V milé a působivé koncertní retro atmosféře přenesla charismatická diva nadšené publikum do starých časů

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Jen namátkou: Summertime, God Bless The Child, Georgia in My Mind, Memphis in June … výběr, až se tají dech. Annie Lennox si vyhrnula rukávy a ty výjimečné písně ze slavné éry, kdy světu vládly jazz a blues, nazpívala. To chce kuráž! Mohla vybírat z desítek evergreenů tyčících se jako monumenty v oceánu hudby. Annie Lennox zvolila nejtěžší a zároveň nejdobrodružnější cestu. Vybrala pouze takové písně, které dokážou zasáhnout. Náladou, atmosférou, nebo silnými příběhy. Výběr nestárnoucích melodií i cituplných veršů zastřešila názvem Nostalgia. Album se dočkalo i koncertní podoby.

Divadlu Orpheum v Los Angeles nechybí genius loci. Vždyť pamatuje triumfální koncerty big bandu Duka Ellingtona. Možná i proto si zdejší podium vybrala Annie Lennox pro koncertní záznam. Mnozí z dvou tisícovek diváků uslyší dnes vůbec poprvé jinou verzi God Bless The Child než jak ji, s nenapodobitelně teskným hlasem, nazpívala Billie Holidayová. Jistě, kdo by si jen troufal přiblížit se originálu.

Opona se s potleskem otevírá. Britská legenda, obklopená orchestrem, zahajuje s Memphis in June. Přesně jako na albu. Skladbu krátce po druhé válce proslavila legendární Nina Simone. Chtělo by se porovnávat, jenže… zbytečná snaha. Píseň zachycující střípky červnového dne v Memphisu zpívá Annie Lennox po svém. Nakolik ji vlastní kontraalt dovoluje, ale s citem, pokorou i zkušeností. Ne, porovnávání brzy přestává bavit. Lepší je vnímat každý tón smyčců, klavíru nebo trubky přiškrcované dusítkem.

Snad jen u Georgia On My Mind se vkrádají myšlenky na chybějící mužský part Raye Charlese, ale naopak zmiňovaná God Bless The Child vyzní v podání Annie Lennox, na rozdíl od slavné předlohy, mnohem optimističtěji.

Nostalgia je nádherný koncert. Vlastně nevystihující přesný význam slova. Nostalgický stesk po starých časech přetavila Annie Lennox v radostné muzicírování. Během koncertu převlékne zpěvačka čtyřikrát kostým, ale ani na okamžik se neodchýlí od retro atmosféry. Ta iluze je opravdu dokonalá. A velmi milá.

Když už se zdá, že: „Pro dnešek vše“, přijde nečekaný přídavek. Popová legenda usedne za klavír a „trochu nostalgicky“ zavzpomíná na vlastní kariéru. Překvapené publikum se dočká Here Comes the Rain Again z období, kdy byla Annie Lennox součástí dua Eurythmics, a druhým přídavkem je Why. Píseň, která dopomohla k úspěchu alba Diva.

Originální názevAnnie Lennox - An Evering of Nostalgia
Stopáž53 minut
Rok výroby 2015
 HD
ŽánrHudba