Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Kratochvíle

Zámek Kratochvíle První reportáž začínáme na jihočeském vodním zámku Kratochvíle. Už jeho samotný název napovídá, že se tu v minulosti kdekdo opravdu dobře poměl. Třeba Petr Vok, víc snad ani říkat nemusím. I my si návštěvu Kratochvíle užijeme. Třeba mezi úžasnými postavičkami Jiřího Trnky či Hermíny Týrlové, které tam jsou na odpočinku.

MapaZámek Kratochvíle
videoZámek Kratochvíle
...
video video

Zámek Kratochvíle

Loutky

Loutky U loutek ještě chvíli zůstaneme, i když ty filmové, animované, vystřídají tradiční, divadelní pimprlata. Zavedeme vás totiž do jedné z našich největších sbírek, které jako oko v hlavě střeží umělec, do něhož byste to možná neřekli. Je jím výtvarník a ředitel Národní galerie Milan Knížák. Dřevěné postavičky ho okouzlily už v dětství a v jeho případě stará láska opravdu nezrezavěla.

videoLoutky
...
video video

Loutky

Labyrint v Jihlavě

Labyrint v Jihlavě V následující reportáži vás zavedeme do Jihlavy. Toto staré hornické město se může pochlubit rozsáhlým labyrintem podzemních chodeb, po Znojmě druhým největším u nás. Jihlavské katakomby jsou opředeny řadou tajemství. Tou neznámější je tzv. svítící chodba, kterou jsme už s toulavkou před časem navštívili. A tak nás spíš bude zajímat ten zbytek. Část labyrintu pod kostelem svatého Ignáce je dnes přístupná veřejnosti.

MapaLabyrint v Jihlavě
videoLabyrint v Jihlavě
...
video video

Labyrint v Jihlavě

Oskeruše

Oskeruše Pokud vím, tak se v České televizi o oskeruších aspoň mluvilo, je to možná rok, dva. A tak jste už možná zapomněli, ale spíš to pro většinu z vás, s prominutím, je slovo docela nové. Jeřáb oskeruše je strom, u nás velmi vzácný. A ten největší v Evropě roste u Radějova na Strážnicku. Obvod jeho kmene má úctyhodných 458 centimetrů. Oskeruše se staly symbolem Slovácka. V Tvarožné Lhotě bylo dokonce otevřeno oskerušové muzeum.

MapaOskeruše
videoOskeruše
...
video video

Oskeruše

Cestování Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda

Cestování Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda „Účelem cestování je posílení moudrosti u sebe i u jiných.“ To jsou slova jednoho z největších Čechů, možná toho největšího, mimochodem, to záleží na vás, tedy Jana Ámose Komenského. Třeba právě tato slova kdysi přivedla pány Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda na myšlenku vydat se do světa. I když od startu jejich první výpravy uplynulo bezmála 60 let, nebo možná právě proto, se k záznamům z jejich cest tak rádi vracíme. Ve zlínském muzeu se o jejich cestách dozvíte snad úplně všechno.

MapaCestování Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda
videoCestování Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda
...
video video

Cestování Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda

Miroslav Zikmund
cestovatel, scenárista, spisovatel, fotograf

Miroslav Zikmund

* 14. 2. 1919


Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3