v Mníšku pod Brdy. Ten nechal zbudovat Servác Engel po třicetileté válce, aby zhodnotil své peníze. Zámek vystřídal spoustu majitelů, dokonce ho získalo Ministerstvo vnitra. Péčí památkářů se zámek otevřel veřejnosti se všemi svými zajímavostmi a krásami.

MapaZámek Mníšek
videoZámek Mníšek
...
video video

Zámek Mníšek

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3