Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Ostrov

Ostrov Když se jeden upíše čertovi a ten si ho pak přijde na zem vyzvednout, je už pozdě bycha honit. Na jeho hřbetu pak putuje do míst pekelných. My vás dnes s jedním takovým čertíkem seznámíme. I naše kamera se totiž vypravila na cestu, nikoliv však pekelnou. Zavítali jsme do malého městečka Ostrov na Karlovarsku, prastaré osady ze třináctého století. Není proto divu, že se zde na malém místě koncentrují pestré stavby různých architektonických směrů, zámecké zahrady i tajuplná kaple. A to by bylo, aby se tady za těch sedm století nějaký ten čert neusadil. Takže směr Ostrov – a můžeme začít. A pokud nevíte, proč se Ostrov Ostrovem jmenuje, pak máte šanci se to dozvědět.

MapaOstrov
videoOstrov
...
video video

Ostrov

Výroba cimbálů

Výroba cimbálů Jak může dopadnout člověk, který v Ostravsko-karvinských dolech strávil část svého života, uvidíte v druhém zatoulání. Nepůjde ale o smutný příběh vysloužilého horníka. Pan Holiš od Frýdku-Místku se totiž pustil do výroby cimbálů, které se proslavily nejen u nás, ale i ve světě. Jejich šikovný strůjce zavzpomíná, jakže to všechno začalo, a pak nás seznámí s jemným kumštem znějícím hudbou, i s tím, co všechno je třeba pro to, aby takový strunný nástroj vznikl.

MapaVýroba cimbálů
videoVýroba cimbálů
...
video video

Výroba cimbálů

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál Na Moravě zůstaneme i v další reportáži. Zavítali jsme totiž do Kančí obory u Břeclavi. Jde o chráněné krajinné území Lednicko-valtického areálu, jemuž vévodí lednický zámek. Necháme se svézt lodí, abychom si v klidu mohli prohlédnout všechnu tu krásu kolem, a pak zamíříme do lužního lesa. A proč právě tam – uvidíte sami.

MapaLednicko-valtický areál
videoLednicko-valtický areál
...
video video

Lednicko-valtický areál

Expozice hornictví

Expozice hornictví A pak vzhůru k výškám. Směr Jestřebí hory a Městské muzeum ve Rtyni v Podkrkonoší. Zjistili jsme, že právě tohle město se pyšní největší stálou expozicí hornictví v této oblasti. Od primitivního kutání s pomůckami dnes už historickými přes hornické stejnokroje se dostaneme až do terénu samého – tedy na naučné stezky a zavalené důlní štoly. Nebezpečné prolákliny, cesty a cestičky dnes už mají své mapy. Do těch je zakreslil pan Václav Jirásek, který nám bude průvodcem. Zabloudit tedy nemůžeme.

MapaExpozice hornictví
videoExpozice hornictví
...
video video

Expozice hornictví

Pelhřimov

Pelhřimov Ve známém filmu Vesničko má středisková poslal doktor – v podání Rudolfa Hrušínský – svého pacienta do Pelhřimova. Měl si tam prohlédnout místní krematorium, aby věděl, do čeho jde. My vás do tohoto města pozveme v poslední reportáži, a to i přesto, že tam žádné krematorium není. Jde o velký televizní omyl, takovou zdařilou virtuální mystifikaci, která se ale ujala, zlidověla a Pelhřimov proslavila. Co ale v „Pejřimově“ určitě najdete a co mu přineslo slávu přinejmenším stejně tak velkou jako onen výrok? No přece Muzeum kuriozit. Prohlédneme si ho na závěr Toulavé kamery.

MapaPelhřimov
videoPelhřimov
...
video video

Pelhřimov

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3