Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Karlštejn

Karlštejn V první reportáži ožijí chodby našeho nejznámějšího a nejnavštěvovanějšího hradu. Jeho stavba započala v roce 1348 a pouhých sedmnáct let stačilo tehdejším řemeslníkům k tomu, aby postavili architektonicky ojedinělý skvost. Ten byl pak v historii naší země využíván jako místo úschovy nejdříve říšských a později i českých korunovačních klenotů. Samozřejmě – začínáme na Karlštejně.

MapaKarlštejn
videoKarlštejn
...
video video

Karlštejn

Emma Destinová

Emma Destinová I ti, kteří neumějí zpívat, budou snad vědět, komu se říkalo Božská Ema. Operní diva Emma Destinová si svým krásným a nezaměnitelným hlasem dokázala získat celý svět, klaněla se jí i Metropolitní opera. Ona ale milovala své jižní Čechy. Slyšeli jste někdy o jejích zájmech a zálibách? A víte, jak pohnutý měla osud? Co všechno ji v životě potkalo a s čím se musela umět vyrovnat a proč byla internována ve svém milovaném zámečku ve Stráži nad Nežárkou? O tom všem bude naše druhé toulání.

MapaEmma Destinová
videoEmma Destinová
...
video video

Emma Destinová

Dobřív

Dobřív Pak se vydáme na Rokycansko. Tam jsme totiž narazili na kovárnu poháněnou vodou. Byla založena už v devatenáctém století a dnes je to jedna z nejvýznamnějších technických památek u nás. Těmto kovárnám se říkalo hamry a my vám řekneme, jak vlastně fungovaly a co se v nich třeba vyrábělo.

MapaDobřív
videoDobřív
...
video video

Dobřív

Vystřihovánky

Vystřihovánky A pak si budeme hrát, protože kdo si hraje, nezlobí. Vzpomínáte na dobu, kdy k prvním omalovánkám přibyly i první vystřihovánky? A víte třeba, že začátek téhleté tvůrčí kratochvíle spadá až do sedmnáctého století? Vystřihování propadla i paní Vránová z Úpice v Podkrkonoší. A vlastně náhodně – to když její dědeček vystříhal babičce záclony. A vy posuďte sami, co všechno dokážou i dnes zručné a šikovné ruce a dobře nabroušené nůžky. Vánoce se blíží – tak se nechte inspirovat.

MapaVystřihovánky
videoVystřihovánky
...
video video

Vystřihovánky

Betlémy

Betlémy Když Josef II. na konci osmnáctého století zakázal betlémy pro jejich světskost, prokázal sám sobě medvědí službu. Betlémy se totiž rázem staly ještě populárnější a lidé si je začali vytvářet sami doma. Poslední reportáž končí v Praze u Českého sdružení přátel betlémů. Průvodcem nám bude Fr. Valenta, sběratel a výtvarník betlémů – a věřte, že nám ukáže opravdu kuriózní kousky.

videoBetlémy
...
video video

Betlémy

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 4:3