Pět kapitol o srpnových dnech roku 2002, kdy Prahou protékala pětisetletá voda.
Režie: P. Koutecký, A. Činčerová, J. Hádková, M. Šandová, M. Kučera.

V srpnu roku 2002, kdy se na Prahu valila pětisetletá voda, byla většina českých dokumentaristů "v terénu". Zaznamenávali nejen živel, ale i lidská dramata v ulicích, na střechách a ve sklepích, byli s kamerami u zoufalé snahy zachránit co nejvíce z kulturního dědictví, brodili se ve vodě Městské a Národní knihovny, sledovali tankisty, kteří svými vlastními tanky se pokoušeli udržet u břehu zapomenutou loď, mapovali práci dobrovolníků na Smíchově i v Karlíně... S předními českými dokumentaristy, Pavlem Kouteckým, Alenou Činčerovou, Janou Hádkovou, Marii Šandovou a Miloslavem Kučerou, byl po celkou dobu (v mezích koordinačních možností) v kontaktu dramaturg České televize Martin Štoll, v jehož skupině posléze vznikl velký dokument o pěti kapitolách. Principem filmu je však i časový odstup, který divákům naznačí i reflexi přírodní pohromy, neboť většina autorů se ke svým hrdinům průběžně vracela.

V kapitole Pavla Kouteckého se ocitneme na samotné Kampě, přímo v ateliéru fotografa Jaroslava Krejčího; s Alenou Činčerovou budeme sledovat zméněné tankisty u břehu Vltavy; s Janou Hádkovou se vydáme za zkázou a záchranou našeho knižního bohatství; Marie Šandová představí tři lidské osudy ze Smíchova a Miloslav Kučera ukáže "regenerační schopnost" Karlína.

Je to film svojí formou zcela výjimečný. Nejde jen o skládanku pěti menších filmů, jde o představení kombinaci různých pohledů, jakých by jeden dokumentarista nebyl schopen.

Napište nám