Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Klementinum

Klementinum Víte, který historický areál je v naší metropoli po Pražském hradě druhý největší? Pokud vás napadlo Klementinum, hádali jste správně. Barokní komplex na pravém břehu Vltavy se rozkládá na ploše okolo 20 hektarů a v jeho prostorách sídlí Národní knihovna. Spravuje víc než 6 miliónů knih, včetně vzácných starých rukopisů a tisků. Tady taky našel nový domov latinský překlad Dalimilovy kroniky, který knihovna získala na pařížské aukci za víc než 10 miliónů korun. Klementinum si prohlédneme v první reportáži.

MapaKlementinum
videoKlementinum
...
video video

Klementinum

Jihlavská zoo

Jihlavská zoo Pak si prohlédneme jihlavskou ZOO, která letos oslaví své 47. narozeniny. Najdete ji v malebném údolí řeky Jihlávky, v lesoparku Březinovy sady. Říká se jí taky ZOO bez mříží, protože příbytky pro 100 druhů vzácných zvířat byly postaveny výhradně z přírodních materiálů. Dřeva a kamene. Tam kde se bez bariér neobešli, pak použili sklo. Jihlavská zoologická zahrada se specializuje na chov opic a malých šelem a před dvěma roky tady vyrostla i unikátní africká vesnice.

MapaJihlavská zoo
videoJihlavská zoo
...
video video

Jihlavská zoo

Doupovské hory

Doupovské hory Cílem naší další cesty budou Doupovské hory na Karlovarsku. Podle jedné z pověstí tam žili skřítci. Když se tam ale začali za prací přistěhovávat lidé, rozhodli se svá obydlí opustit. Něco tam po nich ale přece jen zbylo. Zvláštní otvory ve skále. Jmenuje se příznačně Skalka skřítků a leží asi 3 kilometry jihozápadně od obce Kyselka. Dutiny mají v průměru od několika centimetrů do jednoho a půl metru a jejich hloubka dosahuje až 5 metrů.

MapaDoupovské hory
videoDoupovské hory
...
video video

Doupovské hory

Svatá Hora u Příbrami

Svatá Hora u Příbrami Jedním z nejznámějších poutních míst u nás je Svatá Hora u Příbrami. Skvost raně barokní architektury byl vybudován v 17. století podle návrhu tehdy slavného vlašského architekta Carla Luraga. Kromě šlechty se na jeho výstavbě a výzdobě podílela i města - Praha, Plzeň, Mníšek či Březnice, a hlavně nesčetné zástupy poutníků, kteří přispěli svými dary. Na Svatou Horu vede přímo z Příbramy 365 schodů a vystoupat po nich až na vrchol rozhodně stojí za to.

MapaSvatá Hora u Příbrami
videoSvatá Hora u Příbrami
...
video video

Svatá Hora u Příbrami

Pivovary

Pivovary Naše malá země je ve světě považována za pivní velmoc. Hojnou konzumaci tohoto oblíbeného moku ostatně potvrzuje množství pivovarů, které tu máme. Řadu z nich jsme vám už taky v Toulavé kameře ukázali. Především těch malých a nepříliš známých. Dnes vám představím další. Našli jsme ho v Dalešicích u Brna a točil se tu jeden hodně známý film, který tu má dokonce své muzeum. Poznáte jaký?

MapaPivovary
videoPivovary
...
video video

Pivovary

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3