Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Pučínské skály

Pučínské skályV samém srdci valašského kraje leží Pulčínské skály. Místo, které bylo kdysi obávaným doupětem zbojníků a loupeživých rytířů. Ti odtud sice už dávno odešli, ale dodnes tam po nich zbyla řada pověstí a legend. Většina z nich vypráví o pohádkovém pokladu ukrytém někde ve skalním městě. Ostatně celá tato oblast je takovým přírodním pokladem, proto byla taky v roce 1989 prohlášena národní rezervací.

MapaPučínské skály
videoPučínské skály
...
video video

Pučínské skály

Jezulátko

JezulátkoOd středověkých lapků z Valašska se přesuneme do Prahy. A změníme i téma. Řeč bude o pražském Jezulátku, které naši stověžatou matičku proslavilo snad po celém světě. Zejména ve španělsky mluvících zemích je známější než třeba české pivo či Hradčany. Pražskému Jezulátku byla taky připisována zázračná moc. Slepým prý vrátilo zrak, němí začali mluvit a chromí odkládali berle. I dnes do kostela Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici míří každoročně tisíce lidí, aby se u vzácné sošky dítěte pomodlili a požádali ho o pomoc.

MapaJezulátko
videoJezulátko
...
video video

Jezulátko

Rokycany

RokycanyJedeme dál směrem na západ, konkétně do Rokycan. V tamních vyhlášených masných krámech jsme totiž objevili restaurátorskou dílnu Ladislava Pecha. Opravují tam historický nábytek a taky vyrábějí jeho mistrné repliky. Třeba nedávno dokončili velice náročný kousek - intarzovaný sekretář z období Ludvíka XIV.

MapaRokycany
videoRokycany
...
video video

Rokycany

Hořovice

HořovicePak se přesuneme pár kilometrů za Prahu do Hořovic, na prohlídku tamního zámku. Bude ale poněkud neobvyklá. Původní pokoje pro hosty se totiž proměnily v dětské herny plné hraček. Některé z nich jsou staré i 300 let. Zámkem se taky linou chytlavé melodie hracích strojků a záhadné zvuky místních skřítků... Nevěříte, uvidíte.

MapaHořovice
videoHořovice
...
video video

Hořovice

Motocykly

MotocyklyPoslední reportáž bude patřit kývačce, pérákovi, pionýrovi a třeba ještě pařezovi. A protože nechceme mluvit v hádankách, prozradíme vám, že jde o motocykly. Najdete je na Konopišti, kde mají své muzeum. Fajnšmekři si určitě přijdou na své. K vidění je tam bezmála 90 strojů. Jsou mezi nimi i skutečné rarity, které nikde jinde nenajdete. Role našeho průvodce se ujal sám zakladatel muzea - Jiří Stibůrek.

MapaMotocykly
videoMotocykly
...
video video

Motocykly

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3