Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše
Klikněte pro větší obrázekTaky jste si někdy už přáli hodinky s vodotryskem? A možná jste si mysleli, že takové hodiny neexistují. My vám ukážeme, že je to omyl - že jedny takové mají na zámku v Dobříši. Uvidíte a možná i uslyšíte, že některé zámecké místnosti tady dokonce tikají. Dobříšský zámek totiž skrývá pravou hodinářskou krásu a právě o ní a o hodinářském řemesle si budeme povídat v naší první reportáži.
Klikněte pro větší obrázekV té další vám představíme člověka, který se honosí titulem nositel tradic lidových řemesel. Seznámíme vás se Zdeňkem Kubákem ze Strmilova na Jindřichohradecku, který tkalcovským řemeslem navazuje na rodinnou tradici z roku 1870. Právě on nám předvede i klasický kolovrátek a historické tkalcovské stavy a zavzpomíná i na natáčení Císařových nových šatů. Proč - dozvíte se, pokud se budete dívat.
Klikněte pro větší obrázekNaše třetí reportáž nás zavede do Milostovic u Opavy, kde v polích nad vesnicí stojí vojenské bunkry z roku 1938. Dozvíte se, k čemu takové bunkry byly využívány a co ukrývají uvnitř, i jak dnes vypadá třeba takový pěchotní srub.
Klikněte pro větší obrázekA tak trochu strašidelné bude naše předposlední pozvání. Ale bát se nemusíte - ukážeme vám, jak vypadají a jak žijí takové strašilky. Na první pohled je nerozeznáte od kousku suché větvičky, a přesto jde o zajímavý tropický hmyz. Jejich obdivovatel pan Jaromír Zajíček nás seznámí s jejich životem, pestrým, ale nenáročným.
Klikněte pro větší obrázekNaše toulání dnes zakončíme ve Svratce. Víte, jak souvisí tohle město s hokejem a s takovými jmény jako Bubník, Tikal, bratři Holíkové? Cože se tady vyrábí - tak důležitého a pro hokej nezbytného? A co to znamená, když někdo ve Svratce řekne enpengr? Pokud se to chcete dozvědět, určitě se dívejte - uvidíte a dozvíte se i mnohem víc.

Soutěž

Červený Újezd je náš zřejmě nejmladší hrad. V historických pramenech byste ho hledali marně. Vyrostl totiž docela nedávno a to nedaleko Prahy. A vlastně ještě není úplně dokončen. Zajet sem můžete v průběhu celého roku a hlavně o víkendech se tu určitě nebudete nudit. Šermíři, kuchtíci, potulní kejklíři a řemeslníci se vám o zábavu postarají.

Blanka Kadlecová z Prahy vyhrává Český atlas - Západní Čechy a víkendový pobyt v hotelu v Železné Rudě.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3