Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Rabštejn

Rabštejn Nejdřív vás zavedeme do nejmenšího města v Česku; kdo ví, možná i v celé Evropě. Jeden druhého tu zná, a aby ne! Vždyť tady všeho všudy žije asi dvacet stálých obyvatel. Jméno tohoto města souvisí podle legendy s havranem a skupinou královských honců. Už před sedmi staletími prý právě jeden z lovců jako poděkování svému králi vykouzlil na břidličném ostrohu nad řekou Střelou hrad nemající v té době obdoby. Legenda nepraví, co na to onen havran, ale my pravíme, že německy je havran „der Rabe“ – to „pidiměstečko“ se totiž jmenuje Rabštejn. Rabštejn nad Střelou. Malé město, které se i přesto má čím chlubit.

MapaRabštejn
videoRabštejn
...
video video

Rabštejn

Třeboň

Třeboň Ze západních Čech se přesuneme do Čech jižních. V lidové písničce se zpívá, že okolo Třeboně pasou se tam koně. Okolo Třeboně toho ale bude víc – vzácná flóra i fauna – a všimlo si toho i UNESCO. To vyhlásilo právě tuto lokalitu jako jednu ze vzácných biosférických rezervací a my vám ukážeme proč. Projdeme se městem Jakuba Krčína, prohlídneme si i jeho okolí a nádavkem přidáme i něco z historie. Třeba schwarzenberský systém hospodaření.

MapaTřeboň
videoTřeboň
...
video video

Třeboň

Kaktusy

Kaktusy Zatímco v předchozí reportáži jsme o vodou neměli nouzi a Třeboňáci jsou na své rybníky pyšní, to takové Dymokury na Nymbursku jsou proti Třeboni vyprahlou oázou. Opravdu. A ještě si budete muset dávat pozor, abyste se tam nepopíchali. Nechápete? Toulavá kamera totiž navštívila polopoušť pana Jaroslava Bittmana, který téměř na třiceti arech pěstuje různé druhy kaktusů a bude naším vypravěčem i průvodcem po celém svém pichlavém království. Inu, chlupatý kaktus mám tak rád, je to můj nejlepší kamarád.

MapaKaktusy
videoKaktusy
...
video video

Kaktusy

Český krumlov

Český krumlov Na císařském dvoru Rudolfa II. se to hemžilo různými šarlatány, alchymisty a pokustóny, kteří se snažili vyrábět věci opravdu různé. Vzpomeňte jen na pamětnický film Císařův pekař. Pamatujete na Golema? Objektiv předposlední reportáže si pro tentokrát vzal na mušku Český Krumlov – a proč ten úvodní historický exkurz? Víte o tom, že tohle město, které proslavily jeho památky a stalo se jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů, se může pochlubit i tím, že tady v šestnáctém století působili – podobně jako na dvoru císařském – tajemní všeumělci všeho druhu? Hana Blochová a Jan Kočnar nás vším tím magickým tajemnem provedou.

MapaČeský krumlov
videoČeský Krumlov
...
video video

Český Krumlov

Skanzen Altamira

Skanzen Altamira V dobách dávných, minulých zůstaneme i v poslední reportáži. I když... posuďte sami, jak moc jsme se vydali proti proudu času. V Kosmonosech u Mladé Boleslavi vzniklo před dvěma desítkami let sdružení nadšenců, kteří našli inspiraci v pravěku. A tahle parta zbudovala skanzen, který pojmenovala Altamira. Na ten reálný čas tady máte možnost zapomenout hned, jen co otevřete dřevěnou bránu tohoto skanzenu. V něm se dnes seznamují všichni zájemci o život našich prapředků a dozvědí se tady nejen to, co všechno museli takoví lidé umět: jak žili, rozdělávali oheň, lovili zvířata. A řeč bude i o Keltech.

MapaSkanzen Altamira
videoSkanzen Altamira
...
video video

Skanzen Altamira

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3