Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci Málokteré město se může pochlubit tím, že má hrad i zámek. Jindřichův Hradec ano. I když stojí na jednom místě, tvoří po Pražském hradu a zámku v Českém Krumlově třetí největší komplex památkově chráněných budov u nás. Ve třech stech dvaceti místnostech najdete na deset tisíc nejrůznějších uměleckých předmětů, což je úctyhodné číslo. Na své si tu přijdou i milovníci různých stylů. Setkáte se tam s gotikou, renesancí, barokem a třeba i empírem.

MapaHrad a zámek v Jindřichově Hradci
videoHrad a zámek v Jindřichově Hradci
...
video video

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci

Priessnitzovy zábaly

Priessnitzovy zábaly Kdo by neznal slavné Priessnitzovy zábaly a sám je někdy nevyzkoušel. Jejich vynálezce Vincenz Priessnitz pochází z Jeseníku, kde se taky dodnes těší velké vážnosti. Když tam před šesti lety slavili 200 let od jeho narození, převzala nad akcí dokonce záštitu organizace UNESCO. Není divu, Priessnitz je známý po celém světě a mnohé z jeho metod vodoléčby se pořád praktikují. Jeseník je ale i krásné město. Ostatně, posuďte sami.

MapaPriessnitzovy zábaly
videoPriessnitzovy zábaly
...
video video

Priessnitzovy zábaly

Velociped

Velociped Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. Bohuslav Polák z Koberov na Semilsku koně nemá, ale když jede krajinou, taky se rozhlíží z pěkné výšky. Patří totiž mezi ty nadšence, kterým učarovaly velocipédy našich pradědečků. Na obřích kolech nejen jezdí, ale sám si je i staví. Tak se pojďme na jeho výtvory podívat.

MapaVelociped
videoVelociped
...
video video

Velociped

Chudenice

Chudenice V tichém koutu Pošumaví, kousek od Klatov, leží městečko Chudenice. Zajímavé je hlavně tím, že v jeho okolí najdete několik rezervací a chráněných území. V roce 1996 bylo taky Chudenicko vyhlášeno takzvanou krajinnou památkovou zónou. A co konkrétně tam můžete navštívit? Třeba rozhlednu s půvabným jménem Bolfánek, anglický park s empírovým zámečkem a především Americkou zahradu - arboretum, které tu světlo světa spatřilo už v roce 1842.

MapaChudenice
videoChudenice
...
video video

Chudenice

Trojský zámek

Trojský zámek Trojský zámek postavený v poslední třetině 17. století patří bezesporu k nejhezčím stavbám Prahy. Je taky významnou památkou z období baroka. Jeho prohlídku ale necháme pro tentokrát stranou. Důvodem, proč jsme se ho rozhodli navštívit, je zámecké podzemí, které se stalo dočasným útočištěm pozoruhodné výstavy. Jmenuje se Krásy a tajemství České republiky a je tak trochu mystická.

MapaTrojský zámek
videoTrojský zámek
...
video video

Trojský zámek

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3