Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Napajedla

NapajedlaBezpečný brod přes řeku Moravu a množství zvěře v okolních lesích. Právě kvůli těmto přednostem se místo zvané Napajedla - cíl naší další cesty - stalo už před stovkami let pravidelnou zastávkou na trasách kupeckých karavan. O pár století později sem často a ráda jezdila taky vídeňská smetánka. Tu ale počátkem minulého století do Napajedel přitahovalo něco jiného. Byli to ušlechtilí koně ze zdejšího hřebčína. V jeho stájích se za téměř 120 let existence narodily desítky dostihových šampiónů.

MapaNapajedla
videoNapajedla
...
video video

Napajedla

Muzea

MuzeaI muzea spolu bojují o návštěvníky. A tak jim nabízejí nejrůznější lákadla. Ostatně v Toulavé kameře se snažíme ty nejzajímavější výstavy mapovat. Takže jsme vám ukázali třeba sbírku elektrizačních masážních strojků, známých z Hrabalových Postřižin, nebo výučních listů. Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku, kam se podíváme v poslední reportáži, ale zatím vede. Na mušku si totiž vzalo osobní hygienu někdejších zámeckých pánů. Takže asi už tušíte, o čem bude řeč.

MapaMuzea
videoMuzea
...
video video

Muzea

Výstava šperků v Praze

Výstava šperků v PrazePak vás pozveme na malou exkurzi do světa šperků, které ještě nedávno odpočívaly v depozitářích Umělecko-průmyslového muzea. K vidění jsou v nově zrekonstruovaných prostorách Hergetovy cihelny v Praze. Řada exponátů přitom nebyla nikdy vystavena. Jsou mezi nimi klasické zlaté šperky, kolekce klenotů zdobených českým granátem či luxusní předměty denní potřeby. Zajímavá je ovšem i samotná budova z roku 1787. Kdysi se tu skutečně vyráběli cihly a dnes je celý areál kulturní památkou.

MapaVýstava šperků v Praze
videoVýstava šperků v Praze
...
video video

Výstava šperků v Praze

Největší roubené stavení v Čechách

Největší roubené stavení v ČecháchProhlédneme si taky největší roubené stavení v Čechách. Našli jsme ho v Kravařích na severu Čech. Kdysi patřilo bohaté rodině Kernů, která v obci od 16. století zastávala rychtářský úřad a předávala si ho z generace na generaci. Vísecká rychta, jak se památka jmenuje, se dnes proměnila v malý skanzen. Najdete tu třeba černou kuchyni, velkou světnici se svatým koutem z dob samotného rychtáře Kerna nebo expozici lidového umění a nábytku.

MapaNejvětší roubené stavení v Čechách
videoNejvětší roubené stavení v Čechách
...
video video

Největší roubené stavení v Čechách

Klášter El Escorial v Olomouci

Klášter El Escorial v OlomouciVíte, jaká stavba na Moravě připomíná sídlo španělských králů - známý El Escorial? Pokud ne, tak vám rozšíříme obzory. Je to klášterní Hradisko v Olomouci. Historie tohoto bývalého premonstrátského kláštera sahá až do 11. století a posledních 200 let v ní sídlí vojenská nemocnice. K tomu, abyste mohli nahlédnout dovnitř, ale nemusíte být zrovna nemocní, tahle církevní památka je veřejnosti přístupná, jen se musíte předem objednat.

MapaKlášter El Escorial v Olomouci
videoKlášter El Escorial v Olomouci
...
video video

Klášter El Escorial v Olomouci

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3