Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Vodní kolo

Vodní kolo Letos - konkrétně prvního dubna - zažila Plzeň výjimečnou událost. V prostorách tamní staré vodárny byla totiž slavnostně odhalena replika původního vodního kola. Unikátní technická památka je dnes součástí neméně zajímavé prohlídky historického podzemí města. Vydáme se tam v první reportáži.

MapaVodní kolo
videoVodní kolo
...
video video

Vodní kolo

Peklo

Peklo Pak se podíváme do Pekla. Ale nebojte se, čerti tam nebudou. To jen stará legenda praví, že o vznik jedinečného údolí tohoto jména se postaral sám rohatý. Ve skutečnosti ho ale vyhloubila ledovcová řeka a díky ní vznikly v pískovcových skalách nejrůznější převisy, rokle a jeskyně. Údolí je dlouhé asi 5 km a v roce 1967 bylo vyhlášeno Národní přírodní památkou. Ještě doplníme, že ho najdete na Českolipsku a v tuhle roční dobu je tam obzvlášť hezky.

MapaPeklo
videoPeklo
...
video video

Peklo

Výroba replik historických zbraní

Výroba replik historických zbraní Následující reportáží potěšíme nejspíš muže. Bude totiž o výrobcích replik historických zbraní. Ve svém oboru patří mezi skutečné špičky a jejich meče, halapartny či dýky putují do celého světa. Na počátku toho všeho byl ale historický šerm. Všichni zbrojíři se totiž potkali v opavské skupině Rytířů z Nemanic. Brzy ale zjistili, že o jejich svépomocí vyrobené zbraně je větší zájem než o šermířské umění, které předváděli. Pověsili ho proto na hřebík, nakoupili ševcovské verpánky a kovářské kovadliny a malá dílna byla na světě.

videoVýroba replik historických zbraní
...
video video

Výroba replik historických zbraní

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně Cílem naší další cesty budou Sloupsko-šošůvské jeskyně. Leží v Moravském krasu necelých 35 kilometrů severně od Brna. Jmenují se podle dvou sousedících vesnic, na jejichž katastrech se nachází. Mají i nejdelší prohlídkovou trasu. S výkladem trvá skoro dvě hodiny. Díky příznivému klimatu se v nich taky léčí lidé s dýchacími potížemi a jejich skvělá akustika tam pro změnu láká muzikanty.

MapaSloupsko-šošůvské jeskyně
videoSloupsko-šošůvské jeskyně
...
video video

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Giacomo Casanova

Giacomo Casanova Legendární svůdce žen, dobrodruh a tak trochu fantasta. Takový byl Giacomo Casanova, po jehož stopách se vydáme v poslední reportáži. Nesmrtelným se stal jednak díky svému brilantnímu útěku z Benátského vězení, odkud se nikdo před ním nedostal, a pak taky počtu žen, které podlehly jeho kouzlu. Prý jich bylo okolo 130. Posledních 13 let života strávil Casanova na zámku v Duchcově, kde taky sepsal své paměti.

MapaGiacomo Casanova
videoGiacomo Casanova
...
video video

Giacomo Casanova

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3