Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Archeologická lokalita v Těšínském Slezsku

Archeologická lokalita v Těšínském Slezsku Až na samotné hranici s Polskem začneme naše toulání. V Těšínském Slezsku je totiž hradiště, které kdysi sloužilo jako významná obchodní spojka Pobaltí s jižní Evropou. Pastva pro archeology – už před víc než dvěma tisíci let obývaná lokalita snad zaujme i vás. V Podoboře u Chotěbuzi v Muzeu Těšínska se dozvíte i uvidíte mnohem víc, třeba to, jak souvisí větrný živel, který loni postihl Vysoké Tatry, právě s tímto místem.

MapaArcheologická lokalita v Těšínském Slezsku
videoArcheologická lokalita v Těšínském Slezsku
...
video video

Archeologická lokalita v Těšínském Slezsku

Jihočeská Kanada

Jihočeská Kanada Pak se vydáme do Kanady, ale té jihočeské. V létě ráj cyklistů – v zimě ráj běžkařů. Ale nejen pro vyznavače sportu je určena naše druhá reportáž. Své v ní najdou i ti, kteří rádi trochu historie. Všem těm různým „lyžostezkám“ vévodí strážní hrad Lanštejn – krásná románská památka učarovala i Friedrichu Schillerovi – a jeho Loupežníci se odehrávají právě zde. Ale k obdivování toho bude víc – a vám to doma půjde i bez těch běžek.

MapaJihočeská Kanada
videoJihočeská Kanada
...
video video

Jihočeská Kanada

Karlštejnské věže

Karlštejnské věže Jedno z našich posledních loňských toulání nás přivedlo na Karlštejn. Vrátili jsme se sem a prošli se v Mariánské věži – tu si vybral Karel IV., aby zde shromažďoval své cenné sbírky, prohlédli jsme si i unikátní obrazy mistra Theodorika. A historička Naďa Kubů nám přiblíží i více či méně pravdivé legendy, spojené s touto ojedinělou stavbou.

MapaKarlštejnské věže
videoKarlštejnské věže
...
video video

Karlštejnské věže

Hrázděnky

Hrázděnky Pak se přesuneme do skanzenu Doubrava nedaleko Mariánských lázní. Jedna z nejznámějších památkových rezervací hrázděné architektury má totiž co nabízet: původní stavby, mnohdy staré několik staletí. Hrázděnky – jak se těmto krásným „domečkům“ poeticky říká – vévodí zelená a modrá barva a spousta různých symbolů, které plnily funkci ochrannou. Krása architektonická je zde krok na kroku provázena krásou lidové tvořivosti. A k čemu by byla taková velká stavení, kdyby v nich nebyli koně! Doubrava vás překvapí i největším chovem ...ale nechte se překvapit, kohože tam ti doubravští vlastně chovají.

MapaHrázděnky
videoHrázděnky
...
video video

Hrázděnky

Letorádek Kinských

Letorádek Kinských V roce 1831 si nechali Kinští vystavět v Praze na Smíchově své letní sídlo, které po mnoha letech doby nedávné zchátralo a stalo se nevábnou součástí smíchovsko-petřínského parku. Město Praha však celou vzácnou památku rekonstruovalo a protože nebyl narušen klasicistní styl stavby, rozhodlo se vrátit do nově otevřených prostor národopisné sbírky. V poslední reportáži tedy budete mít možnost projít si nejen vnitřek smíchovského Letohrádku Kinských, ale taky si na vlastní oči prohlédnout a „osahat“ zajímavé exponáty.

MapaLetorádek Kinských
videoLetorádek Kinských
...
video video

Letorádek Kinských

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3