Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše
Klikněte pro větší obrázekV naší první reportáži vás tak trochu "vytáhneme" z pohodlí vašich domovů a zavedeme spolu s archeology do jedné pravěké osady u Všestar. Jak sami uvidíte, nemají tam žádné domácí kino nebo telefon, ale dubové stěny a spáry vyplněné mazanicí. Ukážeme vám, jak se v takové "osadě Havranů" kdysi žilo a jak a z čeho si lidé kdysi vyráběli nářadí či nádobí.
Klikněte pro větší obrázekPak se vydáme do Jindřichova Hradce, kde jsme objevili světově proslulou dílnu na výrobu gobelínu. Povíme si, kdo dílnu založil i jak originální tapisérie vznikají. Přestože kdysi bylo tkalcovství doménou mužů, tady byste je hledali marně. Ženy je nahradily a jak už to bývá i předčily. Vedoucí dílny by je proto za nic na světě za žádné chlapy nevyměnil. Doufejme tedy, že je elán neopustí a že se nit tkalcovského umění nepřetrhne. Byla by to škoda, vždyť dílna oslaví za 4 roky své neuvěřitelné sté narozeniny.
Klikněte pro větší obrázekPlzeňská městská zbrojnice - cíl naší další cesty - patří k nejlépe dochovaným zbrojnicím evropských středověkých měst. Její počátky sahají ke konci 14. století, kdy císař Karel IV. plánovitě budoval v královských českých městech zbrojnice městské hotovosti. Tahle plzeňská dostala v posledních desetiletích zbrusu nový kabát a v současné době je vystavena v přízemních prostorách zdejšího Západočeského muzea.
Klikněte pro větší obrázekUž se Vám někdy poštěstilo projet se po kolejích opravdickou historickou drezínou? Že ještě ne? Pak si určitě nenechte ujít výstavu s názvem "Mašiny a mašinky pro děti i tatínky", kterou připravili zaměstnanci jičínského regionálního muzea společně s místním klubem historické železnice Zinopa. Atmosféru starých časů zrekonstruovali téměř dokonale, takže si možná budete připadat jak ve filmu Přednosta stanice s Vlastou Burianem nebo v neméně slavném snímku Páni kluci. Jen místo je poněkud zvláštní – výstavu totiž najdete v prostorách jičínské galerie.
Klikněte pro větší obrázekA na závěr trochu poškádlíme chuťové buňky a potěšíme oko. Představíme vám totiž muže, který z obyčejného ovoce a zeleniny dokáže vykouzlit neuvěřitelné věci. Jmenuje se Luděk Procházka, je z Benešova u Prahy a za své vskutku zvláštní řezbářské výtvory už má doma několik medailí a diplomů. Jeho melounové reliéfy mu dokonce na loňském mistrovství republiky Gastrotour v Hradci Králové vynesly zlatou medaili.
Soutěž

Boreč - kopec v Českém Středohoří, který je výjimečný tím, že i v lednu na něm roste zelená tráva a mech a ze země se kouří. Možná proto se mu říká "kouřící kopec". Je totiž doslova protkán zvláštním labyrintem puklin, ve kterých se ohřívá vzduch a v podobě páry vystupuje na povrch.

Iva Vávrová z Benešova vyhrává Český atlas - Jižní Čechy a víkendový pobyt v penzionu na Šumavě.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3