Tina Turner – koncert v Amsterdamu 1996

Ve strhujícím tempu tančí mezi soulem a popem, blues i rockem. Simply the best!

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Koncertní záznam z Amsterdamu byl natočený jen několik dnů po vystoupení Tiny Turner v pražském stadionu Bohemians. Pamatujete na srpen ’96? Aby se vešlo pódium, musela se zbourat jižní tribuna. Přišlo 25 tisíc lidí. Ti všichni by dnes podepsali, že vidět Tinu Turner v koncertním nápřahu je zážitek, na který se nezapomíná. Pro „bohemáky“ je záznam z Amsterdamu malým déja vu, protože tady i tam měla nachystaný totožný zpěvník.

Z Tiny Turner, té rockové dračice, té esence energie, nelze spustit zrak. A nejen pro extravagantní zjev nebo nenapodobitelné pohyby na pódiu. Je fascinující, když lidem rozdává radost rhythm and bluesovou peckou, aby je vzápětí pobláznila triviálním popovým refrénem „simply the best“. Má vůbec sobě rovnou? Která interpretka si tyká se soulem, blues, rockem a popem naprosto přesvědčivě jako Tina Turner? Hm.

V devadesátiminutové show listuje repertoárem jako v kronice života. Nutbush City Limits je protkaná postřehy z jejího rodného města. Při Proud Mary se vybaví první velký úspěch. Tehdy ještě v umělecké dvojici s manželem Ikem nahlédla mezi nejlepších deset americké hitparády (1971). Undercover Agent for the Blues voní barovou atmosférou. Tohle prostředí zpěvačka důvěrně poznala. Po rozchodu s Ikem – alkoholikem a násilníkem – si v barech vydělávala na živobytí. Dodnes je známý příběh, ve kterém k návratu Tiny Turner na velká podia pomáhají The Rolling Stones.

Zazní také What’s Love Got to Do with It nebo Private Dancer. Jsou z desky, která vyšla v roce 1984. Přelomové album, protože Tina Turner už nemusela zpívat ve špeluňkách – získala tři Grammy gramofonky. Od poloviny osmdesátých let už stoupá jen výš a výš. Její popularita roste úměrně s písněmi We Don’t Need Another Hero (1985), Simply The Best (1991) a Golden Eye (1995). Trojlístek hitů, bez kterého se neobejde žádný koncert. Americké, vlastně dnes už švýcarské zpěvačce plnil stadiony. Mimochodem, i díky těmto hitům zhlédlo vystoupení „rockové babičky“ v Rio de Janeiru (rok po Praze a Amsterdamu) neuvěřitelných 182 tisíc fanoušků! Svého času šlo o historický rekord návštěvnosti jednoho koncertu.

Tina Turner
zpěvačka, herečka

Tina Turner

* 26. 11. 1939


Originální názevTina Turner: Wildest Dreams - Live in Amsterdam
Stopáž91 minut
Rok výroby 1997
 HD 4:3
ŽánrHudba