Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Sklářská huť

Sklářská huť Začneme ve sklářské huti v Harrachově. Tamní sklárna je druhou nejstarší u nás. V západních Krkonoších se sklářskému řemeslu dařilo už ve středověku. Byli tu šikovní lidé, dostatek dřeva do pecí, vody i minerálních surovin. Vrcholu tady sklářství dosáhlo v 16. a 17. století. Huť si díky exkurzím můžete prohlédnout tak říkajíc v reálu. A nezapomeňte ani na harrachovské muzeum skla.

MapaSklářská huť
videoSklářská huť
...
video video

Sklářská huť

Lipnice

Lipnice Pozveme vás do městečka Lipnice. Je to místo, spojené především se jménem Jaroslava Haška. Sice v Lipnici působil velmi krátce, ale zůstala tu po něm nepřehlédnutelná stopa. Prázdninová škola Lipnice, festivaly alternativní hudby i humoru. Ovšem nebylo by tady zřejmě nic z toho, nebýt rozhodnutí pánů Lichtenburků, že na skalnatém kopci, kousek od tehdejšího Německého Brodu, postaví hrad.

MapaLipnice
videoLipnice
...
video video

Lipnice

Sbírka rádií

Sbírka rádií Rádio letos slaví stodesáté narozeniny. Jeho celoživotní obdivovatel a znalec Viktor Křížek ze Železného Brodu vlastní zřejmě největší a nejobsáhlejší sbírku rádií u nás. Pochlubit se může i mnoha unikáty, z nichž některé pocházejí skutečně ze samého počátku vzniku rádiového vysílání.

MapaSbírka rádií
videoSbírka rádií
...
video video

Sbírka rádií

Brněnské podzemí

Brněnské podzemí Když se řekne Brno, tak se mnohým z vás vybaví třeba hrad Špilberk, katedrála nebo výstaviště. Což takhle brněnské podzemí? Podobně jako v řadě dalších měst právě podzemní prostory patří k nejzajímavějším svědkům historie. Společně se podíváme do chodeb novodobého protiletadlového krytu, sklepů pod Zelným trhem a rozsáhlou středověkou kostnici.

MapaBrněnské podzemí
videoBrněnské podzemí
...
video video

Brněnské podzemí

Akvária

Akvária Cílem asi většiny akvaristů je nádrž, na kterou je radost pohledět. Stejně tak začínal i doktor Jindřich Novák z Prahy. Z jeho koníčka se postupem času stalo povolání a dnes ho ryby zajímají hlavně z vědeckého hlediska. Proto jsou jeho akvária velmi stroze vybavena. V nádržích plavou rybky, které byste asi u běžného akvaristy nenašli. Jedná se o ostnoploutvé ryby, jejichž domovem je střední Amerika.

videoAkvária
...
video video

Akvária

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3