Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Litoměřice

LitoměřiceLitoměřice vděčí za své jméno kmenu Lutoměřiců. Ti přišli do města na soutoku Ohře s Labem a pro strategicky výhodnou polohu tady zůstali. Město klasika české literatury Karla Hynka Máchy má ještě jednoho vskutku výjimečného rodáka, „známýho lotra Václava Babinskýho“. Místní jsou však pyšní i na své víno – to se spolu s jinými věcmi muselo někde skladovat. A tak si Litoměřičtí vybudovali důmyslnou podzemní síť – katakomby. A my začínáme právě tady.

MapaLitoměřice
videoLitoměřice
...
video video

Litoměřice

Výroba papíru

Výroba papíruBez některých věcí si nedokážeme představit náš svět. Jednou z nich je taková banalita, kterou je papír. Ten byl „vymyšlen“ v prvním století našeho letopočtu v Číně. U nás tohle řemeslo zpopularizoval Karel IV. – dnes však tradiční papířina upadá. Přesto se nám podařilo vypátrat paní, která se o renezanci tohoto kumštu snaží... a daří se jí to. O spletité cestě k výrobě ručního papíru a o šťastných náhodách, které ji přivedly právě na tuto cestu, nám bude vyprávět paní Štyrandová. A víte odkud? Z Litoměřic.

MapaVýroba papíru
videoVýroba papíru
...
video video

Výroba papíru

Fulnek

FulnekA ze severu Čech se přesuneme na sever Moravy. Malé město Fulnek, na něm jedno náměstí, jedna škola, jedna socha a jeden památník. A to všechno pojmenováno po Janu Amosovi Komenském. Možná největší filantrop, pedagog a kosmopolita své doby. Žil tady téměř pět let a o jeho životních cestách, šťastných i smutnějších, si budeme vyprávět ve třetím zastavení. Muzeem Novojičínska nás provede Josef Pavlíček.

MapaFulnek
videoFulnek
...
video video

Fulnek

Muzeum starých motocyklů

Muzeum starých motocyklůZnačka JAWA proslavila naši zemi i v zahraničí. V Rabakově u Mladé Boleslavi o tom vědí své. Žijí tady Miclíkovi a ti zasvětili všem těmhle motorovým krasavcům a krasavicím svůj život a vlastně své bydlení. Vybudovali rodinné muzeum starých motocyklů a kousky tady mají přímo skvostné. Některé z nich si zahrály i ve filmu, jiné byly různě předělávány, aby za ně nemuseli jejich majitelé platit silniční daň. K vidění toho bude opravdu dost... a mimochodem, víte, proč se JAWĚ říká JAWA?

MapaMuzeum starých motocyklů
videoMuzeum starých motocyklů
...
video video

Muzeum starých motocyklů

Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum hlavního města PrahyNaše putování po zajímavých místech naší země zakončíme v Praze. Muzeum hlavního města Prahy totiž pořádá ve svých prostorách výstavu Jak se Praha bavila. Proti proudu času se vrátíme do dob veselic našich prababiček a pradědů a ukážeme si od plakátů až po slavnosti korunovace českých králů všechno, včetně módních trendů a výstřelků.

MapaMuzeum hlavního města Prahy
videoMuzeum hlavního města Prahy
...
video video

Muzeum hlavního města Prahy

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3