Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Staré Hrady

Zámek Staré HradyLiterárněvědná bude naše první reportáž. V ní vás přivítáme v jižním okraji Českého ráje - na zámku Staré Hrady. O to, kdo tuto původně gotickou tvrz založil, vedou vědci spory. Dnes je tady ale místo pro Památník národního písemnictví, který zde vystavuje opravdové zařízení pracovny třeba Vrchlického nebo Jiráska. Kousek od legendárního Řáholce začínáme.

MapaZámek Staré Hrady
videoZámek Staré Hrady
...
video video

Zámek Staré Hrady

Český fousek

Český fousekŠtěkavé bude pak druhé zastavení. Pátrat v něm budeme totiž po osudech českého fouska. Plemenné knihy ho uváděly původně jako psa německého, ale patriotismus českých chovatelů mu zaručil přívlastek český – a to od roku 1964, kdy tohle plemeno, pracovité, milé a oddané, začala uznávat i mezinárodní kynologická federace.

MapaČeský fousek
videoČeský fousek
...
video video

Český fousek

Výstava Jezuité a Klementinum

Výstava Jezuité a KlementinumA pak budeme vyvracet jeden vžitý mýtus o tom, že páter Koniáš jen škodil. V Praze v Národní knihovně totiž začala výstava s názvem Jezuité a Klementinum a právě tady máte možnost se dozvědět, jakže to s tímhle pánem vlastně bylo. Ivana Čornejová, autorka výstavy, nám ukáže vzácné tisky, popovídá o Mariánském sloupu i dobových zvyklostech a oblečení jezuitů.

MapaVýstava Jezuité a Klementinum
videoVýstava Jezuité a Klementinum
...
video video

Výstava Jezuité a Klementinum

Oldřichov v Hájích

Oldřichov v HájíchPříroda si s námi pohrává. Nebo možná my provokujeme ji. A ona nám to všechno vrací – poslední dobou třeba velkou vodou, povodněmi. Když se Jizerkami přehnala v roce 1897 smrtící povodeň, rozhodli se tamní postavit jako ochranu dvě významné přehrady – Fojtku a Mlýnici. A s hrázným panem Valešem a autorem Knihy o Jizerských horách panem Nevrlým se vypravíte spolu s námi právě na návštěvu těchto dvou vodních děl.

MapaOldřichov v Hájích
videoOldřichov v Hájích
...
video video

Oldřichov v Hájích

Veterán čalounictví

Veterán čalounictvíVšechno to začalo před dvaceti lety, kdy si manželé Rekovi, fandové veteránů, koupili stařičkou Tatru 57. Byli na ni jaksepatří pyšní, a proto se snažili zdokonalit ji po všech směrech a v každém detailu. A došlo samozřejmě i na čalounění. To paní Reková, tehdy mistrová na textilním učilišti, úplně předělala – a to tak, že první zájemci na sebe nenechali dlouho čekat. Malá čalounická firma z Oldřichova u Písku se dnes zaměřuje výhradně na čalounění starých aut.

MapaVeterán čalounictví
videoVeterán čalounictví
...
video video

Veterán čalounictví

Včelařství v Chlebovicích

Včelařství v ChlebovicíchA sladce pichlavá bude závěrečná reportáž. V ní jsme se vypravili do Chlebovic, části Frýdku-Místku, a jejím protagonisty budou včely, med, úly – prostě všechno to, co patří ke včelařství. Nechte se tedy pozvat na povídání, jehož patrony jsou svatí Ambrož, Medard a Jan Almužník.

MapaVčelařství v Chlebovicích
videoVčelařství v Chlebovicích
...
video video

Včelařství v Chlebovicích

Stopáž23 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3