Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Blaník

BlaníkV první reportáži půjdeme po stopách blanických rytířů. Ti čekají, až bude českému národu nejhůř, aby mu pak pomohli. V Louňovicích pod Blaníkem vám ukážeme nejprve opravdový poklad i místo, odkud pochází základní kámen pro Národní divadlo. Pak nás čeká opravdový výstup – do výšky 638 metrů – na Velký Blaník. Ten má však svého menšího bratříčka – Blaník Malý – navštívíme oba a podělíme se s vámi i o některé pověsti a snad najdem i místo blanických rytířů.

MapaBlaník
videoBlaník
...
video video

Blaník

Divadlo na zámku

Divadlo na zámkuKdyž se v roce 1833 sjeli na zámek v Mnichovu Hradišti evropští potentáti, aby se domluvili na strategii postupu proti ruským revolučním snahám, rozhodl se jeho tehdejší majitel okázale se zavděčit tak výjimečné návštěvě tím, že nechal zbudovat v tanečním sále velké dřevěné divadlo. Podívejte se spolu s námi, jak obtížně se v něm hrálo, a přijměte naše pozvání i do depozitářů. Uvidíte repliky krásných dobových kostýmů.

MapaDivadlo na zámku
videoDivadlo na zámku
...
video video

Divadlo na zámku

Středověká móda

Středověká módaMóda zajímala lidi odjakživa. Pán nebo kmán – oblíkat se musel. Při našem toulání po zajímavých místech naší republiky jsme zavítali taky do Pasek nad Jizerou. Místní dámy z nedaleké Jilemnice tady připravily zajímavou výstavu – její název prozrazuje všechno: Z truhliček paseckých babiček. Kapižon, kanduše – nevíte, neznáte? Nadšenkyně z Jilemnického spolku paní a dívek nám budou skvělými průvodkyněmi, které nám ukážou, jak vypadala taková vesnická móda, i jak se z ní můžeme inspirovat i dnes – tedy pokud na to máte tu správnou postavu. Prozradí i to, co znamenají některá ta tajemná slova.

MapaStředověká móda
videoStředověká móda
...
video video

Středověká móda

Raduň

RaduňŠest kilometrů jihovýchodně od Opavy leží obec Raduň. Z dálky vás přivítá silueta zámecké věže sídla knížecí rodiny Büchlerů. Klasicistní styl zámku ustoupil stylu romantickému a při procházce celým komplexem si necháme vyprávět příběh této stavby, třeba o tom, jak se na zámku ocitl kočárek samotného Napolena, a zavítáme i do oranžérie. Ta se totiž nedá přehlédnout. Její vůně je všudypřítomná. Po znárodnění téměř zanikla, ale díky starostlivé péči je i dnes na co se dívat i zde.

MapaRaduň
videoRaduň
...
video video

Raduň

Klokočské a Betlémské skály

Klokočské a Betlémské skályA skončíme tak, jak jsme začínali. Ve výškách. V poslední reportáži vám ukážeme jedno z krásných míst Českého ráje – Klokočské a Betlémské skály. Krásný pohled nejen z vrcholů – jak sami uvidíte, i taková jeskyně Postojná umí zaujmout. A na závěr pak to nejtajuplnější – hrad Roštejn, původně ze 13. století. Dozvíte se i to, jak vznikly některé názvy těchto skalních krás, a co všechno se tady možná odehrálo.

MapaKlokočské a Betlémské skály
videoKlokočské a Betlémské skály
...
video video

Klokočské a Betlémské skály

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3