Obsah dílu

Přehrát vše

Obec Kyselka

Obec Kyselka Mosty odedávna spojovaly břehy, zkracovaly obchodní cesty a vždycky byly důležitým válečným strategickým bodem. A právě jeden takový byl postaven kolem roku 1360 přes Ohři v obci Radošov, přes který vedla ve středověku důležitá obchodní stezka. Samotnému Janu Lucemburskému tady několikrát uplavaly kufry a až jeho syna Karla IV. napadlo postavit právě tady most. Je svého druhu jedinečný v celé střední Evropě. Proč? To se dozvíte. A když se k tomu přidá ještě záhadný hodinový stroj, pak první naše zastavení na Karlovarsku slibuje poučnou podívanou v místech, která nebyla cizí ani českým panovníkům.

MapaObec Kyselka
videoObec Kyselka
...
video video

Obec Kyselka

Chodovar

Chodovar Češi jsou pivaři, pivo proslavilo naši zemi i za oceánem. My ale zůstaneme doma a zdržíme se ještě v západních Čechách. Říká se, že tam, kde se najde vydatný pramen pitné vody, by mohl vyrůst i pivovar. To se taky stalo - v Chodové Plané na Tachovsku vznikl jeden takový docela malý nenápadný rodinný pivovárek - i když podle legendy za to všechno vlastně mohl pejsek Albi. Majitel pivovaru Jiří Plevka nás svou „firmou“ provede, ukáže nám třeba druhou nejstarší varnu vyrobenou v Čechách a dozvíme se i něco o prospěšnosti tohoto zlatohnědého nápoje. A k dobru přidáme i historku o začarované kašně.

MapaChodovar
videoChodovar
...
video video

Chodovar

Lanový park Tarzanie

Lanový park Tarzanie Svaly a fyzickou kondici budete potřebovat v našem třetím putování. V něm vás totiž pozveme do samého srdce Beskyd - na Radhošť. Právě tady totiž najdete největší lanový park postavený v Česku. Pro malé i velké je tu určeno sedm různě dlouhých a obtížných tras, k jejichž zdolání by taková malá opička potřebovala jen pár minut, zatímco člověk tu nejdelší překoná za víc než hodinu. Milan Michna, provozovatel lanového parku Tarzánie nám ukáže své království a vy se můžete nechat inspirovat - na letní rodinný výlet je to místo jak stvořené. I malí zde totiž najdou svůj Tarzánek.

MapaLanový park Tarzanie
videoLanový park Tarzanie
...
video video

Lanový park Tarzanie

Černé a Čertovo jezero

Černé a Čertovo jezero Důkladné oblečení pro případ šumavské nepohody budete potřebovat na naší další procházce. Tu ocení snad nejen znalci přírody, ale i ti, kterým není cizí geologie, ale především turisté a návštěvníci Šumavy. Vypravíme se totiž na Železnou Rudu, asi tak do výšky 1000 metrů nad mořem a projdeme se tam kolem největších ledovcových jezer u nás: Černého a Čertova. Vznikla kdysi ve čtvrtohorách, a to zvláštním způsobem - z úst odborníka pana Hubeného z CHKO Šumava se dozvíte jak. Dokonce se tady objevily i pyly a různé nánosy, z nichž se dá poměrně přesně vyčíst, kdy sem dorazili Keltové a začali tuto část země osidlovat. 175 hektarů a na nich pět krásných velkých jezer - o těch dvou největších bude naše čtvrtá reportáž.

MapaČerné a Čertovo jezero
videoČerné a Čertovo jezero
...
video video

Černé a Čertovo jezero

Březno u Chomutova

Březno u Chomutova Manufaktura v Březně u Chomutova byla naší další zastávkou. Skupina nadšenců se tady pustila do výroby historických mečů, šavlí a přileb. Jan Čengery, kovářský mistr, nám krok za krokem popíše, jak takové věci vznikají, a pokud vás zajímá, pro koho jsou určeny, pak vězte, že jen v Česku je na čtyři stovky skupin historického šermu, které o repliky takových historických mečů mají zájem a líbí se i turistům- zákazníkům. A že takový meč musí být dostatečně tvrdý a že se právě tahle tvrdost měří v rokvelech - to jste věděli? Dívejte se a dozvíte se leccos zajímavého.

MapaBřezno u Chomutova
videoBřezno u Chomutova
...
video video

Březno u Chomutova

Příběh Pražského hradu

Příběh Pražského hradu Ti, kdož sledují Toulavku pravidelně, pak jistě vědí, že jméno naší průvodkyně Elišky Fučíkové je spjato s Pražským hradem. Dnes nás provede nejznámější hradní uličkou, uličkou Zlatou. Mnozí si myslí, že typické malé skromné domky zde vystavěli alchymisti a šarlatáni Rudolfa II. Pravda je trochu jiná: byl to sice Rudolf II., kdo souhlasil s jejich výstavbou, ale postavili si je hradní střelci, kteří zde v době proměn severního obranného hradebního valu do výklenků „vložili“ právě své domky. Ty pak sloužily po několik věků jako obydlí a později pak spolu s věží Daliborkou i jako věznice. A o tom, jak to ve Zlaté uličce vypadá dnes, bude naše poslední reportáž.

MapaPříběh Pražského hradu
videoPříběh Pražského hradu
...
video video

Příběh Pražského hradu

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3