Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Zbiroh

Zámek ZbirohZápadní okraj Prahy byl vždy víc ceněn než jiné okrajové části. Bylo to hlavně proto, že od křivoklátských hvozdů sem vane čistý vzduch. A z těchto rozsáhlých lesů zavane i naše první reportáž. Vydáme se v ní na zbirožský zámek. První zmínky o tomto původně hradu pocházejí už ze začátku dvanáctého století, po jeho chodbách se procházel třeba Přemysl Otakar II., Karel IV. nebo císař Rudolf II. S kastelánem Martinem Drhovským si budeme povídat o jeho proměnách středověkých i těch neblahých lidovědemokratických. Dnes se však skví v plné kráse a těší se na další sezonu.

MapaZámek Zbiroh
videoZámek Zbiroh
...
video video

Zámek Zbiroh

Rokytova výstavní síň

Rokytova výstavní síňPavel Zuber z Plzně bude naším dalším průvodcem. Vlastně jen náhoda a chuť ho přivedla k jeho velké sběratelské vášní. Pravda, je trochu kuriózní - kdo z nás sbírá lebky, umí je vypreparovat a ještě z nich číst? Pan Zuber to dokáže. Je totiž zoolog a o lebkách umí navíc i velmi zajímavě vyprávět. Třeba o těch žraločích. Jeho sbírka čítá na čtrnáct set kousků těchto „zaoblených kostí“ a je na co se koukat.

MapaRokytova výstavní síň
videoRokytova výstavní síň
...
video video

Rokytova výstavní síň

Ostatky v Českých Lhoticích

Ostatky v Českých LhoticíchNa nějakou lebku bychom teoreticky mohli narazit i v dalším zastavení. V Českých Lhoticích mají zbytky dávného keltského oppida. Pro Kelty bylo příznačné uctívání božstev a víra v posmrtný život. Nadto byli nesmírně zruční a pracovití. A i na obnovu vydané lidské energie měli své rituály. Tak se pojďte podívat a nechte se inspirovat: po tak dlouhé a vyčerpávající zimě to třeba mnohým přijde vhod. Jsme potomky Keltů - a jejich život skrýval velké kultovní i myšlenkové možnosti.

MapaOstatky v Českých Lhoticích
videoOstatky v Českých Lhoticích
...
video video

Ostatky v Českých Lhoticích

Maříž

MařížPaříž proslavila její Eiffelovka. A víte, čím proslula Maříž? Vy nevíte, kde Maříž najít? Hned vedle jihočeských Slavonic - původně malinká osada, která se známá stala díky své keramice. Keramická dílna a v ní šikovní a zapálení keramici s originálními náměty a veselými motivy, které přenášejí na své výrobky, brzy začali dobývat nejen okolí, oblíbené se staly i v cizině. Zaposlouchejte se tedy do vyprávění paní Trubáčkové, která po smrti manžela nenechala keramickou dílnu padnout a v tradici svého manžela pokračuje. Příběh poetický se tu kloubí s tím lidským.

MapaMaříž
videoMaříž
...
video video

Maříž

České Švýcarsko

České ŠvýcarskoS archeologem Františkem Gabrielem pak vystoupáme na Dolní Chřibskou, Falkenštejn a Saunštejn. Jde o středověké skalní hrady, na které narazíte v Národním parku České Švýcarsko. Bude to sice místy hrdinný, téměř horolezecký výkon, ale odměnou nám bude nejen krásný rozhled do krajiny, ale především zajímavé povídání. On totiž každý ten hrádek byl postaven tak trochu z jiných důvodů.

MapaČeské Švýcarsko
videoČeské Švýcarsko
...
video video

České Švýcarsko

Zmizelá Praha J.Minaříka

Zmizelá Praha J.MinaříkaArchitekt a herec David Vávra dostane slovo v poslední reportáži. Muzeum hlavního města Prahy pořádá zajímavou a atraktivní výstavu. Byla nazvána Zmizelá Praha a tematicky se zaměřuje především na Staré Město, Podskalí a Josefov. Dnes velmi dobré adresy k bydlení však tvořily dřív spíš tu chudší část Prahy a právě v různých pohledech doby je zachycují obrazy Jana Minaříka, známého mařákovce. Autorka výstavy Pavla Státníková vás těmito místy provede a snad se jí podaří ukázat vám, že tahle reportáž ani zdaleka není určena jen Pražákům.

videoZmizelá Praha J.Minaříka
...
video video

Zmizelá Praha J.Minaříka

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3