Obsah dílu

Přehrát vše

Bertramka

Bertramka Mí Pražané mi rozumějí a nejvíc z nich snad manželé Duškovi. Tak bychom mohli nejvýstižněji charakterizovat naši úvodní reportáž. Mluvit v ní budeme o nejslavnějším Rakušanovi, který si právě díky Duškům Prahu zamiloval. Wolfgang Amadeus Mozart na pražské Bertramce prožil kus svého života. To, co se ve Vídni nelíbilo, Pražany nadchlo – a Mozarta milovali. A o životě Bertramky, původní i té dnešní, budeme vyprávět i vám.

MapaBertramka
videoBertramka
...
video video

Bertramka

Bílé Karpaty

Bílé Karpaty Na pomezí Moravy a Slovenska jsme narazili na louky. Ale ne tak ledajaké. Rostou na nich krásné květiny – jeden by myslel, že se s nimi můžeme setkat jen v tropických krajích, ale omyl – orchidejím se daří právě tady, a to možná i proto, že se zde údajně čas od času dávají podzemní masy půdy do pohybu a to orchidejím svědčí.

MapaBílé Karpaty
videoBílé Karpaty
...
video video

Bílé Karpaty

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně Z ptačí perspektivy pak budeme nahlížet na naši republiku a projdeme si ji během hodinky od severu na jih a od východu na západ. A to jen a jen díky panu Míkovi, který se věnuje leteckému snímkování památek. Ten se pustil do modelařiny a vybudoval jakési mini Česko – takže začít můžeme třeba na zámku v Červené Lhotě a skončíme třeba na Řípu.

MapaMariánské Lázně
videoMariánské Lázně
...
video video

Mariánské Lázně

Muzeum Bojkovska

Muzeum Bojkovska Čas se počítá od toho greenwichského a hodiny známe už po staletí. My jsme zavítali kvůli jedněm hodinám do Bojkovic - městečka v podhůří Bílých Karpat. Fungují už víc než dvě staletí – s jednou jedinou udržovací přestávkou. A pak se přesuneme ještě do Nového Světlova, kde se dozvíme něco o dnes už neexistujícím řemeslu – zvěrokleštičství. A dozvíte se, kdo byli miškáři...

MapaMuzeum Bojkovska
videoMuzeum Bojkovska
...
video video

Muzeum Bojkovska

Hrad Bezděz

Hrad Bezděz Bezděz byl naším dalším cílem. Gotický hrad učaroval Karlu Hynku Máchovi. Nechal ho zbudovat Přemysl Otakar II., byla zde i věznice a Karel IV. z něj chtěl zbudovat hrad korunovační - tedy takový, jakým je dnes Karlštejn. My se jím dnes spolu s průvodkyní paní Čandalovou projdeme a co by to bylo za hrad, kdyby neměl své historky?

MapaHrad Bezděz
videoHrad Bezděz
...
video video

Hrad Bezděz

Muzeum hraček

Muzeum hraček A skončíme v domě, v němž kdysi žila M. D. Rettigová. Dnes si tady plní svůj sen paní Pecháčková. Právě ona tady totiž zbudovala Muzeum hraček. Od panenek až k minidivadýlku tady najdeme všechno. A každá hračka je pro paní Pecháčkovou především příběh a krása. Najdete tady i panenky, které přinesla velká voda v roce 2002 na Mělnicku.

MapaMuzeum hraček
videoMuzeum hraček
...
video video

Muzeum hraček

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3