Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše
Klikněte pro větší obrázekV našem prvním příspěvku vás zavedeme do míst, která si oblíbil i sám Petr Vok z Rožmberka. Podíváme se totiž do malé obce, která se jmenuje Drslavice. Na mapě byste ji našli mezi Vimperkem a Prachaticemi. Místní se můžou pyšnit tím, že tady mají středověkou tvrz, kterou už deset let opravuje její majitel - pan Zdeněk Švejda. Právě on mám bude vyprávět o tom, jak tuhle historickou památku získali jeho předci od Schwarzenberků, a možná se dozvíte taky něco o kočáru plném zlata.
Klikněte pro větší obrázekZe středověké jihočeské tvrze se přesuneme do pevnostní věže Mihulka na Pražském hradě. V loňském roce tam začala totiž výstava starých zbraní, které patří Vojenskému historickému ústavu. Ukážeme vám práci zručných restaurátorů, kteří nám předvedou, jak se zachraňuje třeba šavle, a nebo se dozvíte, k čemu všemu se používali takové kuše.
Klikněte pro větší obrázekPak zjemníme tón, a to doslova. Zatoulali jsme se totiž do jednoho zlínského domu, kde jsme našli houslařskou dílnu Pavla Celého. Smyčcové nástroje se mu staly životní láskou a umí vyrobit nejen housle pro hudebníky, ale taky repliky historických kousků. Nechte se tedy pozvat a vychutnejte si, jak vypadá, když se dřevo díky lásce, péči a preciznosti proměňuje v úžasný hudební nástroj.
Klikněte pro větší obrázekJak spolu souvisí krtek a Kladno? A kam chodili Kladenští, když šli do Majrovky? Nevíte? Tak si nesmíte nechat ujít naši předposlední reportáž. V ní se totiž dozvíte, jak se zrodila tradice hornického Kladenska. Nakoukneme do šachty ve vinařickém skanzenu dolu Mayrau. Podíváme se do šachty, prohledneme si unikátní a stále funkční technická zařízení a na své si tam přijdou i milovníci umění. V tomto prostředí pro drsné chlapy totiž vyrostla unikátní galerie moderního umění.
Klikněte pro větší obrázekZ temného dolu zamíříme opět nahoru na pevnou zem. Hornický prach spláchneme stylově. Sklenkou dobře vychlazeného piva, které nám natočí v jedné z nejznámějších pražských hospod U Fleků. Jen popíjet ale nebudeme. Ve zdejším pivovaru, v prostorách bývalé sladovny jsme totiž objevili i půvabné pivovarské muzeum. Dozvíme se, jak se tu pivo vařilo před 500 lety, kdy pivovar vznikl, a jak se proslulé černé flekovské vaří dnes.

Soutěž

Na hradu Budyně nechal Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka v 16. století zřídit alchymistickou dílnu. Působila tam celá řada učenců. Dokonce i známý dánský astrolog a alchymista Tycho de Brahe. Alchymie ale stála zakladatele dílny celé jmění. Nakonec umřel v bídě ve svých 46 letech.

Zuzana Mlčochová, Biskupice - vyhrává víkendový pobyt pro 2 osoby v penzionu v Horní Plané a Český atlas - jižní Čechy.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3