Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Březno

Zámek BřeznoJestli chcete vědět, jak se v dobách Františka Ferdinanda d'Este stlaly postele a k čemu všemu pak tak úhledně zastlané „kanape“ sloužilo, dívejte se na první reportáž. Zavedeme vás do malého velkého zámku na břehu Labe, zámku, který je jedním z nejmladších a nejmenších u nás. Patřil Karlu Chytkovi a i o něm bude řeč. A samozřejmě se dozvíte i víc.

MapaZámek Březno
videoZámek Březno
...
video video

Zámek Březno

Pravčická brána

Pravčická bránaŠiroká je dvacet sedm metrů, vysoká pak šestnáct. Najdete ji v národním parku České Švýcarsko. Jde o unikátní skalní útvar, k němuž můžete dostoupat, vydáte-li se z Hřenska. Řeč bude o Pravčické bráně, která se stala jedním ze symbolů tohoto parku. Zavítáme i do Sokolího hnízda a připomeneme vám, že na procházku se můžete vydat i po Gabrielině stezce, a snad vás zaujme i to, že inspiraci tady nacházel i sám Hans Christian Andersen.

MapaPravčická brána
videoPravčická brána
...
video video

Pravčická brána

Aeroklub Mladá Boleslav

Aeroklub Mladá BoleslavPřed devadesáti čtyřmi lety se vznesl k nebi stroj Metoděje Vlacha. Svým počinem se tak aviatický inženýr zapsal do dějin našeho letectví. My vás pozveme k nadšencům, kteří se pustili do výroby leteckých replik a své funkční makety leteckých strojů vystaví 17. června na dobovém leteckém dni v Mladé Boleslavi. A o veterány nejen letecké tady nouze rozhodně nebude.

MapaAeroklub Mladá Boleslav
videoAeroklub Mladá Boleslav
...
video video

Aeroklub Mladá Boleslav

Muzeum stříbra

Muzeum stříbraKronikář Václav Hájek z Libočan charakterizoval tohle město jako místo, kde lidé kopajíce, stříbrnou rudu nacházeli. První zmínka o něm pochází už ze začátku 12. století. Pozvání jsme přijali – kam jinam – do Stříbra, které právě otevřelo své muzeum. Obdivovat budeme stříbrský poklad a projdeme se gotickými chodbami staronové budovy. Z muzea se pak můžete – budete-li chtít – vypravit na další naučné hornické stezky nebo na prohlídky jiných expozic.

MapaMuzeum stříbra
videoMuzeum stříbra
...
video video

Muzeum stříbra

Botanicus

BotanicusV předposlední reportáži se podíváme do malé obce Ostrá. Tu najdeme kousek od Lysé nad Labem. A my jsme se sem vypravili, protože v historickém městečku Botanicus jsme si chtěli prohlédnout řemeslný um třeba výrobců mýdla, tkalců, bylinkářů a dalších. Pokud Botanicus navštívíte i vy, můžete si některou z profesí vyzkoušet a zjistit, jak zruční či obratní byste ve středověku byli.

MapaBotanicus
videoBotanicus
...
video video

Botanicus

Prokopské a dalejské údolí

Prokopské a dalejské údolíVíte, že údolí mezi Jinonicemi a Zlíchovem, nazývané jako Prokopské údolí, je jedním z nejstarších geologických útvarů v Čechách? Spisovatel Bohumil Vurm nás seznámí nejen s historií tohoto místa, ale především s jeho spletitými osudy. Původně bezejmenné údolí bylo pojmenováno po českém světci, svatém Prokopu. Ten se však po vyvraždění Slavníkovců odebral poustevničit právě sem. A vy máte možnost dozvědět se, proč se místní skály nazývají Hemrovy, kam až kdysi zasahovalo moře a možná se nechat inspirovat k naučné procházce, i když nejste přímo z Prahy.

MapaProkopské a dalejské údolí
videoProkopské a dalejské údolí
...
video video

Prokopské a dalejské údolí

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3